2024 12 03

Ar tikrai Žemaitijos nacionaliniame parke po sniegą klampoja būrys vilkų?

Šimtus žmonių ir sužavėjo, ir įbaugino vaizdo įrašas, kuriame matyti per apsnigtą mišką keliaujančių vilkų būrys. „Facebook“ puslapyje, kur pasirodė klipas, paminėtas Žemaitijos nacionalinis parkas, bet filmuota ne jame. Tuo pačiu įrašu internete dalijamasi jau ne pirmus metus, minėtos ir kitos vietos, pavyzdžiui, JAV, Austrija, Rusija.
Vilkai vaikščiojo ne po Žemaitijos nacionalinį parką
Vilkai vaikščiojo ne po Žemaitijos nacionalinį parką / Ekrano nuotr. iš „Facebook“

Komentatorių neįtikino

Pirmadienio rytą paviešintame pusės minutės trukmės klipe matyti, kaip per gausiai apsnigtą mišką tarp medžių išmintu taku keliauja vilkų vora. Jų matyti 14.

Vaizdo įraše girdėti tik natūralus triukšmas – vėjas ir sniego girgždėjimas, žvėrims dėliojant pėdas. Todėl sunku pasakyti ir kur, ir kada filmuota. Matomi medžių kamienai nepateikia jokių užuominų – jie neatrodo kuo nors specifiniai.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Po apsnigtą mišką vaikštantys vilkai sulaukė didžiulio dėmesio
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Po apsnigtą mišką vaikštantys vilkai sulaukė didžiulio dėmesio

Prie filmuko parašyta „Žemaitijos nacionalinis parkas“ ir pateikta nuoroda į tinklalapį, kuriame (kaip ir „Facebook“ paskyroje, turinčioje 33 tūkst. sekėjų) publikuojami daugiausia receptai. Jokio panašaus įrašo su išsamesniu paaiškinimu nėra.

Nepaisant to, iki antradienio popietės klipas peržiūrėtas jau daugiau nei 140 tūkst. kartų, sulaukė daugiau nei 1,3 tūkst. reakcijų ir daugiau nei 150 komentarų.

Tiesa, kai kurie iš komentatorių suabejojo, ar Žemaitijos nacionalinis parkas tikrai gali būti vieta, kur nufilmuota tiek vilkų. Kai kam užkliuvo sniego kiekis – esą šiose vietose, kai temperatūra svyruoja apie 0, bet dažnai yra kiek aukštesnė, jo tiek būti negali.

Kiti atkreipė dėmesį į neįprastą vilkų spalvą – dauguma yra juodi, minėjo įvairias vietas užsienyje, kur galėjo būti filmuota.

Atrodo ne „rusiškai“

Paieška internete patvirtina, kad vilkai per mišką keliavo ne tik ne Žemaitijoje, bet ir ne šį šaltąjį sezoną.

Spalio viduryje tas pats filmukas buvo paskelbtas „Instagram“, o pernai vasarą – „TikTok“ su prierašu „Normalus vilkų būrys Sibire“.

2023 m. vasarį paskelbta, kad žvėrys užfiksuoti Vsevoložsko rajone Leningrado srityje visai greta Sankt Peterburgo, bet vėliau papildyta, kad vaizdo įrašas – ne iš Rusijos.

Tiesa, prieš 2022-ųjų Kalėdas viename tinklalapyje rašyta, kad vilkai klajojo į Rytus nuo Sankt Peterburgo esančioje Vologodsko srityje, Ustiuženskio rajone, bet tai irgi buvo netiesa.

Specialistai tuomet irgi atkreipė dėmesį, kad užfiksuoti juodi vilkai, esą gyvenantys tik Kanadoje. Rusijoje gyvena rusvai pilki jų giminaičiai.

Plėšrūnų pulkas buvo didesnis nei sutinkami Rusijoje. Minėtoje srityje tuomet žinoti vos 9 vilkai. Sniego taip pat buvo daugiau nei tuo metu regione.

Dėl panašių priežasčių galima suabejoti, kad filmuota Lietuvoje. Mūsų šalyje vilkų gyvena ne vienas šimtas, bet jie yra pilkieji. Juodieji vilkai retai sutinkami Europoje ir Azijoje, jie labiau paplitę Šiaurės Amerikoje.

Žemaitijos nacionalinio parko paskyroje „Facebook“ šio filmuko nėra, nors tikėtina, kad tokiu įspūdingu vaizdu būtų pasidalinta.

Užfiksavo mokslininkas

Internete galima rasti, kad prie to paties įrašo minimos ir kitos vietovės, pavyzdžiui, vienas Austrijos regionas, taip pat tolimesnės – JAV esantis Jeloustouno nacionalinis parkas, Kanados teritorijos šiaurėje.

Vokietijos faktų tikrinimo tinklalapis „Mimikama“ pernai sausį rado „Instagram“ paskyrą, kur buvo nurodytas vaizdo įrašo šaltinis.

Pasirodė, kad jis paimtas iš Monrealio McGillo universiteto ekoevoliucinės dinamikos profesoriaus Andrew Hendry „YouTube“ kanalo.

Ekrano nuotr. iš „Instagram“/Vilkai vaikščiojo ne po Žemaitijos nacionalinį parką
Ekrano nuotr. iš „Instagram“/Vilkai vaikščiojo ne po Žemaitijos nacionalinį parką

Be to, paaiškėjo, kad klipas yra dalis ilgesnio vaizdo įrašo, kuriame mokslininkas dokumentuoja vienaakio vilko gyvenimą Kanados Britų Kolumbijos provincijoje.

15min verdiktas: trūksta konteksto. Šie vilkai klaidžiojo ne po Žemaitijos nacionalinį parką, kaip galima pagalvoti iš komentaro prie vaizdo įrašo, bet po Kanados Britų Kolumbijos provincijos mišką.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų