Pasak „Al Jazeera“, Lietuva per nepriklausomybės dvidešimtmetį neteko daugybės gyventojų, ieškančių darbo užsienyje lietuvių vis daugėja.
Siužeto pradžioje rodomas kaunietis statybininkas Robertas Yla, kraunantis lagaminus ir ašarą braukianti jo mama. Robertas tik trumpam grįžo į Lietuvą iš Airijos.
„Neišgalėjau pasilikti Lietuvoje, dirbti už nieką ir išlaikyti šeimos. Nebuvo kuo sumokėti už sauskelnes, kūdikių maistas ir kitos prekės yra labai brangios“, – sako vyras.
Lietuvos premjeras Andrius Kubilius optimistiniame interviu tvirtina, kad Lietuva yra puiki šalis. Todėl Vyriausybė kuria projektus, kurie padės grąžinti į Lietuvą išsilavinusius tautiečius.
„Pavyzdžiui, Londono Sičio klubas siunčia juos [lietuvius] atgal dirbti čia, Lietuvoje. Nes jie turi puikų išsilavinimą, įgauna patirties tarptautinėse kompanijose. Lietuviai grįžta ir parsiveža tai, ko labai reikia Lietuvos plėtrai“, – dėsto premjeras.
TV kanalas pakalbino ir dvi jaunas merginas senamiesčio kavinėje. Pirmoji nusiteikusi pesimistiškai: „Aš noriu nuversti kalnus, bet nemanau, kad galiu tą padaryti Lietuvoje.“
Kita lietuvaitė trykšta patriotiškumu: „Aš myliu savo šalį ir nemanau, kad kitose šalyse gyvenimas geresnis nei Lietuvoje.“
TV kanalas pabrėžia, kad Lietuva atlaikė krizę ir jos ekonomikos prognozės nėra pesimistinės. Tačiau žmonės nenori geresnių laikų laukti labai ilgai, todėl veiksmų imasi jau šiandien.
„Al Jazeera“ pateikia tokius skaičius. 2010 m. iš Lietuvos emigravo 80 000 žmonių, 2011 m. – 54 000 gyventojų. Arabų šalims tai nėra dideli skaičiai. Tačiau apžvalgininkas pabrėžia, kad emigravo 1,5 proc. visų gyventojų. O 60 proc. visų emigravusių buvo darbingo 15-34 metų amžiaus.
Lietuvos ekonomiką žurnalistai lygina su vėžlio greičiu slenkančiais Neries ledais. Naujienų kanalas taip pat pabrėžia, kad pinigai iš Lietuvos nedingsta. Išvažiuoja žmonės, tačiau per metus jie parveža arba persiunčia artimiesiems milijardus dolerių (2010 m. – 1,5 mlrd.).
TV kanalas pabrėžia, kad Lietuva atlaikė krizę ir jos ekonomikos prognozės nėra pesimistinės. Tačiau žmonės nenori geresnių laikų laukti labai ilgai, todėl veiksmų imasi jau šiandien.
„Al Jazeera“ yra Kataro televizijos naujienų kanalas, išpopuliarėjęs per 2001 m. rugsėjo 11 d. teroristines atakas. Įsteigtas kaip nepriklausomas žinių kanalas, jis yra viena iš Kataro vadovų plano per kelis dešimtmečius modernizuoti valstybę į šiuolaikišką demokratiją sudėtinių dalių.
„Al Jazeera“ vaizdo reportažą apie Lietuvą rasite 15min.lt angliškoje versijoje.