Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 12 19

Čempionai be juodaodžių: kas paaiškino, kad Argentina – ne Disney’aus filmas?

Įspūdingas Argentinos pasirodymas pasaulio futbolo čempionate paskatino ne tik rasistinių patyčių bangą, bet ir pagimdė melagieną, esą komanda pareiškusi nesanti animacinis filmukas, todėl neturinti juodaodžių žaidėjų. Iš tiesų tai buvo kraštutinės dešiniosios politinės jėgos replika į retorinį JAV dienraščio klausimą, kodėl šioje rinktinėje – išskirtinai baltaodžiai.
L.Messi vedama Argentina – pasaulio čempionė.
Lionelio Messi vedama Argentina – pasaulio čempionė / „Scanpix“ nuotr.

Įplieskė diskusiją apie žaidėjų rasę

Diskusijos apie Argentinos komandą, ypač – apie jos rasinį homogeniškumą, užvirė sekmadienio pavakarę, vos prasidėjus čempionato finalo rungtynėms.

Kaip žinoma, jose argentiniečiai metė iššūkį ligtolinei pasaulio čempionei Prancūzijai. Pagrindinis rungtynių laikas baigėsi taikiai – 2:2, po pridėto laiko situacija pasikeitė nedaug – 3:3.

Nugalėtojai paaiškėjo tik po baudinių serijos, kurią 4:2 laimėjusi Argentina čempionų taurę viršun iškėlė po 36 metų pertraukos.

Vos prasidėjus finalui įrašas apie futbolą pasirodė juvelyrės Jurgos Lago paskyroje „Facebook“. Iš pradžių ji publikavo tik būsimųjų laimėtojų kapitono Lionelio Messi nuotrauką su mažai ką sakančiu komentaru „Netyčia kažkaip užkrito ant mano FB. Oi.“

Netrukus patikslino: „ant mano FB sienos“, tuomet dar sykį: „Netyčia kažkaip užkrito ant mano FB sienos. Argentina.“ Po kelių minučių atsirado epitetas „netolerantiškoji Argentina“.

Po bemaž pusvalandžio J.Lago savo įrašą visai pakeitė: „Skaičiau kažkur: kai Argentinos rinktinės buvo paklausta, kodėl pas juos mažai juodaodžių žaidėjų, jų atsakymas buvo: „Mes esame šalis, o ne Disney’aus animacinis filmukas.“ Šios rungtynės yra savotiškai simboliškos.“

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Svarstymai apie Argentinos nacionalinės futbolo rinktinės sudėtį pasiekė ir Lietuvos interneto erdvę
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Svarstymai apie Argentinos nacionalinės futbolo rinktinės sudėtį pasiekė ir Lietuvos interneto erdvę

Jau vėlai vakare juvelyrė įterpė prašymą: „Tik nepradėkit visokių interpretacijų apie rasizmus-feminizmus, nes žinutė sukasi ne apie žmones, o apie bukių ideologijas. Kvotas ir atrankas pagal lytis, etc.“

Tačiau per tą laiką komentaruose, kurių įrašas sulaukė daugiau nei 150, įsisuko diskusija apie Argentinos ir Prancūzijos komandų rasinę sudėtį, pasipylė įžeidinėjimai.

Argentinos nacionalinėje rinktinėje visi 26 žaidėjai, nors ir šviesesnio ar tamsesnio gymio, buvo baltaodžiai.

Prancūzijos komandoje, pasiekusioje šiame čempionate finalą, iš 21 žaidėjo baltaodžių buvo mažiau nei pusė. Per kelias minutes abu pagrindinio laiko įvarčius pelnęs bei pratęsime ir trečiąjį įvartį įmušęs Kylianas Mbappe, antradienį švęsiantis 24-ąjį gimtadienį, gimė Paryžiuje, bet jo tėvai yra kamerūnietis ir alžyrietė.

„Scanpix“ nuotr./Prancūzijos nacionalinė futbolo rinktinė
„Scanpix“ nuotr./Prancūzijos nacionalinė futbolo rinktinė

„Aš po šios frazės (apie filmą – red. past.) dar mažiau už Argentinos komandą. Ir ne todėl, kad labai už prancūzus“, – po J.Lago įrašu parašė viena moteris.

Tačiau dauguma stojo lotynų amerikiečių pusėn, aiškino, esą komandos turėtų būti „grynesnės“ rasiniu požiūriu, ragino tarptautiniuose konkursuose dainuoti lietuviškai, mūsų šalies komandas formuoti iš lietuvių.

„Man nepatinka afrikanizuotos komandos, bet patinka Afrikos šalių rinktinės, – aiškino kitas futbolo gerbėjas. – Nepatiktų, jeigu ten žaistų kokie anglai. Kokia tada būtų pasaulio čempionatų prasmė?.. Viską sujaukti ir sumaišyti, kad būtų lengviau valdyti – globalistų svajonė.“

Komentaruose pasirodė ir dviejų Prancūzijos rinktinių – 1986-ųjų ir 2022-ųjų – nuotraukos. Pirmojoje matyti vien baltaodžiai, antrojoje – daugiausia juodaodžiai. Po koliažu užgauliai pakomentuota: „Neaiškinkite, kad klimato kaita neegzistuoja“.

Atsakymas – ne komandos, o radikalų

Keli komentatoriai po J.Lago įrašu paskelbė paveiksliuką, kuriame matyti jos pacituota frazė apie filmuką. Jis finalo metu pasirodė ir šiame „Telegram“ kanale.

„Argentina puikiai atsakė į kaltinimus, kad jos futbolo rinktinėje yra mažai juodaodžių žaidėjų: „Mes esame šalis, o ne Disney’aus animacinis filmukas“.

Paveiksliuką sudaro aikštėn einančių argentiniečių nuotrauka, virš jos užrašytas klausimas, kodėl Argentina pasaulio čempionate neturi daugiau juodaodžių žaidėjų, apačioje – cituotas atsakymas apie filmą.

Juo dalijosi ir internautai iš kitų šalių.

Kaip galima suprasti, šį klausimą uždavė dienraštis „The Washington Post“. Tiesmuką atsakymą pateikė „La Libertad Avanza“ – dešinioji ar net kraštutinė dešinioji Argentinos politinė koalicija, besilaikanti konservatyvių pažiūrų socialiniais bei kultūriniais klausimais ir libertarinių – ekonominiais klausimais.

Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Atsakymą į retorinį klausimą apie juodaodžius Argentinos futbolininkus pateikė ne rinktinė, o dešinioji politinė jėga
Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Atsakymą į retorinį klausimą apie juodaodžius Argentinos futbolininkus pateikė ne rinktinė, o dešinioji politinė jėga

Interneto paieškos langelyje įvedus tą pačią anglišką frazę „we are a country, not a Disney movie“ („esame šalis, ne Disney’aus filmas“), pirmiausiai išmetama nuoroda į „La Libertad Avanza“ įrašą socialiniame tinkle „Twitter“. Jame matyti ta pati nuotrauka ir frazė, taip pat – nuoroda į „The Washington Post“ straipsnį, kurio pavadinime ir keliamas klausimas apie juodaodžius žaidėjus.

Istorikė apsiskaičiavo

„Sirgaliams matant Argentinos sėkmę šių metų pasaulio futbolo čempionate, kyla jau žinomas klausimas: kodėl Argentinos rinktinėje nėra daugiau juodaodžių žaidėjų? – taip savo tekstą laikraštyje pradėjo Teksaso universiteto asocijuotoji profesorė dr. Erika Denise Edwards. – Argentinos futbolo rinktinė, palyginti su kitomis Pietų Amerikos šalimis, pavyzdžiui, Brazilija, juodaodžių atstovų skaičiumi yra labai skurdi.“

Lotynų Amerikos istorijos ekspertė priminė 2014-ųjų čempionato metu skambėjusius juokelius, kad net Vokietijos futbolo rinktinėje buvo bent vienas juodaodis žaidėjas, o Argentinos rinktinėje tų metų finale – nė vieno.

2010 m. paskelbtais surašymo duomenimis, juodaodžių Argentinoje gyveno 149 493 – gerokai mažiau nei 1 proc. gyventojų. Daugeliui atrodė, kad šie duomenys patvirtina, jog Argentina iš tiesų yra baltųjų tauta.

Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Atsakymą į retorinį klausimą apie juodaodžius Argentinos futbolininkus pateikė ne rinktinė, o dešinioji politinė jėga
Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Atsakymą į retorinį klausimą apie juodaodžius Argentinos futbolininkus pateikė ne rinktinė, o dešinioji politinė jėga

E.D.Edwards priminė, kad Argentinos kolonijiniu laikotarpiu ant Rio de la Platos upės krantų išsilaipino maždaug 200 tūkst. belaisvių iš Afrikos. XVIII a. pabaigoje jau trečdalis gyventojų buvo juodaodžiai.

„Argentinos, kaip baltųjų tautos, idėja – ne tik netiksli, bet ir aiškiai byloja apie ilgesnę juodaodžių ištrynimo istoriją, kuri yra šalies savęs apibrėžimo pagrindas“, – pažymėjo istorikė.

Toliau ji išvardijo keletą mitų, kurie esą paaiškina juodaodžių argentiniečių nebuvimą. Pavyzdžiui, daugelis juodaodžių tariamai žuvo nepriklausomybės karuose, jų mažėjo dėl įvairių ligų protrūkių ir tiesiog didelio mirtingumo.

„Iš tikrųjų Argentinoje šimtmečius gyveno daug juodaodžių – ne tik pavergtųjų ir jų palikuonių, bet ir imigrantų. <…> Tačiau baltieji Argentinos lyderiai kūrė kitokį pasakojimą, kad ištrintų juodaodžius, nes modernumą tapatino su baltumu“, – rašė E.D.Edwards.

Komentaras su paantrašte „Argentina yra kur kas įvairesnė nei daugeliui atrodo, tačiau mitas, kad ji yra baltųjų tauta, vis dar gyvuoja“, publikuotas gruodžio 8 d., sukėlė nemažai triukšmo.

Mat istorikė esą pervertino juodaodžių grupės Argentinos visuomenėje dydį. Tekstą netrukus teko pataisyti (tai sulaukė ir JAV žiniasklaidos dėmesio) – patikslinti, kad jie sudaro gerokai mažiau nei 1 proc., kaip buvo nurodyta iš pradžių.

Minėto surašymo duomenimis, Argentinoje gyveno kiek daugiau nei 40 mln. žmonių, tad juodaodžiai (jų skaičius komentare buvo nurodytas tikslus) sudarė 0,37 proc. Pernai šalyje gyveno jau 45,8 mln. žmonių, rodo Pasaulio banko skelbiama statistika.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų