2014 10 12

Ar galima deginti nukritusius lapus?

Nukritusių lapų ar kitų gamtinių šiukšlių deginti negalima nei miestuose, nei miesteliuose ar miškuose, tvirtina Aplinkos ministerijos atstovė. Geriausias būdas atsikratyti tokių atliekų – jas kompostuoti.
Ruduo
Ruduo / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

LRT radijo klausytoja teiraujasi, ar galima deginti lapus. „Prašau paaiškinti, ar sodų bendrijose galioja aplinkos užterštumo įstatymas, t. y., ar galima deginti šakas, lapus ir t. t.?“ – nori sužinoti klausytoja.

Aplinkos ministerijos taršos prevencijos departamento Aplinkos oro skyriaus vedėja Elena Auglienė sako, kad laukininkystės atliekų (lapų, šakų) negalima deginti miestuose, miesteliuose ir miškuose. „Jeigu tai yra išskirtinai tik tokios atliekos, jas reikia sugrėbti į krūvas, 30 metrų nuo gyvenamųjų namų atstumu“, – sako pašnekovė.

Specialistė kalba, kad įstatymuose sodų bendrijos nėra išskirtos, priklauso nuo to, kur jos yra. 

Regioniniai atliekų tvarkymo centrai individualioms namų valdoms dalija kompostavimo dėžes.

Aplinkos ministerijos Atliekų departamento Atliekų prevencijos ir tvarkymo strategijos skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Kazlauskienė tvirtina, kad lapus, kaip ir kitas žaliąsias atliekas, visų pirma reikėtų kompostuoti.

„Kompostavimas yra vertingas procesas, kurio metu galima gauti tokią medžiagą, kaip kompostas. Jį galima panaudoti dirvožemio kokybei gerinti, augalams tręšti, auginimo terpėms ruošti“, – teigia specialistė.

Pasak D.Kazlauskienės, jeigu yra galimybių, namuose reikėtų pasigaminti komposto dėžes. „Aplinkos ministerija skatina individualų kompostavimą ir regioniniai atliekų tvarkymo centrai individualioms namų valdoms dalija kompostavimo dėžes“, – negalintiems jų pasigaminti siūlo pašnekovė.

Žaliąsias atliekas galima pristatyti į žalių atliekų kompostavimo aikšteles. Jų, pasak Atliekų prevencijos ir tvarkymo strategijos skyriaus vyriausiosios specialistės, Lietuvoje yra 49.

„Žaliąsias atliekas taip pat galima pristatyti į šių atliekų surinkimo punktus arba į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles“, – rekomenduoja D. Kazlauskienė.

Kiekvienas atliekų tvarkymo regioninis centras turi savo svetainės adresą, ten galima rasti kontaktus. Jeigu jų rasti nepavyksta, rekomenduojama paskambinti ir pasiteirauti į savivaldybę ar Aplinkos ministeriją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis