Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 06 25

Antrą kartą neišrinkus akademinės etikos kontrolieriaus siūloma peržiūrėti šiai pareigybei keliamus reikalavimus

Pirmadienį žlugus antrajam konkursui į akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus pareigas, švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė siūlo peržiūrėti šiai pareigybei keliamus reikalavimus.
Švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė
Švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė / BFL/Tomo Lukšio nuotr.

„Kai klausiame kai kurių žmonių, kurie yra specialistai, kodėl jie nekandidatuoja, jie labai aiškiai įvardijo, kad yra labai griežtas reikalavimas dėl darbo santykių. Pagal įstatymą, kontrolierius neturi teisės dirbti jokio kito darbo, išskyrus tą darbą. Kai kurie žmonės dirba ir privačiame sektoriuje, nebūtinai universitetuose ar kur kitur. Jiems tai užkerta kelią dirbti tą savo kitą darbą“, – pirmadienį po Lietuvos mokslo tarybos posėdžio, kuriame vėl nebuvo išrinktas kandidatas į akademinės etikos kontrolierius, BNS sakė N.Putinaitė.

Anot jos, kontrolieriaus kadencija trunka penkerius metus, todėl net mokslininkams tai ilgas laikas pasitraukti iš savo veiklos srities.

„Turbūt tai reikėtų įvertinti ir persvarstyti, kaip tai galėtų būti. Tikiuosi, kad Mokslo taryba pateiks pasiūlymus, kokį kitą darbą gali dirbti žmogus, kad nebūtų traktuojama kaip sąlyga jo šališkumui“, – sakė viceministrė.

Ji atkreipė dėmesį, kad abiejuose konkursuose dalyvavo beveik tie patys žmonės. Be to, Mokslo tarybos nariai svarstė, kad akademinės etikos kontrolierius turėtų būti visuomenei žinomas.

Lietuvos mokslo taryba pirmadienį vėl neišrinko akademinės etikos kontrolieriaus. Rinktasi iš dviejų kandidatų – Lietuvos kūno kultūros akademijos docento, buvusio rankinio trenerio Rimanto Mikalausko ir Klaipėdos universiteto profesoriaus Alfonso Ramono.

Iš balsavusių 24 tarybos narių septyni buvo už tai, kad kontrolieriumi taptų A.Ramonas, nė vienas nebalsavo už R.Mikalauską.

Pagal Lietuvos mokslo tarybos darbo reglamentą kontrolierius laikomas išrinktu, jeigu posėdyje dalyvauja ne mažiau kaip du trečdaliai tarybos narių ir už kandidatą balsuoja daugiau kaip pusė posėdyje dalyvaujančiųjų.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorė Irena Misevičienė pirmadienį posėdyje paskelbė atsiimanti savo kandidatūrą.

Iš viso konkurse dalyvavo penki kandidatai: I.Misevičienė, A.Ramonas, R.Mikalauskas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docentė Daiva Janulaitytė-Gunther ir Mykolo Romerio universiteto docentas Gintautas Danišauskas.

Kontrolierius yra valstybės pareigūnas, naujai kuriamos Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnybos vadovas. Jis turės nagrinėti skundus ir inicijuoti tyrimus dėl akademinės etikos ir procedūrų pažeidimo. Į kontrolieriaus pareigas paskirtas asmuo taip pat prižiūrės, kaip laikomasi akademinio sąžiningumo, mokslo darbų vertinimo nešališkumo, lygių teisių dalyvauti konkursuose, etiškų tarpusavio santykių principų, kaip įgyvendinamos tarptautinės sutartys, Europos Sąjungos ir Lietuvos šios srities teisės aktai.

Pirmajame konkurse į šį postą pernai gruodį atrankos komisija rekomendavo du kandidatus – Atviros visuomenės fondo studijų stipendijų programų skyriaus Londone direktorės pavaduotoją Audronę Uzielienę ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kineziologijos ir sporto medicinos katedros vedėją Alfonsą Vainorą, tačiau nė vienas iš jų nesurinko reikiamo balsų skaičiaus.

Tarybos teikimu kontrolierių penkerių metų kadencijai skiria Seimas. Tas pats asmuo kontrolieriumi negali būti skiriamas daugiau kaip dviem kadencijom iš eilės. Dirbdamas kontrolieriumi jis negalės eiti jokių kitų pareigų.

Seimas nutarimą dėl Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnybos įsteigimo priėmė pernai rugsėjį. Planuota, kad kontrolieriaus tarnyba pradės veikti ne vėliau kaip nuo 2012 metų sausio 1 dieną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos