Statomus sporto ir pramogų rūmus valdyti siekiančių verslininkų ir savivaldybės derybos, turėjusios baigtis šios savaitės pradžioje, užstrigo. Vienintelis Kauno arenos valdymo konkurse panoręs dalyvauti su Ūkio banko investicine grupe (ŪBIG) siejamas „Kauno Žalgirio rėmėjo“ ir asociacijos „Kauno futbolo ir beisbolo klubas“ konsorciumas dar prieš rugsėjo pradžioje oficialiai pradėtas derybas viešai pareiškė, jog įgijęs teisę 25 metus valdyti areną, kasmet iš savivaldybės norėtų 3 mln. Lt dydžio koncesijos mokesčio. Miesto vadovų atkirtis į šį pareiškimą tąkart buvo žaibiškas: „Tiek mes tikrai nemokėsim!“ Nuo rugsėjo gana intensyviai vykstančios derybos užsitęsė dėl abiejų pusių nesutarimo sprendžiant, kokio dydžio koncesijos mokestis kasmet užguls savivaldybės pečius.
„Finansai yra esminis klausimas. Ir vienintelis, – užtikrino meras Andrius Kupčinskas. – Jie pateikė pasiūlymą, bet savivaldybės ta suma netenkina. Bandome surasti aukso vidurį.“
Pasak ŪBIG atstovų, 3 mln. Lt suma yra ne iš piršto laužta. Valdyti sporto ir pramogų rūmus siekiantis konsorciumas į areną žada investuoti 46 mln. Lt. Dar 5 mln. Lt planuojama skirti jos reklamai ir populiarinimui visoje Europoje.
„Iš šios sumos 20 mln. Lt investuotume jau ateinančiais metais – iki tol, kol arena pradės veikti. Pateikėme verslo planą, kuriame labai aiškiai apskaičiuotos pajamos, išlaidos, arenos valdymo sąnaudos. Iš to mokesčio pagal verslo planą areną įmanoma išlaikyti“, – pareiškė ŪBIG Rinkodaros ir komunikacijos departamento direktorius Remigijus Jurgelaitis, užsiminęs, jog dukart mažesnės „Cido“ arenos valdytojui Panevėžio savivaldybė yra įsipareigojusi kasmet mokėti po 2,6 mln. Lt.
Anot pastaruoju metu dukart per savaitę susitinkančių derybininkų, minėtą koncesijos mokesčio dydį galima sumažinti dalį sutartyje planuojamų įsipareigojimų iš arenos valdytojo perleidus savivaldybei.
„Jeigu mums sumažės įvairių rizikų, gali sumažėti ir mokestis, – sakė R.Jurgelaitis. – Mokestis yra paskutinis klausimas, kuris bus nuspręstas suderinus visus sutarties punktus ir paskirsčius riziką tarp savivaldybės ir koncesininko.“
Jau siūlė savo kainą
„15min“ šaltinių teigimu, ne pačius geriausius laikus išgyvenančios savivaldybės pečius užgriūsiantį koncesijos mokestį verslininkai siūlo sumažinti ir jiems perleisti teises patiems rinkti būsimos arenos pavadinimą. Šį faktą patvirtinę miesto vadovai, anksčiau trimitavę apie tai, kad arenai bus duotas „Kauno“ vardas, dabar apie tai kalba nebe taip drąsiai. Panašu, jog finansiniai nepritekliai miesto valdžią privers užsimerkti bei sporto ir pramogų rūmų pavadinimą atiduoti kuriai nors gerą kainą pasiūliusiai kompanijai.
„Buvo išsakytas toks jų (derybose dalyvaujančių konsorciumo atstovų – red.) pageidavimas, bet konkurso sąlygose paminėta, jog dėl arenos vardo gali spręsti tik miesto taryba, – bandė išsisukinėti meras A.Kupčinskas. – Reikia dėl to diskutuoti. Kol kas konkretaus siūlymo neturime. Mes sakome, kad arenos varde turi atsispindėti Kauno pavadinimas. Dabartinis sąlyginis pavadinimas – Kauno arena – kol kas yra pats priimtiniausias. Kol nėra kito siūlymo, mes jo tiesiog ir nesvarstome.“
Savivaldybės derybinei grupei vadovaujantis administracijos direktorius Vygantas Gudėnas buvo kiek atviresnis. Valdininkas, taip pat pabrėžęs, jog teisę disponuoti arenos vardu, šiuo metu turi tik miesto taryba, užsiminė, jog derybose dalyvaujantys verslininkai už pavadinimą buvo netgi pasiūlę savo kainą.
„Nuskambėjo jų pasiūlymo skaičiai, kurių nenoriu dabar komentuoti, bet mūsų tai tikrai netenkino. Nemanau, kad ir taryba ryšis dėl tokios sumos“, – verslininkų pasiūlymo nepatrauklumą nusakė V.Gudėnas.
Pavadinime tikrai bus žodis „Kaunas“
Neoficialiais „15min“ duomenimis, už teises į Vilniuje stovinčios arenos vardą kompanija „Siemens“ yra paklojusi apie 10 mln. Lt. Pasak ŪBIG atstovo, būsimosios Kauno arenos vardą perleidusi jiems, savivaldybė galėtų mokėti mažesnį koncesijos mokestį už sporto ir pramogų rūmų valdymą.
„Mūsų siekis yra gauti galimybę parduoti arenos pavadinimą. Kam jis atiteks, padiktuos elementari verslo logika. Arenos vardas garantuoja papildomas pajamas, kurios galėtų sumažinti koncesijos mokestį. Savivaldybės reikalavimas yra aiškus ir mes jam pritariame – arenos pavadinime turi likti žodis „Kaunas“, – kalbėjo R.Jurgelaitis. – Jeigu savivaldybei arenos vardo pardavimas suteiks galimybę sutaupyti mokesčių mokėtojų pinigų mokant mažesnį koncesijos mokestį, aiškus ir logiškas sprendimas gali būti tik viena kryptimi.“ R.Jurgelaitis, paklaustas, ar arenos pavadinime galėtų būti ŪBIG ar „Ūkio banko“ vardai, nuo tiesaus atsakymo išsisuko.
Meras A.Kupčinskas akcentavo, jog greta žodžio „Kaunas“ arenos pavadinime atsirasiančiam kitam žodžiui miesto vadovai kels tam tikrus reikalavimus. „Šioje vietoje svarbu ne tik lėšos, bet ir tai, kaip vadintųsi – ar bet koks pavadinimas ir didelės lėšos, ar pakankamos lėšos ir vardas, pritinkantis pačiai arenai. Vardas turi sietis su tam tikru Kauno identitetu ir nesikirsti su Kauno tradicijomis ir istorija. Nesinorėtų situacijos, kad pirktume vardą tarsi maiše. Jeigu žinotume, koks tai pavadinimas, galima būtų derėtis“, – kalbėjo meras, patikinęs, jog arenos pavadinimas turėtų paaiškėti iki kitų metų pavasario.