Pasak pensininko, Anglijoje jis atsidūrė norėdamas rasti darbą ir pamatyti pasaulio, tačiau žmonės, kurie padėjo atvykti į užsienį, pasisavino jo asmens dokumentus ir paliko likimo valiai. Vyras negalėjo pasakyti, iš kokio miesto jis atvyko į Kolčesterį.
Iš gatvės į savo namus vyrą pakvietusi Kristina teigė, kad senolis vis dar nesupranta, kas įvyko. Moteris įsitikinusi, kad lietuvis – doras ir neieškantis naudos.
„Žmogelis labai išgyvena, kaip atsidėkos už tokią pagalbą, tikrai nėra prasigėręs ar naudos ieškantis veltėdis, kremtasi. Manęs daug kartų atsiprašinėjo už sukeltus nepatogumus, išsimaudęs po savęs viską išvalė, tvarkėsi, paklojo lovą ryte. Nors girdėjau, naktį gulėsi ant grindų, buvo sunku įsitaisyti lovoje, matyt, atpratęs“, – 15min sakė geradarė.
Žmogelis labai išgyvena, kaip atsidėkos už tokią pagalbą, tikrai nėra prasigėręs ar naudos ieškantis veltėdis.
Keletas emigrantų padėjo paklydėliui nuvykti į Lietuvos Respublikos ambasadą Londone, gauti laikinąjį pasą bei grįžti į tėvynę. Moterys pasišovė aprodyti buvusiam benamiui sostinę, nupirkti naujų drabužių bei priglausti savo namuose iki dienos, kol jis važiuos namo.
Nors paklydęs vyras neturėjo tapatybę patvirtinančio dokumento, laikinas pasas jam buvo išduotas. Lietuvos ambasados atstovas Gvidas Venckaitis 15min sakė, kad esama atitinkamų procedūrų, kurias taikydami konsulo pareigūnai išsiaiškina žmogaus tapatybę prieš išduodami dokumentą. Taip nutiko ir B.Poškaus atveju.
Kristina pasakojo, kad senjoras niekad neprašė labdaros ar išmaldos, maitinosi iš to, ką rasdavo gatvėje, kartais jį pamaitindavę geraširdžiai britai. Nors vyras dėvėjo nunešiotus ir senus drabužius, kitų priimti nenorėjo.
„Pati skalbiau jo senuosius rūbelius, daviau savo vyro drabužių, bet jis nenorėjo jų priimti, vėl apsivilko savus“, – sakė pirmąją naktį vyrui nakvynę suteikusi lietuvė.
Gyvenimas pasikeitė per parą
Ne į tą autobusą įsėdęs lietuvis atvyko į Kolčesterį ir nebežinojo, kaip grįžti namo. Keletą mėnesių vyras nakvojo stotyje, susisukęs į vietinių darbininkų duotą apklotą. Dienomis jis klaidžiojo po miestą ir ieškojo savo namų. B.Poškus ne kartą teigė užkalbinęs tautiečius, tačiau iki šiol niekas jam nepadėjęs.
Ambasados atstovo teigimu, atvejų, kai lietuviai pasiklysta ir nežino, kur atsidūrė, ne taip jau mažai. Į Lietuvos ambasadą per mėnesį kreipiasi apie 2-3 nepavydėtinoje situacijoje atsidūrę tautiečiai.
Atvejų, kai lietuviai pasiklysta ir nežino, kur atsidūrė, ne taip jau mažai.
Gegužės 25-ąją lietuvės paprašęs lito duonai, pasiklydęs senolis sulaukė daugiau pagalbos, nei tikėjosi. Vos per parą tautiečiai jam paaukojo kelis šimtus svarų. Socialiniuose tinkluose lietuviai teigė norintys surinkti pinigų jo kelionei bei bent truputį gyvenimo pradžiai grįžus į Lietuvą. Pats vyras nėra tikras, ar turės kur prisiglausti parvažiavęs.
Emigrantai neslėpė džiaugsmo, kad iškilus nelaimei mes esame itin vieninga tauta. „Mūsų tautiečiai – labai vieningi ir geri žmonės. Čia nėra nieko didvyriško, manau, visi turėtų tai suprasti. Nuostabu, kad yra tokių gerų žmonių, kurie nelieka abejingi“, – sakė vyrui nakvynę ir maisto suteikusi Kristina.
Lietuvoje niekam nereikalingas
Į Jungtinę Karalystę B.Poškus atvyko iš Kedainių rajone esančio Vaitiekūnų kaimo. Ten prieš daugybę metų jis buvo vedęs romų tautybės moterį, kuri šiuo metu mirusi. Ilgą laiką Lietuvoje vyras gyveno asocialų gyvenimą, o į užsienį atvykti jam padėjo pažįstamas romas.
Tėvynėje nelaimėlis turi ir giminių, tačiau baiminasi, mat ilgą laiką su jais nebendravęs, ryšiai jau nutrūkę. Vyro dokumentus bei banko kortelę, su kuria jis galėtų pasiimti tėvynėje gaunamą pensiją, pasisavinę pažįstami romų tautybės žmonės. Tie patys žmonės aplinkiniams pranešė, jog senolis miręs, tad tėvynėje jo niekas nepasigedo.
Emigrantėms susisiekus su vyro seserimis, kurių Lietuvoje jis turi penketą, paaiškėjo, kad paklydėlio likimas joms nė motais.
Vyrui padėję emigrantai labiausiai jaudinasi, kas nutiks, kai šis grįš namo. Galbūt jam vėl teks keliauti į gatvę. Lietuvos ambasada, suteikusi B.Poškui grįžimo dokumentą, neįžvelgė pavojų, tykančių senolio tėvynėje, mat tokiais atvejais kruopščiai tikrinama su žmogumi susijusi informacija ir jis neišleidžiamas į nežinią.
„Ambasada tokiais atvejais, pirmiausiai, siekia išsiaiškinti ar asmuo turi artimųjų Lietuvoje, kurie galėtų pagelbėti patekusiam į bėdą asmeniui. Taip pat aiškinamasi ar asmuo netapo prekybos žmonėmis auka. Jei asmuo tapo prekybos žmonėmis auka, vykdome aukos apsaugojimo ir gražinimo į Lietuvą procedūrą. Priklausomai nuo konkrečios situacijos, stengiamės padėti Lietuvos piliečiui“, – sakė ambasados atstovas G.Venckaitis.
Senolis teigė labai laukiantis kelionės ir norinti aplankyti mamos bei žmonos kapus. Vaitiekūnų kaime stovi jo mamai priklausantis namas, į kurį vyras tikisi grįžti. Emigrantėms susisiekus su vyro seserimis, kurių Lietuvoje jis turi penketą, paaiškėjo, kad paklydėlio likimas joms nė motais. Moterys pasakė, kad brolis joms neberūpi, nes ilgai gyveno asocialų gyvenimą.
Kristinos teigimu, emigrantai ne tik išlydės senolį, bet ir jau surado jam naujus namus. Pasak moters, savo tapatybės atskleisti nenorintys žmonės priims B.Poškų į savo namus. Taip pat vyro gerove besirūpinančios lietuvės susitarė, jog viena baldų firma grįžusiam į Lietuvą vyrui pagamins bei padovanos lovą.
Moterys tvirtina nenorinčios paleisti garbingo amžiaus vyro neužtikrinus jam saugios ateities, mat baiminamasi, kad romai, su kuriais gyveno anksčiau, gali vėl įtraukti Bronių į asocialią aplinką.
Paaukoti pinigų B.Poškui galima į Paypal sąskaita: gileta.andrijaityte@gmail.com.