2018 02 01

Apžvalga: svarbiausios šnipų bylos Lietuvoje

Lietuvos teisėsauga ketvirtadienį pranešė, kad nuo gruodžio mėnesio yra suimti trys Lietuvos piliečiai, įtariami šnipinėję Rusijai.
Sekimas
Sekimas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

BNS primena kitas pastarųjų penkerių metų šnipinėjimo bylas:

  • 2014 metų balandį kaip Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos SVR darbuotojas iš Lietuvos išsiųstas Rusijos generalinis konsulas Klaipėdoje Vladimiras Malyginas.
  • 2015 metų lapkritį dėl šnipinėjimo Baltarusijai Vilniaus apygardos teismas valstybinėje įmonėje „Oro navigacija“ dirbusį Romualdą Lipskį nuteisė kalėti trejus metus ir tris mėnesius. 2016 metų gegužę pagal prokuroro skundą Apeliacinis teismas bausmę jam sugriežtino iki penkerių metų. Jis pripažintas kaltu dėl to, kad Minskui rinko informaciją apie Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazę Šiauliuose, iš kur vykdoma NATO oro policijos misija. R.Lipskis turėtų kalėti iki 2019 metų sausio.
  • 2016 metų kovą Lietuvos kariuomenėje paramediku tarnavęs Andrejus Ošurkovas nuteistas kalėti trejus metus. Anot teismo, tarnaudamas Lietuvos kariuomenėje, vyras rinko informaciją, susijusią su Lietuvos karine technika, karių ruošimo programomis, kariuomenės objektais, karių lojalumu savo valstybei, ir perduodavo ją Baltarusijos žvalgybininkui. A.Ošurkovas pernai baigė atlikti bausmę ir buvo paleistas iš pataisos namų.
  • 2017 metų vasarį Šiaulių apygardos teismas dėl šnipinėjimo Rusijos žvalgybai nuteisė buvusį Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų kapitoną Sergejų Pušiną ir Rusijos pilietį Sergejų Moisejenką. Pirmajam skirta penkerių metų, antrajam – dešimties su puse metų laisvės atėmimo bausmė. Anot teismo, S.Pušinas Rusijos piliečiui surinko ir nuo 2012 metų iki 2014 metų pabaigos perdavė informaciją apie Lietuvos kariuomenę bei NATO oro policiją. Jie apskundė nuosprendį, bylą nagrinėja Lietuvos apeliacinis teismas, jis sprendimą skelbs kovo 9 dieną.
  • 2017 metų balandį Lietuvos žvalgyba paviešino dar vieno šnipo tapatybę – metinėje ataskaitoje rašoma, kad FSB darbuotojas Sergejus Kulešovas aktyviai verbuoja Lietuvos piliečius, vykstančius į Karaliaučiaus sritį. Lietuvos žvalgybos teigimu, susipažindamas jis prisistato Rusijos pasienio tarnybos pareigūnu, savivaldybės darbuotoju, Europos Sąjungos programos atstovu ar projektų koordinatoriumi, jis potencialius taikinius stebi per bendradarbiavimo susirinkimus, konferencijas, lietuvių bendruomenės renginius.
    Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Nikolaj Filipčenko
    Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Nikolaj Filipčenko

  • 2017 metų liepą dėl šnipinėjimo Rusijai nuteistas 10 metų laisvės atėmimo bausme Rusijos pilietis Nikolajus Filipčenka, jis įvardytas Rusijos Federalinės saugumo tarnybos (FSB) pareigūnu. Nuteistasis iš pradžių apskundė nuosprendį, bet vėliau skundą atsiėmė. Tai pirmas atvejis Lietuvoje, kai dėl šnipinėjimo buvo sulaikytas kadrinis Rusijos saugumo tarnybos darbuotojas. Anot teisėsaugos, N.Filipčenka šnipinėdamas naudojosi netikra tapatybe.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų