2021 06 10

Audros dėl Ž.Pavilionio pasisakymų – ne tik Vilniuje, bet ir Tbilisyje

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko Žygimanto Pavilionio pokalbis su rusų opozicijos aktyvistu Leonidu Volkovu apsimetusiais veikėjais „Vovan“ ir „Lexus“ aistrų sukėlė ne tik Lietuvoje, bet ir Sakartvele. Mat parlamentaras paviešintame įraše daug kalba ir apie šios šalies politiką. Į Lietuvos Seimo nario kalbas ironiškai sureagavo ir pats Sakartvelo premjeras.
Žygimantas Pavilionis
Žygimantas Pavilionis / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Pokštininkai su Ž.Pavilioniu susisiekė šių metų pavasarį. Apie šį pokalbį buvo žinoma dar balandžio pabaigoje, kai paaiškėjo, kad L.Volkovu apsimetęs žmogus vykdė provokacijas prieš Baltijos šalių, Ukrainos, Jungtinės Karalystės ir kitų valstybių politikus.

Lietuvos parlamentaras pokalbyje su „L.Volkovu“ ne tik ragino pašnekovą nekreipti dėmesio į prezidento Gitano Nausėdos požiūrį, bet ir leidosi į svarstymus apie Sakartvelą. O tai Tbilisyje neliko neišgirsta.

Prisiminė M.Saakašvilio laikus

Pavyzdžiui, jis sakė, kad dalyvauja asmeniniame kare prieš valdančiosios Sakartvelo partijos „Gruzijos svajonė“ pirmininką, milijardierių Bidziną Ivanišvilį.

DN nuotr./Bidzina Ivanišvilis
DN nuotr./Bidzina Ivanišvilis

Ž.Pavilionis taip pat teigė, kad Švedija šiuo metu „laiko frontą visai ES“ Sakartvele, prisiminė, kokia esą efektyvi buvo kartvelų diplomatija mobilizuojant JAV paramą, kai prezidento pareigas ėjo Michailas Saakašvilis.

„Obama nekentė Saakašvilio, bet tada Sakartvelo diplomatija... Temuras Jakobašvilis (buvęs šalies ambasadorius JAV, – red.) – Dieve mano, jie paėmė Vašingtoną. Nebuvo nė vieno tyrimų centro, kuris nediskutuotų apie Sakartvelą“, – netgi apie konkretų diplomatą pasakojo Ž.Pavilionis.

Sakartvelo žiniasklaidai ir valdantiesiems politikams tokie komentarai neprasprūdo pro ausis.

A.Talakvadzė: tokie pareiškimai šokiruoja visus, kurie supranta politiką, nes jie prasilenkia su paties Pavilionio deklaruojamais principais.

Aktyviau apie Ž.Pavilionio mintis, tiesa, pranešė provyriausybinė žiniasklaidos priemonė „Imedi News“ – juolab kad Tbilisyje dar vasarį piktintasi lietuvio vizitu, kai jis atvirai stojo į opozicijos pusę ir tvirtino, kad opozicionieriaus Nikanoro Melijos areštas sulauktų tarptautinio atsako bei galimai sankcijų.

Tada Sakartvelo premjeras Iraklis Garibašvilis pareiškė, kad „įžeidžianti“ Ž.Pavilionio retorika yra nepriimtina.

„Scanpix“/AP nuotr./Iraklis Garibašvilis
„Scanpix“/AP nuotr./Iraklis Garibašvilis

I.Garibašvilis pasisakė ir dabar. Sakartvelo vyriausybės vadovas teigė, kad jam išties nelabai įdomu, ką kalba Ž.Pavilionis – beje, pastarąjį jis pavadino Gižimantu, o tai kartvelų kalba reiškia „išprotėjusį Mantą“.

Premjeras tik patikino, kad svarbu tai, jog į Sakartvelą šią savaitę atvyks Lietuvos prezidentas G.Nausėda ir jog Sakartvelas puikiai sutaria su Lietuva.

Parlamento vicepirmininkas Archilas Talakvadzė buvo atviresnis ir tvirtino, kad „tokie pareiškimai šokiruoja visus, kurie supranta politiką, nes jie prasilenkia su paties Pavilionio deklaruojamais principais“.

Anot A.Talakvadzės, Ž.Pavilionis turėtų pasitaikius progai kuo greičiau pateikti paaiškinimus.

Galiausiai valdančiosios partijos atstovas parlamente Mamuka Mdinaradzė, nors ir pripažino, kad būdą, kaip buvo išgauti lietuvio pasisakymai, smerkia, irgi negailėjo kritikos Ž.Pavilioniui.

„Faktas, kad jis kovoja prieš konkrečius asmenis, grupes ir partijas Sakartvele, parodo jo ketinimus. Reikėtų klausti, kodėl ir kieno nurodymu jis taip elgiasi, kas visa tai skatina. <...> Jei tai yra jo ir žmonių, kurių girnas jis suka, pozicija, reikės papildomų paaiškinimų“, – dėstė M.Mdinaradzė.

„Turi politinę liniją ir jos laikosi“

Konservatorius Ž.Pavilionis, kuris apsimetėlius sieja su Rusijos specialiosiomis tarnybomis, pokalbyje taip pat teigė: „Užsienio reikalų ministras galvoja kaip aš, mes – pati didžiausia partija, pas mus – parlamentinė respublika, o prezidentas – simbolinis. Ir viskas.“

Toks jo pareiškimas sukėlė aistrų Lietuvos politikoje. Opozicinių valstiečių atstovas, šešėlinis užsienio reikalų ministras Giedrius Siurplys pareiškė, kad inicijuos Ž.Pavilionio atstatydinimą iš Užsienio reikalų komiteto pirmininko pareigų.

O prezidentūra paskelbė, kad Ž.Pavilionio komentarai ir „bandymai iškraipyti prezidento statusą silpnina Lietuvos pozicijas“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda

Ž.Pavilionis 15min trečiadienio vakarą, komentuodamas nutekinto jo pokalbio atgarsius Sakartvele, apgailestavo, kad apskritai skiriamas dėmesys šiai „atakai“.

„Civilizuotose Vakarų valstybėse įprasta praktika nekomentuoti žvalgybų ar specialiųjų tarnybų paruoštų produktų, kurie specialiai sukuriami tam, kad pagimdytų vienokią ar kitokią reakciją, kad mus suskaldytų iš vidaus.

Būtų laikas mūsų opozicijos atstovams, prezidentūros atstovams, taip pat – žiniasklaidos priemonėms, kurios deklaruoja kovą su dezinformacija, pasimokyti ir nesukti tokių produktų, kurie įvairiais būdais tendencingai suklijuoti, turinio“, – kalbėjo parlamentaras.

Paviešinto pokalbio turinio Ž.Pavilionis komentuoti nenori, nes „tai jau yra pagalba Kremliaus specialiosioms tarnyboms“.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Žygimantas Pavilionis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Žygimantas Pavilionis

„Jūs mano požiūrį puikiai žinote – ir į krizę Sakartvele. Įvairūs žmonės įvairiai įvertino, bet po to matėte opozicijos lyderio, išėjusio iš kalėjimo, padėką būtent asmeniškai man už tai, kad aš atkreipiau dėmesį į politinę krizę, po kurios į kompromiso paiešką įsijungė ir ES, ir įvairūs JAV derybininkai.

Buvo pasiektas kompromisas, kurį aš sveikinau ir sveikinu“, – teigė Ž.Pavilionis.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas Laurynas Jonavičius 15min irgi sakė nemanantis, kad reikėtų stebėtis tokia Ž.Pavilionio retorika.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Laurynas Jonavičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Laurynas Jonavičius

„Jis turi politinę liniją ir jos laikosi pakankamai kryptinai, neidamas į kompromisus. Pozicija nuosekli, pakankamai radikali ir specifiška – jo teisė tokią poziciją ginti.

Ar ji teisinga, ar neteisinga – klausimas neatsakomas. Vieniems atrodo vienaip, kitiems – kitaip. Kiekvienas turime normas, kurių laikomės, ir tos normos paprastai pakankamai skirtingos.

Tai yra neatskiriama demokratinio proceso dalis. Žmonės turi teisę turėti nuomonę ir ją ginti, o kiti turi teisę nesutikti ir ginčytis – kol viskas vyksta pagal normalias žaidimo taisykles, viskas tvarkoje“, – tvirtino L.Jonavičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais