Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti
18:10

Atgimimo aikštės atgimimas Klaipėdoje: peticija prieš kastuvus?

Klaipėdiečiai ėmė dalintis peticija, kuria siekiama jau beprasidedantį Atgimimo aikštės rekonstrukcijos projektą pasukti kitokia linkme. Aikštei, kurioje kadaise buvo Biržos gatvė, norima grąžinti istorinę reikšmę ir kiek įmanoma atverti kultūrinį paveldą ateities kartoms. Tuo metu Klaipėdos valdžia skelbia, kad rekonstrukcija jau prasidėjo ir visi etapai – koncepcijos parinkimas, viešinimas – jau praeityje. Primenama, kad visuomenė net kelis kartus kviesta pasisakyti.
Atgimimo aikštėje šiuo metu dirba archeologai
Atgimimo aikštėje šiuo metu dirba archeologai / Aurelijos Jašinskienės / 15min.lt nuotr.

Istorikas, Klaipėdos miestiečių draugijos pirmininkas Benas Volodzka sukūrė peticiją „Išsaugokime Klaipėdos istorinio centro istoriją!“
Peticija adresuota Mokslinės archeologijos komisijai, Nekilnojamo kultūros paveldo vertinimo tarybai.

Siūlo atverti ateities kartoms

Atgimimo aikštėje, esančioje Herkaus Manto bei Liepų gatvės sankryžoje, būta istorinės Biržos gatvės.

„Mums, Klaipėdos visuomenės atstovams, yra aktuali ne tik aikštės rekonstrukcija, bet ir maksimalus archeologinio-architektūrinio paveldo išsaugojimas, integravimas į dabartinius poreikius. Šioje vietovėje prieškarinių istorinio paveldo objektų beveik nelikę, tad Atgimimo aikštėje atidengti kvartalo užstatymai yra paskutiniai autentiškos Klaipėdos objektai“, – rašo peticijos autorius. Peticiją jau pasirašė pusė tūkstančio žmonių.

Aurelijos Jašinskienės / 15min.lt nuotr./Atgimimo aikštėje šiuo metu dirba archeologai
Aurelijos Jašinskienės / 15min.lt nuotr./Atgimimo aikštėje šiuo metu dirba archeologai

Kaip istorikas B.Volodzka teigė 15min, po šia aikšte atsiveria miesto centras. „Siūloma padaryti šios šios vietos maketą. Autentišką gatvių palikimą naikina, užsiima kičo gamyba. Kiek tų maketų jau prištampuota – prie „Meridiano“, Liepų gatvėje. Ar mes taip suprantame kultūros saugojimą?“ – kalbėjo istorikas.

Anot jo, nėra apeliuojama į tai, kas bus po aikšte: savivaldybė yra numačiusi požeminę aikštelę automobiliams.

Pasaulyje, pasak istoriko, yra daugybė pavyzdžių, kaip išsaugoti archeologinį paveldą – tai ir stiklo plokštės, ir įvairūs sprendimai turistams. „Kalba eina apie kultūrinio sluoksnio išsaugojimą“, – pabrėžė jis.

Atgimimo aikštė

  • Kvartalas ėmė formuotis dar XVI amžiuje ir buvo tapęs miesto vizitine kortele.
  • Rajonėlis Danės dešinėje pusėje turėjo vokišką pavadinimą – Börsenstraße (Biržos gatvė).
  • Per karą pastatai buvo apgriauti.
  • 1975-aisiais čia įrengta V.Lenino aikštė.
  • Atgavus nepriklausomybę Leninas iš aikštės buvo išvežtas, aikštė pervadinta į Atgimimo.

Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto direktorius prof. dr. Vasilijus Safronovas interviu „Vakarų ekspresui“ teigė: „Aikštę rekonstruoti būtina. Dėl to abejonių maža. Tai darant, pažymėti senąjį gatvių tinklą irgi būtina. Bet parkingas pribaigs šią vietą. Galutinis istorijos ištrynimas – tai, ko nesugebėjo padaryti net sovietinė valdžia – bus padaryta dabartinės valdžios užsakymu. Tik anksčiau viską diktavo draugas komunistas, o dabar diktuoja ponas pinigas“.

Projektuotojų nuotr./ Daug aistrų buvo sukėlęs 2019-aisiais pasiūlytas Atgimimo aikštės projektas
Projektuotojų nuotr./ Daug aistrų buvo sukėlęs 2019-aisiais pasiūlytas Atgimimo aikštės projektas

Savivaldybė rengė kelias apklausas

Atgimimo aikštės rekonstrukcijos klausimas jau seniai kelia aistras tarp klaipėdiečių.

Vieni piktinasi, kad aikštė bediskutuojant baigia subyrėti. Kiti prisiminė 2014-aisiais savivaldybės surengtą apklausą.

Savivaldybė dar 2013-aisiais atliko galimybių studiją dėl Atgimimo aikštės. Buvo parengti keli maketai variantų, dėl kurių buvo viešai diskutuojama su architektais, istorikais, miesto bendruomene. Surengtos kelios apklausos.

Klaipėdiečių buvo klausta, ar šie sutiktų, kad po aikšte būtų požeminė aikštelė. Apklausoje pasisakė 1638 klaipėdiečiai. Daugiau nei pusė jų pritarė, kad čia turi būti aikštelė automobiliams.

Dar po poros metų savivaldybė vėl kreipėsi į gyventojus. Tada pateikti keturi aikštės sutvarkymo variantai. Žmonės turėjo rinktis jiems priimtiną. Daugiausiai palaikymo sulaukė siūlymas aikštę palikti tokią, kokia yra šiuo metu – neužstatytą. Tik pakeisti jos dangą, pastatyti suoliukus.

Klaipėdos miesto savivaldybės nuotr./Klaipėdos miesto savivaldybės surengtos apklausos rezultatai
Klaipėdos miesto savivaldybės nuotr./Klaipėdos miesto savivaldybės surengtos apklausos rezultatai

2018-ųjų birželį Klaipėdos miesto tarybos sprendimu buvo sudaryta sutartis su Klaipėdos valstybiniu muzikiniu teatru. Sutarties objektas – muzikinio teatro privalomų automobilių stovėjimo vietų įrengimas už statinio žemės sklypo ribų.

Savivaldybė įsipareigojo įrengti 116 vietų automobiliams požeminėje aikštelėje.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Arvydas Vaitkus
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Arvydas Vaitkus

„Tai Klaipėdos miesto reprezentacinė vieta, o tokia, kokią ją matėme 30 metų – iškraipytomis plytelėmis, sugriuvusią, ar iš tiesų tiko žmonėms? Tai retorinis klausimas. Aš šį projektą su visais statybos leidimais paveldėjau iš buvusios valdžios. Kai kėliau vieną ar kitą klausimą, man administracijos žmonės, architektai atsakydavo, kad bet koks menkiausias projekto pakeitimas garantuotų dar 5 metus ir mes negalėtumėme šioje vietoje nieko vykdyti ir toliau turėtumėme apleistą reprezentacinę miesto aikštę“, – 15min teigė Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.

Lauks Kultūros paveldo departamento išvados

Šiuo metu Atgimimo aikštėje vyksta išsamūs archeologiniai tyrimai. Tyrimus vykdo UAB „Statybų archeologija“.

Kaip skelbiama, atidengtas aikštės perimetras, rastos kelios archeologinės struktūros, daugiausiai datuojamos XIX–XX a.

Dėl atkastų struktūrų vertės turės pasisakyti Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba, kuriai atitinkamą medžiagą įvertinimui netrukus turėtų pateikti kvalifikuoti kultūros paveldo ekspertai.

Aurelijos Jašinskienės / 15min.lt nuotr./Atgimimo aikštės rekonstrukcija, kaip planuojama, truks apie 30 mėnesių.
Aurelijos Jašinskienės / 15min.lt nuotr./Atgimimo aikštės rekonstrukcija, kaip planuojama, truks apie 30 mėnesių.

Nuo KPD vertinimo tarybos sprendimo priklausys, ar Atgimimo aikštės projektas galės būti įgyvendintas be papildomų korekcijų.

Projekte numatyta architektūrinėmis priemonėmis (skirtingos spalvos dangomis) pažymėti Didžiosios Biržos gatvės kontūrus. Aikštės viduryje suprojektuotas meninis akcentas su istorinio Memelio miesto, apsupto gynybiniais pylimais, planu. Suprojektuoti žemės pylimai atkartos buvusio užstatymo kontūrus ir taip pat primins apie XVIII a. čia buvusį gynybinį pylimą. Antžeminio užstatymo (pastatų) Atgimimo aikštėje nėra numatyta.

Klaipėdos miesto savivaldybės nuotr./Klaipėdos Atgimimo aikštės vizualizacija
Klaipėdos miesto savivaldybės nuotr./Klaipėdos Atgimimo aikštės vizualizacija

Savivaldybė pasirašė 21 mln. eurų vertės sutartį su „Infes“, rekonstravusia šalia aikštės stovintį Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro pastatą.

Antžeminės dalies projektas yra parengtas UAB „Cloud architektai“. Jo akcentas – plokštuma, kurioje bus atvaizduotas Klaipėdos istorinio žemėlapio projektas, aplink numatomas amfiteatras.

Požeminė aikštelė bus įrenginėjama pagal už beveik 164 tūkst. eurų UAB „SRP Projektas“ parengtą techninį projektą. Čia bus įrengtos 231 vieta automobiliams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas