Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 04 04

Aurelijus Veryga aiškina, kodėl tenka mažinti testų kiekį: kitaip suges neištirti

Sulaukęs pasipiktinimo ir prezidento kritikos, kad vėlų penktadienio vakarą pranešė apie sprendimą kelioms dienoms sumažinti testų kiekį, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga savo paskyroje feisbuke paaiškino, kodėl priėmė tokį sprendimą.
Ana Steponkienė
Ana Steponkienė / Arno Strumilos / 15min nuotr.

„Pirmiausia noriu labai padėkoti tiems, kurių visuomenė nemato, nes retas pacientas yra buvęs gydymo įstaigų ar kitose laboratorijose, kuriose ir atliekami šiandien taip plačiai aptarinėjami tyrimai.

Skaitant kai kurių politikų pasipiktinimus apie mažinamą mėginių ėmimo greitį, susidaro įspūdis, kad jie nelabai supranta, nei kas, nei kur tuos tyrimus daro. Nesuprantantiems galiu paaiškinti, kad tyrimus daro ne ministerijos “biurokratai„, o tų pačių gydymo įstaigų darbuotojai, kurie dirba be poilsio ir net ir taip dirbdami nebespėja visko ištirti. Juk jie irgi žmonės! Na, o politikuojančius politikus kviečiu įsigilinti į laboratorijų darbo specifiką ir tik tada „tarti žodį“.

Lietuvoje ir toliau instaliuojama papildoma tyrimų įranga, prisijungia privačios ar mokslinės laboratorijos. Tačiau laboratorijos darbo organizavimas yra sudėtingas ir itin didelio tikslumo reikalaujantis procesas. Dar kartą ačiū tiems, kurie dirba neskaičiuodami laiko.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

Laboratorijų darbuotojams ir vadovams teko labai sudėtinga užduotis, per labai trumpą laiką maksimaliai pritaikyti laboratorijas koranaviruso (COVID-19) tyrimams, instaliuoti naują įrangą, parengti tyrimo protokolus naujai atvykusiems reagentams ir t.t. Laboratorijos dirba be pertraukų. Tik priminsiu, kad startavome nuo vienos laboratorijos, kuri per parą galėjo ištirti apie 210 tyrimų. Dabar tie skaičiai išaugo daugiau kaip 10 kartų ir per parą ištiriama beveik 3000 mėginių“, – rašo A.Veryga.

„Taigi tyrimų apimtys nemažėja ir nemažės. Tačiau negalime paimti daugiau mėginių, negu jų gali ištirti laboratorijos.

Tad visiems kritikams svarbu suprasti, kad negalime surinkę mėginių perviršį, juos laikyti šaldytuve laukiančius savo eilės, kol bus ištirti, nes tas laukimas gali užtrukti ilgiau nei jie galioja. Būtent todėl ir turime sureguliuoti protingai mėginių ėmimų ir tyrimų srautus. Ir, žinoma, svarbu suprasti, kad laborantai per naktį neparuošiami darbui laboratorijose, t.y. bet kas atėjęs negali tirti, net ir labai norėdamas. Tad kviečiu visus susitelkti ir bendrystei, užuot naktimis žėrus kritiką ir kėlus panika, į kurią taip pat turi reaguoti ministerijos žmonės, nuo pandemijos pradžios dirbantys be poilsio.

Kviečiu: susitelkime pagaliau, nes dar laukia labai daug iššūkių. Tai ne vieta ir ne laikas bandyti išmušti iš vėžių ir taip ištisomis paromis dirbančius operacijų centrų žmones!“, – teigia ministras.

Ištirta ėminių per parą

Liko neištirta ėminių

Viso

Iš jų

viso

iš jų iš mobilių punktų

neigiami

teigiami

viso

iš jų iš mobilių punktų

viso

iš jų iš mobilių punktų

viso

iš jų iš mobilių punktų

NVSPL

301

104

286

93

15

11

241

0

Santaros klinikos

319

21

309

20

5

1

7

0

Kauno klinikos

853

369

845

364

8

5

350

0

Klaipėdos universitetinė ligoninė

276

54

249

48

27

6

150

42

Šiaulių ligoninė

291

179

277

177

10

2

605

555

NMVRVI

548

0

541

0

7

0

60

0

Medicina practica

204

0

203

0

1

0

420

0

Diagnostikos laboratorija

55

40

53

38

2

2

50

0

NVI

83

0

83

0

0

0

189

0

Baltic Medics

14

13

13

13

0

0

0

0

VISO

2944

780

2859

753

75

27

2072

597

Galios dvi dienas

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius penktadienio vakarą feisbuke pranešė, kad sostinei liepta uždaryti du iš trijų mobilių patikros punktų, o likusio darbo laiką sutrumpinti iki 6 valandų per parą. Vilniaus miesto mero patarėjas Karolis Žukauskas žurnalistams pranešė, kad sveikatos apsaugos ministro raštą apie mobiliųjų punktų atnaujintą darbo tvarką gavo jau po 21 valandos. Pranešama, kad bet kurioje savivaldybėje galės veikti tik po vieną patikros punktą, tiesa, tokia tvarka galios tik dvi dienas.

Nauja, penktadienio vakarą A.Verygos patvirtinta tvarka įsigalioti turėtų nuo pirmadienio, balandžio 5 dienos. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) išplatintame pranešime pranešama, kad tokia tvarka galios tik dvi dienas, balandžio 5 ir 6.

Taip daroma siekiant subalansuoti paimtųjų ėminių ir atliktų tyrimų kiekius. Pasieniuose dirbančių mobilių komandų darbas nesikeis – imti mėginių jie vyks kada reikia, ir kiek reikia.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad siekdama ištirti kuo daugiau žmonių dėl koronaviruso infekcijos (COVID-19), sukūrė platų mobilių punktų tinklą. Tačiau laboratorijų pajėgumų didinimas tiesiogiai ir beveik vien tik susijęs su technologijomis, o jas prognozuoti yra gerokai sudėtingiau nei suburti žmones veiklai naujame mobiliame punkte. Dėl šios priežasties vis dar išlieka tyrimo laukiančių ėminių „perviršis“, t. y. ėminių buvo paimta daugiau, nei tuo metu laboratorijos galėjo jų ištirti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai