Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2012 04 20

Ataskaita: pavojingų atliekų deginimo įrenginys Šiaulių rajone reikšmingo neigiamo poveikio aplinkai ir žmonių sveikatai pernai nepadarė

Nors Šiaulių rajone pastatytas pavojingų atliekų deginimo įrenginys į aplinką išmeta per daug teršalų, jie negalėjo padaryti neigiamo poveikio aplinkai ir žmonių sveikatai, parodė teršalų sklaidos skaičiavimai.
Elementai priskiriami prie pavojingų atliekų
Elementai priskiriami prie pavojingų atliekų / Kauno kolegijos nuotr.

Aplinkos ministerijos Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas informavo šią savaitę priėmęs įrenginio užsakovo – Ūkio ministerijos valdomos bendrovės „Toksika“ – ataskaitą, kurioje pateikiami teršalų sklaidos skaičiavimai.

Pranešime teigiama, kad pagal bendrovės „COWI Lietuva“ pateiktas išvadas „reikšmingo (neigiamo) poveikio aplinkai ir žmonių sveikatai nėra“.

„Yra inventorizuotas 2011 metais faktiškai išmestas teršalų kiekis ir pagal faktinius duomenis buvo atlikti teršalų sklaidos skaičiavimai, kurie parodė, kad nė vienas iš teršalų aplinkos ore neviršija ribinių verčių. Čia nėra matavimai, čia yra skaičiavimais atliktas įvertinimas“, – BNS sakė departamento Poveikio aplinkai vertinimo ir normatyvų skyriaus vyriausiasis specialistas Andrius Bružas.

Jis aiškino, kad teršalų sklaidos skaičiavimų nereikia painioti su išmetamų teršalų tyrimais.

„Kai slovakų kompanija atliko matavimus kovo 21 dieną, ji nustatė leistinos taršos viršijimą dioksinų ir furanų iš taršos šaltinio. Viršijimas iš taršos šaltinio dar nereiškia, kad viršytos ribinės vertės aplinkos ore, kurios yra svarbiausios kalbant apie poveikį aplinkai ir žmogaus sveikatai. Neigiamas poveikis atsiranda tik tuomet, kai ribinės vertės ore yra viršijamos“, – teigė jis.

A.Bružas sakė, kad sprendžiant, ar priimti įrenginį naudoti, bus vertinama ir tai, ar neviršijama tarša iš taršos šaltinio, ir tai, kokį tai poveikį turi aplinkai. Jis tvirtino neturintis informacijos, kada „Toksika“ planuoja prašyti pripažinti įrenginį tinkamu naudoti.

Kovo 21 dieną matavimus atlikę slovakų „Eko-Term Service“ laboratorijos specialistai nustatė, kad bandomuoju režimu Šiaulių rajone, Aukštrakiuose, veikiančio pavojingų atliekų deginimo įrenginio išmetamų į aplinkos orą teršalų – dioksinų ir furanų – ribinė vertė 3,4 karto viršijo leistiną.

Ūkio ministerijos valdomos bendrovės „Toksika“ filiale Aukštrakiuose veikiančio įrenginio rangovai yra bendrovės „Hafner Srl“ ir „Senovė“. Ūkio ministras Rimantas Žylius balandžio pradžioje pareiškė neatmetantis galimybės, kad įrenginio užsakovė „Toksika“ kreipsis į arbitražą, jei jis neatitiks sutartyje numatytų reikalavimų, jo nebus galima eksploatuoti ar bus patirta kitų nuostolių.

Anksčiau skelbta, kad gamykla turi pradėti veikti vėliausiai nuo 2012 metų sausio. Dėl vėlavimo gali tekti grąžinti dalį europinės paramos.

Aplinkos projektų valdymo agentūros organizuotą konkursą statyti pavojingų atliekų deginimo įrenginį bendrovės „Toksika“ padalinyje Šiaulių rajone jungtinės veiklos pagrindu laimėjo „Senovė“ ir „Hafner Srl“. Sutartis tarp šalių pasirašyta 2008 metų kovo 31 dieną.

Ūkio ministerijos valdoma „Toksika“ yra Šiaulių rajone statomos pavojingų atliekų deginimo gamyklos užsakovė. Bendrovės „Hafner Srl“ ir „Senovė“ vasarą dėl konfliktų su „Toksika“ buvo sustabdę įrenginių bandymus, ir tai sukėlė ekstremalią situaciją, nes ėmė kauptis pavojingos medicininės atliekos. Vėliau bandymai buvo atnaujinti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos