Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2018 09 16

Pasaulių sandūroje: prie vartų į gyvenimą gali pasitikti dozė degtinės ar net policija

Pastaruoju metu Šiaulių vaiko ir mamos klinika sulaukia nemažai dėmesio – viena moteris pagimdė su policijos pareigūnų pagalba. Dar vienas žmogus klausė, kokia atsakomybė krenta moteriai, jei dėl jos girtavimo ką tik gimęs vaikas miršta. Apie pasaulį už tradicinio suvokimo ribų – su įstaigos vadove Emilija Bogužiene.
Ankstukas inkubatoriuje
Kūdikis inkubatoriuje / „Scanpix“ nuotr.

Susirūpinęs anonimas pranešė įtariantis, jog rugsėjo pradžioje, jo žiniomis, viena moteris gimdė, tačiau kūdikis mirė. Anonimas spėja, kad tai nutiko dėl to, jog motina nėštumo metu nuolat vartojo alkoholį. „Ar tokia motina neturėtų būti baudžiama“, – klausė skaitytojas.

Emilija Bogužienė, laikinai einanti Šiaulių vaiko ir mamos klinikos vadovo pareigas, teigia, kad panašaus atvejo rugsėjo mėnesį tikrai nebuvo – tokie gandai kažkodėl dažnai kyla – tačiau situacija ir klausimas visada yra aktualūs.

Atsakomybės už alkoholio vartojimą nėra

„Mes tikrai būtume apie tai žinoję. Galima sakyti, kad iki 28 kūdikio gyvenimo dienos mes žinome absoliučiai viską. Iš tiesų per tą laiką visko gali nutikti, o priežastys gali slypėti ir gimdyme – todėl taip viskas kruopščiai stebima“, – teigė vadovė.

Šiaulių moters ir vaiko klinika
Šiaulių moters ir vaiko klinika

Vadovė patikslino, kad žmogaus klausimas iš tiesų nėra paremtas vien išgalvotais gandais. Panašių atvejų tikrai gali nutikti, nes pasitaiko motinų, kurios besilaukdamos vartoja alkoholį ir taip kenkia savo dar negimusiam kūdikiui. Kartais vaikai gimsta apkvaitę nuo alkoholio.

Kartais vaikai gimsta apkvaitę nuo alkoholio.

„Dabar tokių atvejų, kai motina nėštumo metu stipriai ir akivaizdžiai vartoja alkoholį, būna ypač retai. Pavieniai atvejai. Anksčiau būdavo dažniau. Be to, negali jokiai gimdyvei tiesiog imti ir liepti ko nors nedaryti, drausti. Pokalbiai vyksta kitaip“, – tikino vadovė.

Patikslino, kad alkoholio vartojimas nėštumo metu gali baigtis tragiškai. Kūdikį mirtis gali ištikti dar negimusį, gali kilti priešlaikinis gimdymas: „Gali ištikti taip vadinamas įgimtas alkoholinis sindromas. Tuomet pastebimi specifiniai pakitimai veido srityje, gali būti ir protinis atsilikimas.“

Klausimas – ar motina, nėštumo metu vartojusi alkoholį, atsako už savo veiksmus? Atsakymas – ne: „Nėra jokios atsakomybės mamai. Vėliau, jei ji po gimdymo vartoja alkoholį, gali būti apribota jos teisė į vaiką. Bet jei ji po gimdymo sugrįžo į protą ir rūpinasi – viskas tvarkoje. Dažnai taip ir nutinka. Tiesa, dar dažniau po gimdymo galima pastebėti moters psichologinės būsenos pablogėjimą, depresijos požymius.“

Per gimdymą įstatymai būtų bejėgiai

Pasitikslinusi duomenis vadovė teigė, jog su minėtu sindromu Šiauliuose gimsta keletas vaikų per metus. Gali nutikti ir taip, kad panašūs požymiai pasireiškia ir kitokių sindromų atveju.

Pastaraisiais mėnesiais daug dėmesio sulaukė dingusios buvusios „Olialia pupytės“ Sandros Grafininos istorija. Viešai pabrėžiama, kad jos dukra turi įgimtą alkoholinį sindromą.

E.Bogužienės nuomone, padidinta atsakomybė už nėščiosios veiksmus situacijos nepakeistų. Dažnai tokios moterys priklauso socialinės rizikos grupėms, kurioms iš tiesų reikia pagalbos.

„Jau geriau tegul ramiai pas mus pagimdo nei kažkur nežinioje nukraujuoja. Mes tam žmogui teikiame visapusišką pagalbą“, – kalbėjo pašnekovė.

Pašnekovė ne kartą akcentavo, kad besilaukianti ir po gimdymo moteris yra labai jautri, todėl kartais jos poelgiai ir emocijos gali būti nesuprantami kitiems visuomenės atstovams. Koks dar gali būti tokių situacijų vertinimas iš šalies?

Derėtų suprasti, kad tokioje būsenoje neįmanoma moteriai skaityti kokių nors įstatymų ar jos kaip motinos pareigų aprašo ir reikalauti nešioti bei gimdyti pagal instrukciją. Daugelis medikų galėtų paliudyti, kad tokiomis akimirkomis buvo iškeikti įvairiais žodžiais, tačiau vargu, ar kas žino mediką, kuris dėl to įsižeidė.

Prievarta pagalbos nesuteiksi

Panašus nutikimas neseniai išgarsino Šiaulių vaiko ir mamos kliniką – gimdyme dalyvavo policijos pareigūnai, kurie buvo iškviesti sutramdyti vienos gimdyvės.

Žinią apie tai paskelbė Šiaulių policija, o meras viešai pasveikino pareigūnus už jų žygdarbį. Į tokią žinią audringai sureagavo Lietuvos dulų asociacija, pareikšdama, jog taip buvo pažeistos žmogaus teisės.

E.Bogužienės nuomone, su savireklama pareigūnai gerokai persistengė, nes gimdymo momentas yra per daug jautrus, net jei tai viešinama be vardų. O dulų asociacija tiesiog reagavo pagal savo turimus nuostatus.

„Toks atvejis pas mus buvo vienintelį kartą istorijoje. Moteris pagimdė ir su sveiku kūdikiu laiminga iškeliavo namo, nepareiškusi niekam priekaištų. Mes džiaugiamės, kad viskas gerai baigėsi.

Moteris, kuriai reikia pagalbos ir kuri yra įklimpusi į alkoholį ar gyvena asocialiai, tikrai pati nesikreips į dulas.

Šiaulių vaiko ir mamos klinika yra kone vienintelė tokia įstaiga, kuri turi psichologą, dirbantį su ką tik pagimdžiusiomis mamomis. Inga Drupienė sugeba moterims suprantamai perteikti tas žinias ir mintis, kurių nemoka perteikti medikai“, – patikino vadovė.

E.Bogužienės nuomone, vienos psichologės tikrai yra per mažai. Lietuvos dulos, turėdamos nemažai žinių ir patirties apie moterų psichologiją, galėtų prisidėti prie bendros visuomenės gerovės: „Žinau, kad jų paslaugos moterims kainuoja. Tame nėra nieko blogo. Tik esmė tame, kad moteris, kuriai reikia pagalbos ir kuri yra įklimpusi į alkoholį ar gyvena asocialiai, tikrai pati nesikreips į dulas, o prievarta jokios pagalbos nesuteiksi.“

Vadovė teigia, kad medikės taip pat turi nemažai žinių, todėl su gimdyvėmis paprastai susitaria. Tik vieną kartą teko prašyti pareigūnų pagalbos: „Dėl gimdyvių mes žinome kai kuriuos psichologinius mygtukus, kaip jas nuteikti, nuraminti. Su mamytėmis – tik gražiuoju.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos