Nuomonė taps nusikaltimu žmoniškumui?
Šią žinią gruodžio 5 d. paskelbė viena „Facebook“ vartotoja. „JT planas: genderizmo kritika traktuojama kaip „nusikaltimas žmoniškumui“, – rašė ji.
Anot internautės, JT svarsto galimybę sudaryti sutartį, pagal kurią tam tikros nuomonės, tradicinės vertybės ir krikščioniška pasaulėžiūra galėtų būti klasifikuojamos kaip „nusikaltimai žmoniškumui“.
„Pavyzdžiui, ateityje žmonės galės laisvai pasirinkti lytį, o visi, kurie tai kritikuos, bus laikomi „nusikaltėliais“. Taigi šis sutarties projektas kelia pavojų pagrindinei žmonių teisei laisvai reikšti ir viešai ginti savo įsitikinimus apie tradicijas, santuoką, šeimą ir biologinę lyties prigimtį“, – aiškino moteris.
Ji pasidalijo ir 7 min. trukmės vaizdo įrašu, kuriame apie tai kalbama plačiau.
Ekrane matyti logotipas su adresu kla.tv. Čia tas pats filmukas, primenantis televizijos laidos reportažą, buvo publikuotas dar rugsėjo 13 d. Originalioje versijoje kalbama vokiškai, bet įrašas išverstas į kelias kitas kalbas, įskaitant lietuvių.
Čia prie filmuko parašytas tas pats tekstas, kurį paskelbė cituota „Facebook“ vartotoja.
Vėl kalba apie 70 lyčių
Filmukas, pavadintas „JT planas: socialinių lyčių kritika laikoma „nusikaltimu žmoniškumui“, pradedamas nuo kadrų iš santuokos ceremonijos.
„Kunigas atlieka savo pareigą ir taria nuotakai bei jaunikiui keletą naudingų žodžių pasiimti su savimi į santuoką. Tam jis pasitelkia įprastą ištrauką iš Biblijos: „<...> ir kaip vyrą bei moterį JIS sukūrė juos...“!
O dabar atkreipkite dėmesį – teoriškai kunigui nieko daugiau nereikia pridurti, kad atsidurtų prieš Europos Teisingumo Teismą su visiškai pražūtingu ieškiniu. Kodėl? Na, jis pamiršo paminėti daugiau nei 70 kitų lyčių tapatybių“, – pasakojama įraše.
Jame kalbantis vyras tvirtina, kad šių metų balandį JT Generalinės Asamblėjos Teisės reikalų komitetas aptarė sutartį, kuri reguliuos „nusikaltimų žmoniškumui“ terminologiją.
Po to cituojamas Jocheno Sommerio portale ansage.org paskelbtas straipsnis „Beprotiškas JT planas: LGBTQ ir socialinių lyčių kritika ateityje turėtų būti traktuojama kaip nusikaltimas žmoniškumui“.
Jame kalbama apie minėtą komitetą, kuris esą nusprendė, kad „LGBTQ ideologija turi būti apsaugota nuo kritikos ir paskelbta politiškai šventa“.
Vaizdo įraše pateiktas pavyzdys – diskusija apie dviejų vyrų, norinčių auginti vaikus, porą. Tai komentuojantis žmogus teigia, kad šie vyrai niekada neužmegs tokių santykių su jais, koks esąs natūralus biologinės mamos ir vaiko ryšys.
„Šis neutralus, grynai mokslinis ir biologiškai neginčijamas teiginys ateityje labai greitai galėtų būti interpretuojamas kaip diskriminacija „nusikaltimų žmoniškumui“ požiūriu, nes ir moksliškai pagrįsti teiginiai, ir biologiniai faktai staiga pagal įstatymą būtų pavaldūs ideologinėms pažiūroms“, – komentuojama filmuke.
Anot cituojamo J.Sommerio, sutarties projekte siūloma radikaliai pakeisti „persekiojimo dėl lyties“ apibrėžimą. Tarptautinio teisingumo teismo Romos statute dar 1998 m. buvo įrašyta, kad sąvoka „lytis“ tame dokumente reikš vyrą ir moterį. Tačiau JT pripažįsta, kad lyties suvokimas nuo to laiko gerokai pasikeitė.
Nuo prievartavimo iki vergovės
Nors JT Tarptautinės teisės komisija pavasarį išties diskutavo apie lytis ir nusikaltimus žmoniškumui, aukščiau pateiktos įžvalgos iškreipė vykusių pokalbių turinį.
Nusikaltimai žmoniškumui apima civilių gyventojų žudymą, deportaciją, vergovę, neteisėtą įkalinimą, kankinimą, prievartavimą, apartheidą, priverstinę prostituciją, priverstinį nėštumą ir pan.
Vaizdo įrašą išanalizavę faktų tikrintojai iš Bosnijos ir Hercegovinos tinklalapio „Raskrinkavanje“ atkreipė dėmesį, kad, skirtingai nuo kitų tarptautinės teisės pažeidimų (genocido, karo nusikaltimų), nėra specialios JT konvencijos dėl nusikaltimų žmoniškumui. Jie buvo apibrėžti 1998 m. priimtame Romos statute, kuriuo įsteigtas Tarptautinis baudžiamasis teismas.
Nusikaltimai žmoniškumui yra tam tikri veiksmai, padaryti kaip plačiai paplitusio ar sistemingo civilių gyventojų puolimo dalis. Išpuoliai yra plačiai paplitę, jei vyksta dideliu mastu, yra tikslingai nukreipti į daug aukų, ir sistemingi, jei yra organizuoti, ne atsitiktinė panašių nusikaltimų grandinė.
Šis civilių gyventojų (ne pavienių individų) puolimas vyksta valstybės politikos rėmuose ar siekiant kokios nors kitos organizacijos tikslų. Todėl manoma, kad šių nusikaltimų aukos yra ne tik nukentėję žmonės, bet ir visa žmonija. Atakos nebūtinai turi būti karinio pobūdžio, nusikaltimas žmoniškumui gali būti įvykdytas ir taikiai.
Remiantis Romos statutu, nusikaltimai žmoniškumui apima civilių gyventojų žudymą, naikinimą ir deportaciją ar priverstinį persikėlimą, (seksualinę) vergovę, neteisėtą įkalinimą, kankinimus, prievartavimą.
Taip pat – institucionalizuotą rasinę, etninę ar religinę diskriminaciją (apartheidą), priverstinį dingimą, priverstinę prostituciją, priverstinį nėštumą ir kitas sunkias seksualinio smurto formas ir pan.
Apibrėžimą visai praleido
Siekdama užkamšyti kai kurias spragas, JT Tarptautinės teisės komisija dar 2019 m. pasiūlė Sutarties dėl nusikaltimų žmoniškumui prevencijos ir baudimo už juos darbinę versiją. „Raskrinkavanje“ teigimu, ji vis dar tobulinama, dėl to ir vyksta JT Teisės reikalų komiteto sesijos.
Komitetas tikrai posėdžiavo šių metų balandžio 1-5 d. ir 10-14 d. Programoje buvo ir diskusijos apie tam tikrus sutarties aspektus (apibrėžimus, bendruosius įsipareigojimus, valstybių ir tarptautines priemones ir pan.). Pranešime apie sesiją ypač akcentuoti tokie nusikaltimai, kaip smurtas dėl lyties ir lyčių apartheidas.
Amerikos saugumo, demokratijos, užsienio politikos ir teisės analizės platforma „Just Security“ pažymėjo, kad ši sesija buvo pirmoji, kuomet buvo aptarti pasiūlymai, kaip geriau integruoti į sutartį lyčių teisingumą, pirmenybės teikimas aukoms bei išgyvenusiems žmonėms. Sąvokos „lytis“ apibrėžimas sulaukė bene daugiausiai komentarų.
Darbinio varianto šalininkė Tarptautinės teisės komisija didžia dalimi rėmėsi Romos statuto nusikaltimų žmoniškumui apibrėžimais, bet naujajame dokumente praleido apibrėžimą, kuriame biologinė ir socialinė lytys traktuojamos kaip sinonimai. Tai padaryta siekiant geriau įgyvendinti sutartį, mat termino „lytis“ supratimas yra pasikeitęs.
„Laikantis dabartinės tarptautinės žmogaus teisių teisės, šis evoliucionuojantis supratimas tikriausiai apimtų lytį kaip socialines vyriškumo ir moteriškumo konstrukcijas. Tai leistų lengviau patraukti baudžiamojon atsakomybėn už persekiojimą dėl seksualinės orientacijos ir lytinės tapatybės kaip persekiojimo dėl lyties.
Romos statuto apibrėžimas neatmeta tokio lyties aiškinimo (kai kurie ekspertai teigia, kad jis turi apimti platų aiškinimą). Tačiau buvo pateiktas argumentas, kad praleidus Romos statuto apibrėžimą būtų išvengta bet kokių abejonių dėl to“, – paaiškinta „Just Security“ straipsnyje.
Kai kurios konservatyvios valstybės prieštaravo, kad būtų atsisakyta lyties, kaip dvinarės ir su biologine lytimi sutampančios vyro-moters kategorijos, apibrėžimo.
Kitos tokį siūlymą įvertino palankiai, darydamos prielaidą, kad nacionaliniai įstatymai leis lengviau patraukti baudžiamojon atsakomybėn už nusikaltimus žmoniškumui, jei juose minima lytis.
Lytis – ne vien biologija
Diskusijas komplikuoja tai, kad čia kalbama apie du dalykus, kurie angliškai nusakomi dviem skirtingais žodžiais – sex ir gender. Jie abu į lietuvių kalbą verčiami kaip „lytis“, bet tik pirmasis reiškia biologinę lytį, kuri apibrėžia žmogaus biologinių savybių visumą.
Gender atitinka pastaraisiais metais pradėtas vartoti terminas „socialinė lytis“. Tai yra socialinė kategorija, reiškianti socialinius vaidmenis – numatomą elgesį, kuris laikomas tinkamu vyrams ir moterims. Nei vienas, nei kitas terminas neturi nieko bendra su seksualine orientacija.
JT komitetas diskutavo apie geresnę lyčių teisingumo integraciją į būsimą sutartį. Kitaip tariant, apie nusikaltimus, susijusius su lytimi, pavyzdžiui, išžaginimus ir išprievartautų moterų įkalinimą. Kadangi binarinis vyro ir moters lyties apibrėžimas nebėra vienintelis galimas, projekte jis praleistas, bet tam pritarė ne visos JT valstybės narės.
Taip pat skaitykite: Kiek yra lyčių: internautai suskaičiuoja dvi, mokslas pateikia sudėtingesnį paveikslą
Tai nereiškia, kad homofobinę ir transfobinę kalbą JT ketina priskirti nusikaltimams žmoniškumui. Šia tema net nebuvo diskutuota.
Panašūs teiginiai priklauso konservatyviam vadinamosios gender ideologijos naratyvui, kuris neturi apibrėžtos reikšmės. Aplink jį telkiami įvairūs dešinieji ir konservatyvūs diskursai, pasisakantys už „tradicines vertybes“, ginčijantys LGBTQI+ bendruomenės teises ir siekiantys pakeisti pažangą moterų reprodukcinių teisių srityje.
15min verdiktas: melas. Netiesa, kad JT planuoja „lyčių kritiką“ (homofobinę ir transfobinę kalbą) apibrėžti kaip nusikaltimą žmoniškumui. Tai tėra sąmokslo teorija.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.