2013 10 28

Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis: išliksime geriausiai nuotekas tvarkančia šalimi Europoje

Artėjant naujajam 2014–2020 metų finansiniam laikotarpiui įsibėgėja pasirengimas nacionaliniu mastu finansuoti svarbiausius aplinkosauginius projektus. Kaip rašoma žiniasklaidai išplatintame spaudos pranešime, vandentvarka – viena iš prioritetinių Aplinkos ministerijos finansuojamų krypčių.
Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis
Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Vandentvarkos finansavimo sąlygos jau aptartos su savivaldybėmis ir geriamojo vandens tiekėjais. Naujajame finansiniame laikotarpyje ketinama finansuoti geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtros, renovacijos, nuotekų valymo įrenginių statybos ir renovacijos bei vandens gerinimo įrenginių statybos ir renovacijos projektus.

„Ateinančiame finansiniame laikotarpyje bus finansuojama plėtra į probleminius rajonus. Tai padės išspręsti mažesnių miestelių geriamojo vandens ir nuotekų valymo problemas. Buvome pripažinti, kaip geriausiai ES nuotekas tvarkanti šalis. Šitą titulą reikia išlaikyti,“ – sako aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.

2014–2020 metų finansiniame laikotarpyje bus išskirtos dvi grupės gyvenviečių, siekiant užtikrinti, kad kuo didesnis jų skaičius turėtų galimybę gauti ES paramą vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūrai statyti ir rekonstruoti.

Mažiau nei 2000 gyventojų turinčios gyvenvietės per pastarąjį finansinį laikotarpį beveik neturėjo galimybių gauti ES paramą vandentvarkos projektams finansuoti. Šiose gyvenvietėse, Aplinkos ministerijos vertinimu, nuotekų tvarkymo sistema neatitinka reikalavimų, taip gyventojams nesuteikiama kokybiška paslauga ir teršiama aplinka. Todėl pagrindinis ateinančio laikotarpio prioritetas – paslaugų plėtra gyvenvietėse, mažesnėse kaip 2000 gyventojų, finansuojant projektus 80 proc. ES paramos lėšomis.

Didesnėse kaip 2000 gyventojų turinčiose gyvenvietėse Lietuva per 2007–2013 m. finansinį laikotarpį padarė didžiulę pažangą, sukurdama nuotekų tvarkymo sistemą, atitinkančią ES reikalavimus. Lietuva pagal Europos Komisijos vertinimus kartu su Čekija, Vengrija ir Slovakija įvardinta viena tarp geriausiai nuotekas tvarkančių Europos Sąjungos valstybių.  Lietuvoje nuotekų surinkimo sistema 100 proc. atitinka ES reikalavimus, antrinis nuotekų valymas – 98 proc., tretinis (griežčiausias) nuotekų valymas – 85 proc. Tai vienas geriausių rezultatų Europos Sąjungoje EK vertinimu. Todėl siekiant išlaikyti šį lygmenį, didesnėse nei 2000 gyventojų turinčioms gyvenvietėms taip pat bus skiriama ES parama.

Taip pat siekiant didinti vandentvarkos ūkio efektyvumą planuojama teikti paramą vamzdynų renovacijai, kas sumažins patiriamus nuostolius infrastruktūroje, vandens tiekėjo patiriamas sąnaudas ir užtikrinti efektyvų gamtos išteklių naudojimą.

Preliminariai vandentvarkai bus skiriama apie 1,4 mlrd. Lt ateinančiame laikotarpyje. Iš jų plėtrai ir renovacijai planuojama skirti apie 1 mlrd. Lt. Taip pat, siekiant užtikrinti, kad ES parama būtų planuojama efektyviai, įvertinant galutinę kainą už paslaugą vartotojams, bus skolinamos lėšos geriamojo vandens tiekėjams su valstybės garantijomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai