Bendrovės „Lazdijų vanduo“ direktoriaus Justino Šmulkščio duomenimis, atliekant planinį tyrimą, nustatyta, kad Barčių kaimo vandenvietėje arseno kiekis vandenyje buvo 12 mikrogramų litrui (mkg/l). Leistina norma yra 10 mikrogramų litrui.
„Tai nedidelis nukrypimas nuo normos, tačiau ėmėmės visų būtiniausių saugumo priemonių. Įspėjome visus šios vandenvietės vandenį vartojančius žmones apie padidėjusį vandens užterštumą. Jiems nurodyta nenaudoti šio vandens maistui gaminti“, – sakė J.Šmulkštys.
Anot jo, arsenu užterštą vandenį galima naudoti prausimuisi, tualeto reikmėms.
„Lazdijų vandens“ vadovas teigė, jog operatyviai sprendžiama Barčių kaimo gyventojų aprūpinimo geriamuoju vandeniu problema.
„Daugelis šio kaimo gyventojų turi šachtinius šulinius, kur vandens kokybė yra gera. Manau, kad tam tikrą laiką jie turėtų maistui naudoti šulinių vandenį“, – teigė J.Šmulkštys.
Jo teigimu, iš Barčių vandenvietės paimtas vandens mėginys pakartotiniam tyrimui, gavus laboratorijos išvadas, bus numatomi tolesni situacijos suvaldymo veiksmai.
Lazdijų rajone vanduo gyventojams centralizuotu būdu tiekiamas iš 13 vandenviečių, tačiau tik vienoje iš jų nustatytas nukrypimas nuo normos.
Lazdijų rajono savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Salatka pranešė, kad savivaldybė ir jos valdomos bendrovės kontroliuoja susidariusią situaciją.
Anksčiau normas viršijantis arseno kiekis rastas geriamajame vandenyje Raseinių, Marijampolės ir Jurbarko savivaldybėse.
Kol kas neaiškus šio metalo atsiradimo vandenyje šaltinis.
Pasaulio sveikatos organizacija nurodo, kad esant arseno koncentracijai geriamajame vandenyje 10–50 mkg/l daromas neigiamas poveikis sveikatai. Arsenas – organizme linkęs kauptis sunkusis metalas. Jis gali sukelti mažakraujystę, galvos skausmus, kvėpavimo takų ir kitas ligas.
Arsenas į aplinką patenka iš chemijos, farmacijos, elektronikos, tekstilės, optikos, energetikos, trąšų pramonės įmonių ir jų gaminių. Šio sunkiojo metalo yra ir akmens anglies pelenuose.