„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 06 24

Apie skiepų žalą skelbia iškraipant tyrimus ir ignoruojant aplinkybes

Feisbuke naujam gyvenimui prikeltas penkerių metų senumo skiepų skeptikų pranešimas spaudai. Į lietuvių kalbą išverstas angliškas tekstas pateikiamas be konteksto, o įrodymais pateikiami tyrimai veikiau naudojami kaip dekoracijos peršamai nuomonei sustiprinti.
Tymų vakcina
Tymų vakcina / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Moksliniai įrodymai patvirtino, kad paskiepyti asmenys platina ligas“, – skelbia tinklalapio refa.lt antraštė. Publikacija nuo jos paskelbimo dienos praėjusių metų vasarį socialiniame tinkle pasidalinta 1,1 tūkst. kartų.

15min nuotr./Klaidinančios publikacijos antraštė
15min nuotr./Klaidinančios publikacijos antraštė

Vis dėlto naujam gyvenimui tekstas prisikėlė pastarosiomis dienomis, o kelios dešimtys feisbuko vartotojų informaciją pažymėjo kaip galimai melagingą.

Daugiau apie refa.lt taikytus lankytojų skaičiaus didinimo metodus – čia.

Pranešimas spaudai

Refa.lt pateikiamas tekstas yra pažodžiui išverstas 2015 m. vasario 4 d. nevyriausybinės organizacijos „Weston A. Price Foundation“ (WAPF) išplatintas pranešimas spaudai.

WAPF teigia užsiimantys „mitybos švietimu“, tačiau organizacija yra sulaukusi JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) kritikos strėlių dėl kai kurių patarimų, pavyzdžiui, vengti pasterizuotų pieno produktų.

15min nuotr./Kaip stiprinti informacinį imunitetą?
15min nuotr./Kaip stiprinti informacinį imunitetą?

Mokslinį išsilavinimą turinčius faktų tikrintojus buriančio žurnalo „Science based medicine“ vertinimu, WAPF – „vienas prasčiausių informacijos šaltinių internete“.

Protrūkis Disneilende

Išplatinti pranešimą spaudai WAPF paskatino 2014-2015 m. sandūroje Kalifornijoje įsikūrusiame Disneilende fiksuotas tymų protrūkis, kuomet liga užsikrėtė daugiau nei 100 žmonių.

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) duomenimis, 110 užsikrėtusiųjų – Kalifornijos valstijos gyventojai. Pusė visų užsikrėtusiųjų nuo ligos buvo neskiepyti.

Jau nuo pirmų protrūkio dienų buvo įtariama, kad protrūkis kilo dėl aukšto nepasiskiepijusių žmonių skaičiaus. Kadangi tymai yra itin užkrečiama liga, siekiant užkirsti ligai kelią 96-99 proc. populiacijos turi būti nuo jos paskiepyti bent dukart.

VIDEO: Skirtinga informacija apie skiepus: kaip atskirti, kur tiesa, o kur – pramanas?

WAPF pranešimas spaudai – reakcija į šiuo įtarimus, todėl jau pirmajame pranešimo sakinyje kalbama, kad „dėl neseniai Disneilende kilusio tymų protrūkio kaltina neskiepytus vaikus“.

Praėjus mėnesiui nuo WAPF publikacijos pasirodė moksliniai tyrimai, įrodantys, kad būtent žemas pasiskiepijusių skaičius leido ligai plisti, o 2015 m. birželį Kalifornijos valstija priėmė vienus griežčiausių būtinos vakcinacijos reikalavimų Jungtinėse Valstijose.

Pasiskiepijusių nuo tymų skaičius valstijoje išaugo nuo 94 proc. 2014 m. iki 96,9 proc. 2017 m.

Dekoratyvinės publikacijos

Teiginys neva pasiskiepijusieji gali užkrėsti tymais WAPF pranešime grindžiamas 10 nuorodų į įvairius šaltinius. Tik trys iš jų susiję su tymais – pagrindine priežastimi, dėl ko pranešimas spaudai išvis išvydo dienos šviesą.

Nei vienoje iš trijų su tymais susijusių akademinių publikacijų nėra pateikiama informacija apie atvejus, kuomet nuo ligos paskiepyti žmonės ja užkrėstų kitus.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Skiepai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Skiepai

Dviejuose tyrimuose aprašomi atvejai, kuomet paskiepytų asmenų šlapime aptiktas tymų viruso ribonukleino rūgštis (RNR), ne aktyvus virusas. Viename – aprašomas atvejis, kuomet dviejų metų mergaitei pasireiškė ligos simptomai, kurie siejami su skiepu.

Taktika papuošti teiginius ne itin daug bendro su jais turinčiomis akademinėmis publikacijomis panašaus tipo publikacijų autorių naudojama itin dažnai. Teisingai įvertinama, kad retas skaitytojas tikrins dekoracijų funkciją atliekančias publikacijas.

CDC vertinimu, prieš pradedant masinę skiepų nuo tymų programą 1963 m., liga kasmet sirgdavo 3-4 mln. žmonių, apie 500 mirdavo, o dar 1 tūkst. išsivystydavo smegenų tinimas.

15min vertinimu, refa.lt publikacija – klaidinanti. Jai pasirodžius, skelbiama informacija jau buvo 4 metų senumo, o tai niekur nenurodyta. Informacija apie tai, Disneilendo protrūkio kaltininkas – žemas vakcinacijos lygis buvo prieinama 2015 m. kovą.

2015 m. vasarį publikaciją skelbusi WAPF to galėjo nežinoti, tačiau to paties negalima pasakyti apie refa.lt.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“