1933-aisiais Vokietijoje į valdžią atėjus naciams, Lietuvos santykiai su šia šalimi tapo įtempti. Pirmiausia tai atsiliepė kiaulių augintojams, nes Vokietija drastiškai apkarpė šių gyvulių importą iš Lietuvos, o vėliau visiškai sustabdė žąsų importą. Negana to, draudė per savo teritoriją jas vežti į kitas valstybes. Tais laikais kasmet Lietuvoje buvo užauginama po 600 tūkst. žąsų, todėl padėtis tapo katastrofiška.
Žemiausios – 1-osios kategorijos valstybės tarnautojas privalėjo nupirkti vieną žąsį, antrosios – 2, ir taip toliau, valdininkų kategorijų buvo 18.
Tuomet ir buvo nuspręsta, kad žąsis turi išpirkti valdininkai. Žemiausios – 1-osios kategorijos valstybės tarnautojas privalėjo nupirkti vieną žąsį, antrosios – 2, ir taip toliau, valdininkų kategorijų buvo 18.
Nuo 50 Lt algos, valdininkams priklausė nupirkti 1 žąsį. Pareigą įvykdžiusiam valstybės tarnautojui būdavo išduodama speciali kortelė. Pasitaikė atvejų, kai valdininkai slapčia nusipirkdavo korteles, kurios kainavo penkis kartus pigiau, nei paukščiai.
Šį sprendimą Vyriausybė priėmė spalio 30 dieną, valdininkams buvo duota laiko iki gruodžio 24-osios.
Papenėtos žąsys buvo įkainotos 5 Lt, kiek mažiau įmitusios – 4 Lt.
Iš viso valstybės tarnautojams buvo išdalinta 300 tūkst. kortelių. Tapo aišku, kad taip bus realizuota tik pusė žąsų, todėl vėliau pirkti žąsis buvo įpareigoti neetatiniai darbuotojai ir net studentai bei pensininkai.
A.Anušauskas: visuomenė turi solidarizuotis
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, lietuviškų pieno produktų eksportas į Rusiją pirmąjį šių metų pusmetį sudarė 33,7 proc., į Europos Sąjungos šalis – 58,9 proc. viso šių produktų eksporto.
Vakar pats taip padariau – prisipirkau sūrio, nors jo valgau nedaug, - aiškino A.Anušauskas.
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Arvydas Anušauskas 15min.lt sakė, kad sprendžiant Lietuvos pienininkų problemą būtų galima įkvėpimo semtis iš istorijos: „Vakar pats taip padariau – prisipirkau sūrio, nors jo valgau nedaug.“
A.Anušauskas pabrėžė, kad šiais laikais prievartos taikyti negalima. Parlamentaras priminė, jog anuomet valdininkams nebuvo mokama alga, jei šie neparodydavo kortelių, įrodančių, jog jie nupirko tiek žąsų, kiek privalėjo.
„Dabar galima kelti visuomenės solidarumo klausimą. Jei nutinka tokie dalykai, kai pažeidžiami visuomenės interesai, visuomenė turi solidarizuotis. Anuomet jis buvo demonstruojamas administraciniu būdu, o dabar jį galima rodyti kitais būdais“, – teigė politikas.
B.Bradauskas: mes visi čia labai rajūs
Socialdemokratą, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininką Bronių Bradauską 15min.lt klausimai akivaizdžiai pralinksmino.
Šimtą keturiasdešimt kibirų pieno galim nupirkti kasdien. Jeigu tai išgelbės, tai – prašau, - sakė B.Bradauskas.
„Šimtą keturiasdešimt kibirų pieno galim nupirkti kasdien. Jeigu tai išgelbės, tai – prašom, – sakė politikas. – Žąsis – kitoks produktas, ją galima įvairiai paruošti – virti, kepti, o pieno kasdien kiek išgersi? Tačiau sūrio mums gali pasiūlyti, nupirksime. Klausimas, ar pienininkai galės mums patiekti tiek, kiek reikia, nes mes visi čia rajūs labai.“
B.Bradausko nuomone, su Rusija dėl šios problemos reikia kalbėtis konstruktyviai ir negalvoti, jo žodžiais, kad Lietuva yra pasaulio bamba.
„Vokietija, Didžioji Britanija, Ispanija – visos valstybės skaitosi su Rusija, nes jos rinka yra atvira įvairiausiems produktams. Padumaješ (pamanykite – aut. past.), kaip jie sako, 0,005 proc. Lietuva jiems tiekia produkcijos – jiems nusispjauti. Mes turime galvoti apie tai“, – sakė komiteto pirmininkas.
A.Mazuronis: reikia siūlyti pieno procedūrų
Seimo „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos narys Andrius Mazuronis mano, kad pieno ir jo produktų perteklių būtų galima panaudoti grožio procedūroms ir jomis vilioti turistus iš užsienio.
Mano šeima labai daug pieno geria, kasdien po 3-4 litrus išgeriame su vaikais, - gyrėsi A.Mazuronis.
„Galėtume pasiūlyti pieno vonių, varškės kaukių ar dar ką nors“, – samprotavo jis.
Parlamentaras teigė, kad ne valdininkus, o Seimo narius būtų galima versti daugiau pirkti pieno ir jo produktų.
„Mano šeima labai daug pieno geria, kasdien po 3-4 litrus išgeriame su vaikais. Mes galėtume pabandyti padidinti tą kiekį iki 5-6 litrų. Tai sunkumų nesudarytų, bent tokiu būdu galėtume prisidėti“, – sakė jis.