2022 07 30

Ar dar apsimoka virti uogienę: uogos brango ir 70 proc., stiklainių kainos verčia aiktelėti

Su pasirodžiusiomis uogomis soduose ir daržuose prekybos centruose paplūdimio prekes pakeičia stiklainiai, dangteliai, cukraus ir sodos pakuotės. Skaičiuojama, kad kai kurių prekių segmentų pardavimai išaugo keliskart. Uogienes verdantys fabrikai atskleidė, kiek šiemet jos brangs ir kokios yra gardžiausios. Tuo metu 15min įvertino, kada virti uogienes namuose finansiškai apsimoka, kada jau nebe.
Verdamas uogų padažas
Verdamas uogų padažas / Vida Press nuotr.

Apniukusiais vasaros orais ne vienos šeimininkės virtuvėje kunkuliuoja puodai su uogienėmis. Gamintojai atskleidė, kad jų suvartojimas pandemijos metais gerokai išaugo. Tuo metu 15min žurnalistė bandė apskaičiuoti, kiek kainuoja virti uogienes namuose ir ar visada tai apsimoka.

Turgavietėse dabar pats uogų derliaus įkarštis. Su braškėmis pamažu atsisveikinama. Klaipėdos Senajame turguje kilogramas braškių prieš kelias diena kainavo 5–6 eurus. Juodųjų serbentų litras – 2,5 euro, aviečių – 4–5 eurus, mėlynių – 8 eurus. Pigiausių raudonųjų serbentų litras – 2 eurai.

Stiklainių kainos – pribloškė

Iš šių uogų ir pabandėme išvirti uogienę ir apskaičiuoti, kiek kainuoja stiklainis namuose virtų serbentų drebučių, t. y. klasikinio šių rūgščiųjų uogų gaminio žiemai.

Fotolia.com nuotr./Raudonieji serbentai
Fotolia.com nuotr./Raudonieji serbentai

Taigi – sultims spausti reikia 2 litrų uogų, prie jų kilogramo cukraus. Jau išleista 4,89 euro. Prireikė traukti sulčiaspaudę uogų sultims, na ir pavirti iki pusvalandžio ar dujinės viryklės. Šie kaštai nebuvo įskaičiuoti.

Stiklainiai. Čia laukė didžiausias netikėtumas. Jei neturi įpročio kaupti tuščio stiklinės taros – kainos prekybos centruose stebina. Viename didžiausių šalies prekybos tinklų stiklainiukas 400 ml talpos trečiadienį kainavo 1,58 euro.

Gerai paieškojus pavyko rasti 6 vienetų stiklainių pakuotę už 6,99 euro. Paaiškėjo, kad įprasta tokios pakuotės kaina – 12,99 eurų.

Iš turimo kiekio uogų pavyko išvirti du pilnus stiklainius uogų džemo. Taigi, vieno stiklainio kaina – apie 3,61 euro. Tame pačiame prekybos centre lentynoje buvo galima rasti juodųjų serbentų džemo, kurio 540 g stiklainio kaina siekia 2,89 euro.

Lauko virtuvėje – už keliasdešimt centų

Patyrusi uogienių virėja Adelė, turinti savo sodą su uogų krūmais, tikino, kad seniai aišku, jog iš pirktinių gėrybių virti uogienes – finansiškai neapsimoka.

„O jei dar stiklainius pirkti... Visiškai neverta. Nebent vertinti emocinį pasitenkinimą gaminant“, – pasakojo moteris.

Ji pati uogienes verda sodybos lauko virtuvėje ant išlikusios krosnies, kūrenamos malkomis. Čia pat kaitinami ir stiklainiai.

Vida Press nuotr./Degančios malkos
Vida Press nuotr./Degančios malkos

Uogos nuo krūmų nieko nekainuoja, nebent reikėtų įvertinti prieš dešimtmetį įsigyto sodinuko kainą.

„Reikia tik cukraus. Paprastai jo perkame didesnius kiekius, per akcijas. Stiklainiai metų metus naudojami tie patys. Suveža ir giminės iš miesto. Paskui tie patys giminės ir uogienių gauna.

Galima skaičiuoti, kad mums, vandenį semiant iš šulinio, taros neperkant ir nemokant už elektrą ar dujas, vienas stiklainis uogienės atsieina keliasdešimt centų“, – vardijo namų šeimininkė.

Stiklainiai brango ir dėl sankcijų

Gamintojai ir prekybininkai atskleidžia, jog stiklainių kainas lėmė tiekėjų pasikeitimas. Dar pernai lentynose vyravo stiklainiai, pagaminti Rusijoje, Baltarusijoje ar Ukrainoje. Dabar juos pakeitė pagaminti Lietuvoje, Lenkijoje.

Kėdainių konservų fabriko generalinis direktorius Saulius Urbonas teigė, kad Europoje jaučiama padidėjusi stiklainių paklausa. Susidurta ir su trūkumu, kai neliko galimybės jų įsigyti Ukrainoje ar Rusijoje.

„Gyvename iššūkių pilname laikotarpyje“, – pridūrė jis.

Vida Press nuotr./Ryžių košė su uogomis
Vida Press nuotr./Ryžių košė su uogomis

Anot pašnekovo, namuose virdami uogienes žmonės turi galimybę metų metais naudoti tuos pačius stiklainius, savo augintas uogas.

„Gaila, bet konservuotos produkcijos pramoniniai gamintojai tokių galimybių neturi“, – pridūrė jis.

Pabrango ir pagrindinės uogienių sudedamosios dalys – cukrus ir uogos. Labiausiai išaugo aviečių ir mėlynių kaina. Jo pabrango nuo 50 iki 70 proc.

„Galiu jums garantuoti, kad dėl šios nestabilios situacijos nenukentės „Kėdainių konservų“ uogienių kokybė, nes matome, kokios jos populiarios. Gauname atsiliepimų ir matome, kad pirkėjai mūsų uogienes vertina kaip pagamintas namuose“, – teigė bendrovės vadovas.

Top 3: avietės, braškės ir vyšnios

S.Urbonas išskyrė ir lietuvių labiausiai mėgstamas uogienes – aviečių, braškių ir vyšnių.

Vien pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje parduota per 370 tūkst. uogienių stiklainių.

Skaičiuojama, kad pernai uogienių paklausa buvo išaugusi apie 40 proc., palyginus su metais iki pandemijos – 2019-aisiais.

Vida Press nuotr./Braškių uogienė
Vida Press nuotr./Braškių uogienė

Prekybos centrų tinklo „Iki“ komunikacijos atstovė Vaida Budrienė teigė, kad lyginant su birželio mėnesiu, liepos 1–13 d. savaitėmis stiklainių pardavimai išaugo net pusantro karto.

Populiariausi yra užsukami 425 ml talpos stiklainiai, antroje vietoje rikiuojasi 235 ml talpos stiklainiai. Be to, pastebimas ir sodos, kuri puikiai tinka konservavimui skirtų stiklainių valymui pardavimų šuolis – jie birželio 27–liepos 10 dienomis, lyginant su birželio 13–20 dienomis, išaugo beveik 200 proc.

Parduotuvių "Rimi" atstovė Gabrielė Šerėnienė pritarė: šiemet iš tiesų teko ieškoti alternatyvų rusiškiems ir ukranietiškiems stiklainiams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis