Valdantieji konservatoriai vėl mėgina VSD ir Antrąjį operatyvinių tarnybų departamentą (AOTD) pakišti po naujos specialios įstaigos stogu. Ją formuotų Seimas, o valdytų Vyriausybė. Tačiau paskutinėmis pavasario Seimo sesijos dienomis dešiniesiems nepavyko įbrukti tokios nuostatos į keičiamą Žvalgybos įstatymą, nes tam nepritarė ne tik opozicija, bet ir koalicijos partneriai.
Apie tai, kad slaptąsias tarnybas kontroliuotų ne tik Seimas ar Vyriausybė, bet ir speciali institucija, kurią taip pat vadeliotų politikai, konservatoriai buvo prabilę jau gana seniai. Kai kurie dešiniųjų veikėjai vėl atgijo, kai Seimo smagračiuose atsidūrė Žvalgybos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas. Vienas įstatymo pakeitimo entuziastų – Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas konservatorius Arvydas Anušauskas.
Antradienį politikas paskelbė viešą pareiškimą, kuriame abstrakčiai dėstė apie didelius naujo įstatymo tikslus ir aiškino, kad jį reikia priimti rudenį. Projektą svarstant priešpaskutinę Seimo sesijos dieną viena konservatorių lyderių, krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė pasiūlė numatyti naują instituciją – Žvalgybos inspektorių tarnybą. Tokį siūlymą R.Juknevičienė buvo pateikusi ir NSGK posėdyje, bet ją palaikė vienintelis A.Anušauskas. Vis dėlto Seimas balsų dauguma po svarstymo pritarė visam įstatymo projektui. Tuomet žodžio paprašęs premjeras Andrius Kubilius pareikalavo, kad Seimas paprašytų Vyriausybės išvados šiam „labai svarbiam“ projektui.
Ar dešiniesiems pavyks į įstatymą įtraukti jiems rūpimą nuostatą, žinoma, priklausys nuo jų koalicijos partnerių. Tačiau pastarieji tokius konservatorių užmojus kol kas vertina rezervuotai. „Viskas vyko labai chaotiškai, o taip daryti negalima. Tai labai jautri sritis, tad su tokiais siūlymais nuogiems į dilgėles šokti negalima“, – dienraščiui teigė Liberalų sąjūdžio atstovas, NSGK narys Algis Kašėta.
Žvalgybos inspektorių žinybos kūrimui prieštaravo ir kitas NSGK narys liberalcentristas Vytautas Bogušis: „Kiek suprantu, tokiems konservatorių mėginimams nepritaria ir Prezidentūra. Spėju, kad jiems šios idėjos įkūnyti nepavyks.“ Susisiekimo ministras ir valdančiojo Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis nustebęs teigė iš viso nieko nežinąs apie šiuos dalykus.