Kalbėdamas valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų tarybos posėdyje A.Anušauskas sakė, jog organizuojant referendumą dėl atominės jėgainės statybų veikia iš skandinaviškas verslas.
„Tarp tų, kurie (organizuoja – red.) referendumo idėjas, yra skandinaviškos įmonės, kurios turi labai aiškų interesą statyti vėjo jėgaines Lietuvos Baltijos pajūryje. Buvo siūlymas savo laiku išsinuomoti 7 tūkst. kvadratinių kilometrų, Vyriausybė tam, kiek žinau, nepritarė, todėl kai kurios įmonės, matyt ir skandinaviškos kilmės, irgi galvoja apie savo verslo interesą, šiek tiek įsikišdamos ir į mūsų politines batalijas, kurios vyksta prieš energetinius projektus Lietuvos viduje“, – sakė A.Anušauskas.
Jis minėjo, jog tarp visuomenininkų, kurie inicijavo referendumą, rėmėjų, yra ir skandinaviško kapitalo kompanijų. Vieną referendumo iniciatorių, Žaliosios politikos institutą, yra parėmusi bendrovė „4energia“, priklausanti atsinaujinančios energijos projektais Baltijos šalių regione užsiimančiai įmonių grupei.
Seime šiuo metu svarstomas opozicinių frakcijų siūlymas kartu su Seimo rinkimais spalį rengti patariamąjį referendumą dėl atominės jėgainės statybos. Referendumą dėl naujos atominės elektrinės statybos taip pat inicijuoja ir piliečių grupė, kuri turi per tris mėnesius – iki birželio 27 dienos – surinkti ne mažiau kaip 300 tūkst. parašų.
Vyriausybė ir prezidentė teigia, kad atominė elektrinė padidins šalies energetinį saugumą ir bus ekonomiškai naudinga. Visuomenininkai žalieji pasisako prieš naujos atominės elektrinės statybą, tvirtindami, jog naujoji elektrinė neužtikrins energetinio saugumo, užkirs kelią alternatyviam energetikos vystymuisi, nėra aiškūs projekto ekonominiai skaičiavimai.
Lietuva su Latvija, Estija ir Lenkija tikisi iki 2022 metų pastatyti naują atominę elektrinę šalia Ignalinos elektrinės, kurios antrasis iš dviejų reaktorių buvo uždarytas 2009 metų pabaigoje. Projekte ketina dalyvauti Baltijos šalių energetikos kompanijos ir Japonijos korporacija „Hitachi“.