Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 11 16 /11:12

Ar už pasiskiepijimą toliau mokėti 100 eurų? Politikų nuomonės išsiskiria

Svarstant apie galimybę pratęsti 100 eurų išmokos mokėjimą nuo COVID-19 pasiskiepijusiems vyriausiems gyventojams, politikų nuomonės skiriasi. Dalis valdančiųjų mano, kad tokia priemonė davė rezultatų. Tuo metu kai kurie opozicijos atstovai abejoja, kad tokiu būdu pavyktų „nupirkti“ žmones.
Besiskiepijančių eilė prie Tauragės kultūros centro
Besiskiepijančių eilė prie Tauragės kultūros centro / Skaitytojo Gintauto nuotr.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė sakė, kad klausimas dėl 100 eurų išmokos tolesnio mokėjimo ar gyventojų grupės, kam ji galėtų būti skirta, plėtimo yra ankstyvas.

Ji akcentavo, kad šis sprendimas turi ir ne visai teigiamų pasekmių.

„Yra žmonės, kurie priima sprendimus ir be jokio raginimo skiepytis ateina, yra atsakingi. Tai aš vertinčiau, kad turi praeiti daugiau laiko. Ir jeigu galvotume apie šitos priemonės kažkokį galimą pratęsimą, tai galvoti tik apie trečiojo skiepo, tai yra tos sustiprinančiosios dozės prasme ir būtent tai amžiaus kategorijai, į kurią ji ir dabar buvo nukreipta“, – Seime žurnalistams aiškino ji.

Tačiau, anot M.Navickienės, reikėtų palaukti, pažiūrėti, kaip atrodo bendra skiepijimosi statistika, ir tada priimti sprendimus.

Premjerės Ingridos Šimonytės teigimu, dalis 75+ metų amžiaus žmonių nuo COVID-19 pasiskiepijo dar tada, kai nebuvo kalbos apie pinigines kompensacijas už tai.

Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė
Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė

„Matyt, galima daryti gana pagrįstą prielaidą, kad didelė dalis jų ir buvo motyvuoti pasiskiepyti. Dabar mes tuos duomenis dar vertiname. Bet jeigu kažkas mano, kad didelė dalis žmonių papildomai pasirinko pasiskiepyti nustačius šitą išmoką, aš turiu nuliūdinti, kad taip neatsitiko“, – pažymėjo Vyriausybės vadovė.

Mano, kad pasiteisino

Paklausta, ar palaikytų siūlymą plėsti amžiaus grupę asmenų, kuriems pasiskiepijus nuo COVID-19 būtų skiriama piniginė išmoka, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pažymėjo, kad toks paskatinimas sukėlė teigiamą efektą, pasiteisino.

„Manau, kad reikia svarstyti apie jos plėtimą, nes tai yra visgi išgelbėtos gyvybės“, – sakė Seimo pirmininkė.

Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen
Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen

Pasak jos, reikia svarstyti, kokio amžiaus žmonėms už pasiskiepijimą galėtų būti skirti 100 eurų.

„Reikėtų analizuoti, kokioms grupėms tai yra labiausiai aktualu. Natūralu, kad tai yra vyresni žmonės. Bet dėl detalių, aš manau, kad diskusija dar vyks. Bet tokia priemonė pasiteisino, reikia svarstyti apie ją toliau“, – mano V.Čmilytė-Nielsen.

Laisvės partijos pirmininkė, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė įsitikinusi, kad reikia dėti visas pastangas ir imtis visų priemonių paskatinti žmones skiepytis.

„Mums gali būti sudėtinga įtikinti galbūt kai kuriuos žmones dėl trečios vakcinos. Tai irgi visos paskatos yra svarstytinos. Reikia tik įsivertinti, kaip dabar veikia ta išmoka“, – Seime žurnalistams sakė ji.

A.Armonaitės teigimu, reikia duomenų, o ne pamąstymų: pasiteisino ar ne vyresniems kaip 75 metai amžiaus gyventojams, pasiskiepijusiems rugsėjį–lapkritį, skirta 100 eurų išmoka.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė

„Reikia, kad analitikas ateitų ir pristatytų, kaip tas skiepijimosi tempas padidėjo ar jis nepadidėjo. Mes matėme, kad, pavyzdžiui, po galimybių paso plėtros rugpjūčio mėnesį, tiksliau – po pranešimo, jog plėsime jį, 25 tūkstančiai žmonių atėjo skiepytis kitą dieną. Tai reikia pasižiūrėti, kaip dabar tai veikia. Dar truputį anksti pasakyti“, – komentavo politikė.

Reikia autoritetų

Buvęs premjeras Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Saulius Skvernelis mano, kad jau anksčiau reikėjo išplėsti žmonių, kuriems pasiskiepijus nuo koronaviruso skiriama 100 eurų išmoka, ratą.

„Bet buvo nuspręsta siauresnė aprėptis. Ji tikrai, manau, nedavė tų rezultatų. Aišku, kažkoks pagyvėjimas įvyko, bet žmonių reakcijos irgi buvo nevienareikšmiškos. Tiesiog tai bandymas nupirkti. Aš dabar manyčiau, kad nebe tas etapas yra, kada tokiais būdais bandoma dar skatinti skiepijimą. Esminiai dalykai yra giluminiai – ar žmonės dar pasitiki kuo nors“, – kalbėjo jis.

S.Skvernelio teigimu, kol valdžia bruka ekspertus, kurie šneka sausai ir dažnai prieštaringai, nei šnekėjo prieš metus, kai valdžioje buvo kitos politinės jėgos, žmonėms atsiranda abejonių.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

„Reikia šiandien ne ekspertų galbūt tiems, kad paveiktų, bet reikia autoritetų, kurie galėtų iš tiesų pasakyti ir pasitikėtų žmonės. Kol tokių autoritetų mes nerandame tikslinėms grupėms, tai pinigais nupirkti... Nemanau, kad čia pavyks dar kažkokį proveržį padaryti“, – galvoja opozicijos atstovas.

100 eurų vienkartinė išmoka numatyta 75 metų amžiaus ir vyresniems senjorams, nuo rugsėjo iki lapkričio pabaigos pasiskiepijusiems dviem dozėmis, bei tiems, kurie iki kitų metų kovo pabaigos pasiskiepys sustiprinančia doze.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?