„Šv.Stepono bažnyčios prieigos kaip galima viešoji erdvė stoties rajone ir aplinkinėse teritorijose yra daugiausiai potencialo turinti vieta. Pagrindinis vietos traukos objektas – restauruota Šv.Stepono bažnyčia, todėl projektu siekiame atskleisti bažnyčios grožį ir sukurti gyventojams poilsiui tinkamą erdvę, kartu informuojant apie buvusių kapinių vietą“, – apie projektą pasakoja „Vilniaus planas“ projektų vadovas, architektas Vincas Brezgys.
Nuo XVI a. prie kelio, vedusio per Rūdininkus į Krokuvą, buvo bažnyčia, kapinės, vienuolyno sodas ir ilgą laiką ši teritorija žaliavo. Vėliau carinė valdžia čia įkurdino kalėjimą, bažnyčia virto akmenskaldžių cechu, o sovietmečiu ir visa teritorija tapo sandėliavimo ir gamybos zona. Miesto planuose ir Šv.Stepono gatvės istorinės trasos atkūrimas, pirmenybę suteikiant pėstiesiems ir dviratininkams.
Bendrovės „Vilniaus planas“ parengtame projekte numatyta ne tik sutvarkyti ir pritaikyti visuomenės poreikiams Šv.Stepono bažnyčios aplinką, bet ir atkurti Šv.Stepono gatvės istorinę trasą, pirmenybę suteikiant pėstiesiems ir dviratininkams.
Didžiojoje dalyje teritorijos bus išardyta asfalto danga ir sukurta pieva su želdynais gyventojų poilsiui ir atokvėpiui. Išraiškingas vietos reljefas bus išsaugotas, o pėsčiųjų takai tiesiami vadovaujantis universaliojo dizaino principais – kad būtų patogu šeimoms su vežimėliais, senjorams ir turintiems kitų individualių poreikių. Pagrindiniai pėsčiųjų takai apjuos visą Šv.Stepono skvero teritoriją, o buvusių kapinių ribą paryškins kitos spalvos trinkelės.
Prie Šv.Stepono bažnyčios esanti teritorijos dalis turėtų tapti naujuoju traukos objektu – atnaujinus buvusios katilinės pastatą, ten įsikurs Jaunimo centras. Dviejų aukštų pastatas bus skirtas renginiams, meno parodoms ir įvairioms jaunimo iniciatyvoms. Šalia šio centro jauniausiems skvero lankytojams numatyta vaikų žaidimų aikštelė.
Pagal architekto Pauliaus Jonio idėją, tvarkomoje teritorijoje bus eksponuojami ir sovietmečio laikotarpio brutalią invaziją į šią teritoriją menantys statiniai – tiltinis kranas, gelžbetoninis rezervuaras ir kaminas. Kadaise pramoninėms reikmėms naudoti objektai bus pritaikyti naujai funkcijai ir leis lankytojams papasakoti permainingą vietos istoriją.
Teritorijoje taip pat numatoma eksponuoti tyrimų metu atrastus Šv. Roko koplyčios pamatus bei monumentalioje kompozicijoje meninėmis priemonėmis įamžinti XV–XX a. čia palaidotų žymiausių vilniečių atminimą.
Nors pati Šv.Stepono bažnyčia nepatenka į projekto ribas, planuojama ją tinkamai apšviesti ir suformuoti grindinį aplink visą fasadą. Visoje teritorijoje bus atnaujintas arba įrengtas naujas apšvietimas, kiti mažosios architektūros akcentai. Sutvarkius bažnyčią ji bus atiduota tikintiesiems.