Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 06 14

Audros išniokotas miškas girininko akimis: kur dedami išlaužyti medžiai ir kaip į gamtos stichijas reaguoja žvėrys

Šią savaitę po Lietuvą nuvilnijusios audros žalos padarė ir žmonių turtui, ir gamtai. Vilniaus rajone, Klevinės kaime esančiame miške stiprūs vėjai išguldė medžius beveik 4 hektarų plote. Paežerės girininkas Vaidotas Misiūnas pasakoja, kaip nelaimės paveikia vietos gyvūniją ir kaip po visko miškas prikeliamas naujam gyvenimui.

Girininko teigimu, praėjusį pirmadienį Klevinėje įsisukusiai visa griaunančiai jėgai tereikėjo pusantros minutės, kad išlaužytų ištisą plotą medžių. Dalis jų, pasak V.Misiūno, niokojo šalimais gyvenančių žmonių turtą. Medžiai krito ant namų stogų, ant automobilių.

L.Tubio / 15min nuotr./Per audrą medis nukrito ant automobilio priekinio stiklo
L.Tubio / 15min nuotr./Per audrą medis nukrito ant automobilio priekinio stiklo

Tiesa, girininko tokios audros jau nebestebina. Tai tapo darbo dalimi.

„Aišku, nėra linksma pamatyti tokį vaizdelį, bet, žinot, mes, miškininkai, tokių matome per karjerą ne vieną ir ne du kartus, todėl gal nėra tokio šoko kaip gyventojams. Mes tiesiog žiūrime, ką po to reikia daryti. Reakcija gal santūri ir su žvilgsniu į priekį“, – 15min pasakojo V.Misiūnas.

Jo teigimu, dabar reikės tiksliai įvertinti, kur yra išverstas miškas, detaliau apžiūrėti apylinkes, ar nėra išguldyta daugiau medžių. Tuomet sutvarkyti plotą bus patikėta specialistams, kurie pašalins gulinčius ir išlūžusius medžius. Po to visoje šioje teritorijoje bus atliekamas plynas sanitarinis miško kirtimas. Visa tai turėtų užtrukti apie mėnesį.

Anot V.Misiūno, kitą pavasarį miškas bus atsodintas iš naujo.

L.Tubio/15min nuotr./Girininkas Vaidotas Misiūnas
L.Tubio/15min nuotr./Girininkas Vaidotas Misiūnas

O kaip bus panaudoti audros išguldyti medžiai? Anot girininko, dabar jų pramoninė vertė yra gerokai sumažėjusi.

„Vėjalaužų medžiai jau nebetinkami tokiem dalykam kaip lentų pjovimui, nes mediena išplyšinėja ir iš tokio nulaužto rąsto išpjovus lentas, jos paprasčiausiai išilgai subyra. (...) Greičiausiai didžiausia dalis keliaus plokščių gamybai, biokurui, malkoms“, – sako jis.

Keisis vietovės ekosistema

V.Misiūno teigimu, audra į šią vietovę atnešė ilgalaikių pasekmių. Viena jų – neišvengiamai keisis miško ekosistema, mat savo buveines čia turėjusiems gyvūnams dabar jos reikės ieškoti kitur. O su naujai atsodintu mišku gali rastis geresnės sąlygos prieš tai čia neįsikūrusiems gyviams.

Anot girininko, gera žinia ta, kad šiuo metu paukščių perėjimas jau bus pasibaigęs, tad, tikėtina, jiems papildoma žala nebuvo padaryta. V.Misiūnas pažymi, kad, veikiausiai, po medžiais nerasime ir nė vieno sužaloto žvėries.

„Toks įdomus dalykas – netgi per labai dideles audras, kur būdavo išversti daug didesni plotai, ir iš kolegų esu girdėjęs, iš mano pažįstamų, niekas nėra radęs, kad medis būtų užkritęs ant bent vieno gyvūno. Jie, matyt, spėja pajusti artėjantį pavojų ir spėja pasitraukti“, – pasakoja girininkas.

Žiūrėkite visą reportažą iš įvykio vietos:

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai