Tai skelbiama remiantis naujausia Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro tyrimo ataskaita. Tyrimo metu 48 Europos šalyse 128 tūkst. respondentų atsakinėjo į klausimus apie lytinę sveikatą, gyvenseną ir paslaugų prieinamumą.
„Pasak tyrimo rezultatų, 7,3 proc. respondentų Lietuvoje pažymėjo, jog yra užsikrėtę ŽIV, ir tai mažiau nei ES šalių VSV respondentų vidurkis (10,4 proc.)“, – rašoma ULAC pranešime.
Apklausoje 70,4 proc. Lietuvoje apklaustų ŽIV infekuotų homoseksualių santykių turėjusių vyrų nurodė vartojantys antivirusinius vaistus. Europos Sąjungos vidurkis siekia 91,4 proc.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, 38 proc. naujų ŽIV atvejų buvo nustatyta tarp homoseksualių santykių turėjusių vyrų.
Tyrimo duomenimis, per paskutinius 12 mėnesių homoseksualių santykių turėję vyrai Lietuvoje rečiau nei ES vidurkis nurodė, kad jiems diagnozuotas sifilis, gonorėja ir chlamidiozė, tačiau dažniau buvo diagnozuotos anogenitalinės karpos.
Taip pat apklausa atskleidė, kad nuo skiepais valdomų lytiškai plintančių infekcijų – hepatitų A ir B – homoseksualių santykių turėję vyrai Lietuvoje skiepijosi mažiausiai po Bulgarijos.
Apklausos duomenimis, kas antras toks vyras Lietuvoje nežino, kur pasitikrinti nuo ŽIV bei pasiskiepyti nuo minėtų hepatitų.
Taip pat keturis kartus mažiau Lietuvoje apklaustų tokių vyrų nurodė, jog švirkštėsi narkotikus, bei tris kartus rečiau vartojo stimuliuojančius potenciją vaistus, tačiau beveik trečdalis respondentų nurodė, kad gali turėti priklausomybę alkoholiui.
Apklausa atskleidė, kad 73,4 proc. homoseksualių santykių turėjusių vyrų Lietuvoje laiko save homoseksualiais, tačiau apie pusę respondentų nurodė, kad nei draugams, nei šeimos nariams, nei bendradarbiams apie tai neatskleidė.
Šis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro tyrimas – internetinė vyrų, turinčių lytinių santykių su vyrais, apklausa, kuri buvo vykdyta nuo 2017 metų spalio iki 2018 metų vasario.
Lietuvoje buvo apklausta 370 homoseksualių santykių turėjusių vyrų.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, 38 proc. naujų ŽIV atvejų buvo nustatyta tarp homoseksualių santykių turėjusių vyrų.
ULAC duomenimis, 8,6 proc. visų registruotų ŽIV užsikrėtusiųjų Lietuvoje sudaro asmenys, užsikrėtę ŽIV per homoseksualius santykius.