„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 01 15

Ar jums reiktų antro paso? Valdantieji grįžta prie idėjos, bet kaina gali būti per didelė

Vidaus reikalų ministerija (VRM) grįžta prie minties siūlyti Seimui įteisinti galimybę lietuviams turėti du pasus. Antrasis pasas galėtų būti išduodamas daug keliaujantiems ir įvairių nepatogumų dėl dokumentų patiriantiems žmonėms. Anksčiau nuogąstauta, kad tai bus be galo brangu, nes reikės pertvarkyti visus registrus ir valstybės informacines sistemas, gaunančias Gyventojų registro duomenis. Kiek visa tai galėtų kainuoti, negali pasakyti nei VRM, nei Registrų centras.
Pasas
Pasas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Kad ministerijoje bus rengiami įstatymo projektai, numatantys galimybę turėti du pasus, 15min patvirtino vidaus reikalų ministrės Ritos Tamašunienės atstovė spaudai Božena Zaborovska-Zdanovič.

Seimo Teisės departamento surinktais duomenimis, galimybę turėti du pasus yra įteisinusios 18 Europos Sąjungos valstybių.

Antrasis pasas palengvina gyvenimą daug keliaujantiems žmonėms – dokumento gali prireikti valstybėse, kurios neįsileidžia žmonių, turinčių tam tikrų šalių vizas.

Be to, pasitaiko, kad piliečiui reikia vykti į užsienį tuo metu, kai pasas yra pateiktas kitos šalies vizai gauti.

VSAT nuotr./Pasų kontrolė
VSAT nuotr./Pasų kontrolė

Pasak VRM atstovės, šiuo metu konsultuojamasi su kitomis institucijomis, o konkrečių projektų dar nėra, nes reikia įvertinti techninius ir finansinius aspektus, mat įteisinus dviejų pasų galimybę, reikėtų pertvarkyti registrus, pritaikyti duomenų sistemas.

Anot atstovės, įvertinus galimas rizikas ir galimybę jas sumažinti, bus parengti galimybę turėti du pasus numatantys įstatymų projektai.

„Ministerija toliau aiškinasi, kokius konkrečius registrus ir valstybės informacines sistemas paveiktų antro galiojančio tos pačios rūšies asmens dokumento įteisinimas, kokio masto registrų ir informacinių sistemų pritaikymo priemonių ir kiek lėšų įgyvendinant tokį sprendimą reikėtų“, – teigė VRM atstovė.

Projektas sulaukė kritikos

Dviejų pasų idėja nėra nauja, ją dar 2017 metais pradėjo brandinti R.Tamašunienės pirmtakas Eimutis Misiūnas.

„Ypač dažnai keliaujantiems verslo atstovams toks dokumento atidavimas kelia rūpesčių, todėl siūlome sudaryti galimybę gauti antrą pasą“, – tuomet VRM pranešime cituotas jis.

Po metų buvo parengtos įstatymo pataisos, pagal kurias siūlyta antrąjį pasą išduoti Lietuvoje gyvenantiems mūsų šalies piliečiams ne ilgesniam kaip penkerių metų laikotarpiui.

Užsienio reikalų ministerija siūlė nediskriminuoti užsienyje gyvenančių lietuvių – tokią galimybę numatyti ir jiems.

Teisingumo ministerija (TM) kritikavo projektą dėl jo neapibrėžtumo. Pavyzdžiui, iš jo nebuvo aišku, ar abu dokumentai turėtų būti lygiaverčiai, ar antrasis būtų tik pirmojo dublikatas.

Tikėjosi, kad nebus brangu

2018 metais projekto iniciatoriai skaičiavo, kad Gyventojų registro programinei įrangai pakeisti reikėtų apie 50 tūkst. eurų, o Asmens dokumentų išdavimo informacinei sistemai modernizuoti – dar 18 tūkst. eurų, tad iš viso projekto įgyvendinimas kainuotų 68 tūkst. eurų.

Tačiau TM pabrėžė, kad antrojo paso įteisinimas pareikalaus ne tik Asmens dokumentų informacinės sistemos ir Gyventojų registro pertvarkymų – jis turės įtakos visų asmens duomenis tvarkančių registrų ir valstybės informacinių sistemų bei elektroninių paslaugų veiklai.

Dėl to, anot ministerijos, reikėtų atitinkamai pertvarkyti visų registrų ir valstybės informacinių sistemų, kurie gauna Gyventojų registro duomenis, technologines integracines sąsajas ir pritaikyti pačias sistemas konkrečios rūšies (pirmo ar antro paso) dokumento pasirinkimui iš dviejų.

Pasak TM, dėl tos priežasties finansavimo reikėtų visų minėtų registrų ir valstybės informacinių sistemų pertvarkymui.

Kiek tai galėtų kainuoti?

Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus to 15min pasakyti negalėjo, nes kol kas neaišku, kokie pakeitimai planuojami.

Registrų centro nuotr./Mindaugas Samkus
Registrų centro nuotr./Mindaugas Samkus

„Registrų centras be abejo sveikina visas iniciatyvas, kurios palengvintų fizinių ir juridinių asmenų galimybes vykdyti savo veiklą. Galimybė asmenims turėti du pasus, mūsų vertinimu, reikalauja ne tik didelių teisinių, tačiau ir technologinių pakeitimų, pirmiausiai liečiančių registrų ir informacinių sistemų integraciją“, – 15min atsiųstame atsakyme teigė jis.

M.Samkus pabrėžė, kad Registrų centras šiuo metu dar neturi visos informacijos apie planuojamą naujovę – kokia planuojama pasų išdavimo tvarka, tikslinės grupės.

„Todėl šiai dienai negalime tiksliai žinoti, kokius įmonės tvarkomus registrus ir informacines sistemas šis pokytis paliestų, kokius technologinius pakeitimus reikėtų įgyvendinti, kokių sąsajų su kitų įstaigų (VMI, Sodros ar Muitinės departamento) sistemomis reikėtų. Dėl šių priežasčių kol kas negalime atsakyti, kiek lėšų pareikalautų būtini technologiniai pakeitimai“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs