2018 11 02

Antstolė Brigita Palavinskienė: „Skolininkai, nemokantys komunalinių mokesčių – dažnai pasitaikanti realybė“

Kaip sutramdyti nemokius ir piktnaudžiaujančius skolininkus, kurie ne tik nemoka komunalinių mokesčių, bet dar ir siekia, kad kiti gyventojai juos padengtų? Pasak kalbintų specialistų, tokia situacija gana dažnai pasitaiko Lietuvoje, tačiau ją išspręsti įmanoma.
Skolų išieškojimas
Skolų išieškojimas / 123RF.com nuotr.

Skolininkai nevengia ir patyčių

Aktyvi namo bendrijos pirmininkė Eugenija Bajelytė teigia puikiai suprantanti, kad antstolių darbas atsakingas ir rizikingas – būtent jie padėjo įveikti piktnaudžiaujančius skolininkus. Kaip pasakoja moteris, ji vadovauja bendrijai jau nuo 2003-iųjų ir per tuos metus iš penkiolikos skolininkų liko vos trys. „Buvo susidariusi net 15 tūkstančių litų (4 344 eurų) skola, todėl prireikė ir antstolių, ir teismo pagalbos.

Galiu pasakyti, kad jie mums labai padėjo – padarė viską, kad atgautume skolą. Iš atgautų pinigų mes tvarkome mūsų namą – keitėme langus, stogą, tvarkėme liftą – tuo yra patenkinti visi namo gyventojai. Šiuo metu dar turime likusių skolininkų, kurie piktavališkai nemoka mokesčių ir visais įmanomais būdais siekia mane nuversti iš užimamų namo bendrijos pirmininkės pareigų. Liūdniausia, kad tas nemokumas grindžiamas neigiamomis emocijomis, neva, nepatinka pirmininkė, todėl nemokėsiu, prašo parodyti sąskaitas ar kitaip tyčiojasi“, – pasakoja E.Bajelytė.

Didžiausia bėda – piktnaudžiaujantys skolininkai

Moteris teigia, kad piktnaudžiaujantys skolininkai dėl jos veiksmų siekiant atgauti skolas netgi kreipiasi į teismą, grasina ir taip siekia, kad skola būtų išdalinta likusiems namo gyventojams. E.Bajelytė tvirtina, jog niekada to nedarė ir nesiruošia daryti.

Netyčia įsiskolinę žmonės dažniausiai per kelis mėnesius apmoka skolas.

Ji pastebi, kad netyčia įsiskolinę žmonės dažniausiai per kelis mėnesius apmoka skolas, tačiau jeigu tuo piktnaudžiaujama, tai be teismų ir patyčių, pažeminimo niekaip neapsieinama: „Tie žmonės gerai gyvena, dirba, gauna pensijas, tačiau mokesčių už paslaugas nemoka, nors privalo tai daryti.

Mes darome viską – iš pradžių kalbamės, aiškinamės, vėliau siunčiami pranešimai, registruoti laiškai. Galiausiai tenka kreiptis į antstolius – be jų būtų pražūtis ir skolininkai net nereaguotų. Bet net ir tada būna, kad jie neatidaro durų, slepiasi“, – sako namo pirmininkė.

Labiausiai moteris ir namo gyventojai džiaugiasi tuo, kad antstolių išieškoti pinigai padeda padengti namo remonto išlaidas, todėl visi gali būti patenkinti nauju stogu, langais ir tvarka name.

Antstolių pagalba gali būti vienintelis būdas atgauti skolas.

Gyventojai neturi padengti nemokių skolininkų mokesčių

„Kreipimųsi dėl to, kad namo bendrijos gyventojai nemoka mokesčių, sulaukiame dažnai ir dažnai antstolių pagalba būna vienintelis būdas atgauti pinigus. Manyčiau, kad su tuo susiduria daugelis namų bendrijų, kai gyventojai nemoka bendrų namo mokesčių, tarkime, laiptinės priežiūros, elektros, bendro turto administravimo išlaidų ir kitų. Tokiu atveju skola auga, todėl patariama kreiptis pagalbos, kad kiti gyventojai neturėtų padengti nemokių skolininkų mokesčių“, – sako B.Palavinskienė.

Kaip pastebi specialistė, žmonės labai įvairiai teisinasi dėl nemokamų mokesčių, pavyzdžiui, yra atvejų, kai tai vyksta nepiktybiškai, nes žmogus turi finansinių problemų ir yra nepajėgus to padaryti.

Taip pat kiti gyventojai gali nepritarti namo bendrijos pirmininko sprendimams ir taip išreikšti nepasitenkinimą, manydami, kad viskas turėtų būti vykdoma ir tvarkoma kitaip, pavyzdžiui, kai kalba eina apie renovaciją ar remontą. Kiti gyventojai taip protestuoja prieš patį namo pirmininką, siekdami jį išversti iš posto, tad priežasčių, kaip matome, yra labai daug ir visos jos yra individualios kiekvienai namo bendrijai.

Antstolė B.Palavinskienė teigia, kad siekdamas atgauti skolas namo pirmininkas gali pradėti nuo pokalbio su skolininku: „Visgi tai ne visada paveikus sprendimas, jeigu patys skolininkai yra nusiteikę priešiškai. Gali tekti imtis teisinių priemonių – rašyti pretenzijas, kreiptis į teismą, kad tas skolas būtų galima priteisti. Dažniausiai tie, kurie nemoka skolų dėl finansinių problemų, yra nusiteikę geranoriškai ir supranta, kad jas turi sumokėti – tai jų pareiga.

Su tokiais žmonėmis problemų įprastai nebūna, jiems stengiamės padėti. Tarkime, sudaroma galimybė skolą grąžinti dalimis. Tačiau jeigu skolininkai prieštarauja, nesutinka su pareiga apmokėti skolą, atsisako bendradarbiauti vykdymo procese, būna sudėtingiau. Daug kas priklauso nuo skolininko gaunamų pajamų, kadangi jų nesant, procesas užsitęsia. Tam įtakos turi ir kiti skolingo gyventojo veiksmai, pavyzdžiui, jeigu nepriimami dokumentai ir kt.“

Nenorintys mokėti pinigų, randa daugybę būdų, kaip vilkinti procesą.

Pasak kalbintos antstolės, skolininkai, nenorintys mokėti pinigų, randa daugybę būdų, kaip vilkinti procesą – skundžiasi teismams, bando pakeisti namo bendrijos pirmininką ir imasi kitų kraštutinių priemonių, kad tik nereikėtų vykdyti teismo sprendimo.

„Nors galime pasidžiaugti, kad situacija keičiasi į gerąją pusę, vis dėlto būna visokių atvejų. Kalbėdamiesi su skolininkais ir aiškindami teisines pasekmes ir kad jie vis tiek turės sumokėti skolas, pasiekiame teigiamų rezultatų – skolininkai jas pradeda dengti geranoriškai. Tačiau yra ir tokių, kurie nemoka be jokių motyvų arba kaip įmanydami kovoja su priimtu teismo spendimu ir aiškina, kad nemokės. Tačiau mes, antstoliai, turime imtis visų įmanomų priemonių, kad padėtume namo bendrijai atgauti skolas“,– apibendrina antstolė B.Palavinskienė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų