Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 08 01

Apdovanojimas „Už nuopelnus Indijos ir Lietuvos draugystei“ – mokslininkui Sh.Levui

Rusnėje šeštadienį įteiktas apdovanojimas „Už nuopelnus Indijos ir Lietuvos draugystei“. Šių metų laureatas - artimo Mahatmos Gandžio bendražygio rusniškio Hermanno Kallenbacho gyvenimą tyrinėjantis Izraelio mokslininkas Shimonas Levas, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Shimonas Levis
Shimonas Levis / Organizatorių nuotr.

Gandžio ir Kallenbacho draugystė įamžinta garsaus lietuvių skulptoriaus, a. a. Romo Kvinto, sukurtame paminkle, kuris 2015 metais atidengtas Rusnėje, ant Atmatos upės kranto. Sh.Levui įteiktas apdovanojimas – šio paminklo sumažinta kopija, atspausdinta 3D spausdintuvu.

Ceremonijoje dalyvavo Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis, Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė, Vokietijos ambasadorius Lietuvoje Matthias P.Sonnas, Lietuvos ambasadoriai Indijoje, Izraelyje, Kinijoje, Indijos garbės konsulas Rajinder Chaudhary, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

Organizatorių nuotr./Renginio akimirka
Organizatorių nuotr./Renginio akimirka

Apdovanojimas už Lietuvos ir Indijos ryšių skatinimą teikiamas jau trečią kartą. Laureatą atrenka visuomeninė asociacija Lietuvos ir Indijos forumas. 2019 metais apdovanojimas įteiktas Indijos garbės konsului Lietuvoje Rajinderiui Chaudhary, pernai – mokytojui visuomenininkui Vytautui Toleikiui.

Šiemet apdovanotas.Sh.Levas yra išleidęs monografiją apie M.Gandžio ir H.Kallenbacho pažintį, jų bendrą veiklą Pietų Afrikoje ir tarpusavio poveikį asmenybės brandai. Dabar Sh. Levas ruošia antrąją knygą apie vėlesnį Kallenbacho gyvenimą. Nemažai dėmesio skiriama ir jo santykiais su Lietuvoje – Rusnėje ir Klaipėdoje likusiais artimaisiais.

Šiemet minimos 150-osios H.Kallenbacho gimimo metinės

Organizatorių nuotr./Shimonas Levis prie paminko M.Gandžiui ir H.Kallenbachui
Organizatorių nuotr./Shimonas Levis prie paminko M.Gandžiui ir H.Kallenbachui

Renginyje taip pat pristatyta komiksų knygelė „Pirmieji lietuviai Indijoje", pasakojantys trumpas smagias istorijas apie šešias Lietuvos (arba iš Lietuvos kilusias) asmenybes, per pastaruosius 400 metų nukeliavusias iki Indijos.

Organizatorių nuotr./Knyga „Pirmieji lietuviai Indijoje“
Organizatorių nuotr./Knyga „Pirmieji lietuviai Indijoje“

Prieš renginį Salos etnokultūros ir informacijos centre surengta Sh.Levo ir diplomatės Dianos Mickevičienės vieša paskaita apie H.Kallenbachą pajūrio gidams ir mokytojams.

Hermanas Kalenbachas gimė 1871 m. kovo 1 d. Žemaičių Naumiestyje, bet užaugo Rusnėje (tuometinėje Prūsijos imperijoje), kur jo tėvas turėjo lentpjūvę. Baigęs architektūros studijas Vokietijoje, 1896 m. išvyko dirbti į Pietų Afriką, kur tapo garsiu architektu. Pagal jo brėžinius pastatyti reikšmingi Johanesburgo pastatai, suprojektuotas visas šio miesto kvartalas.

Apie 1903 m. Pietų Aftikoje Kallenbachas susipažindino su jaunu indų teisininku Mohandasu Gandžiu ir tapo jo entuziastingu rėmėju. Netoli Johanesburgo Kalenbachas nupirko žemės, kurioje kartu su Gandžiu įkūrė pirmąją komuną, kurią (gavę pastarojo leidimą) pavadino garsaus rusų rašytojo L.Tolstojaus vardu. Tapęs artimiausiu Gandžio idėjiniu bendražygiu ir finansiniu rėmėju, Kallenbachas atsisakė prabangaus gyvenimo būdo, perėmė vegetarizmo ir kitas idėjas. O Gandį žavėjo Kalenbacho meistrystė ir sugebėjimas viską pasidaryti pačiam. Visame pasaulyje žinomas Gandžio įvaizdis su sandalais – Kallenbacho įtakos pasekmė, kadangi su sandalų gamybos technika Gandį supažindino būtent Kallenbachas.

1914 m. Kalenbachas su Gandžio šeima išvyko į Indiją, tačiau pakeliui prasidėjus I-ąjam Pasauliniam karui, kaip Vokietijos pilietis britų buvo areštuotas ir įkalintas. Gandis, grįžęs į Indiją, tapo Indijos nepriklausomybės lyderiu, bet ir toliau rašė Kalenbachui, pasakojo apie savo taikaus pasipriešinimo britų valdžiai kovą ir metodą, kurį pavadino satyagraha – „tiesos laikymusi“ (tai pavadinimas, kurį jie kartu sukūrė Afrikoje).

Paleistas iš sulaikymo vietos Kalenbachas grįžo į Pietų Afriką, kur ir toliau rėmė indų bendruomenę, aktyviai dirbo kaip architektas, sukūrė daug svarbių pastatų Pietų Afrikos miestuose (pvz. Šv. Konstantino ir Elenos katedra Johanesburge, Albemarle Court ir Grosvenor Court Durbane ir kt.), suprojektavo kvartalą Johanesburge, kur dabar yra Kalenbacho vardo gatvė. Palaikė ryšius su savo giminaičiais Klaipėdos krašte.

Mirė Kalenbachas 1945 m. kovo 25 d. Johanesburge, palaidotas Deganijos kibuce Izraelyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?