SAM primena, kad visuomenės sveikatos priežiūros paslaugas ugdymo įstaigose teikia savivaldybių visuomenės sveikatos biurai, kurių Lietuvoje yra 49. Vaikų lopšeliuose-darželiuose ir bendrojo ugdymo programas vykdančiose mokyklose sveikatos sektoriui atstovauja didelis būrys visuomenės sveikatos specialistų – net 843.
Pagrindinis jų veiklos tikslas – saugoti ir stiprinti mokinių sveikatą, aktyviai bendradarbiaujant su mokinių tėvais (globėjais, rūpintojais), mokytojais, pagalbos mokiniui specialistais, mokyklos vaiko gerovės komisija. Visuomenės sveikatos specialistai vykdo mokinių sveikatos stebėseną, sveikatos rizikos veiksnių stebėseną ir prevenciją, ugdo mokinių sveikos gyvensenos įgūdžius, organizuoja mokiniams, sergantiems lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, mokinio savirūpai reikalingą pagalbą ugdymo įstaigoje.
Rugpjūčio 28 d. Kaišiadoryse vyko kasmetinis visuomenės sveikatos specialistų susitikimas-diskusija „Visuomenės sveikatos priežiūros aktualijos 2023–2024 mokslo metais“. Jos metu apžvelgti artėjančių mokslo metų visuomenės sveikatos priežiūros iššūkiai ir aktualijos, su specialistais dalytasi gerąja patirtimi.
„Savivaldybėse veikiantys visuomenės sveikatos biurai šiandien yra pagrindinis ramstis, padedantis užtikrinti sveikatos stiprinimo veiklas visoje Lietuvoje, įskaitant ir jų teritorijoje veikiančias ugdymo įstaigas. Tam, kad prisitaikytume prie besikeičiančių sąlygų, būtina kasmet įsivertinti progresą bei žvelgti keliais žingsniais į priekį – numatyti, kokie iššūkiai laukia ateinančiais mokslo metais ir jiems pasiruošti“, – sako sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento direktorius Audrius Ščeponavičius.
Kaišiadorių rajono visuomenės sveikatos biuro (VSB) vadovė Vidita Jonaitė teigia, jog visuomenės sveikatos specialistas ugdymo įstaigoje yra svarbus pagalbininkas administracijai ir mokytojams. „Tai žmogus, kuris turi didelį mokslu paremtų žinių bagažą, yra labai kūrybingas ir nuolat tobulina savo žinias. Todėl įstaigose, kurios į savo mokyklos komandą priima ir visuomenės sveikatos specialistą – rezultatas akivaizdžiai jaučiamas“, – teigia V.Jonaitė.
Kaišiadorių VSB vadovė akcentuoja, jog nauji mokslo metai atneš pokyčių. „Rudenį startuoja gyvenimo įgūdžių pamokos – tikimės aktyviai prisidėti prie šių pamokų starto ir sėkmės. O ir kiti ilgalaikiai probleminiai klausimai niekur nedingsta, pavyzdžiui, dienos poilsio organizavimas ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose ar pradinio ir pagrindinio ugdymo įstaigose, opi elektroninių cigarečių problema“, – sako V.Jonaitė.
Kartu SAM kviečia mokinių tėvelius bendradarbiauti su visuomenės sveikatos specialistais mokykloje, kreiptis į juos visais su vaikų sveikatos išsaugojimu ir stiprinimu susijusiais klausimais – pradedant mokyklinės higienos klausimais, baigiant šeimos gydytojo rekomendacijų vykdymo užtikrinimu. Skatiname drąsiai kreiptis dėl mokinio savirūpai reikalingos pagalbos, sergant lėtine neinfekcine liga, organizavimo.