2020 11 06 /16:08

A.Veryga žada priversti ligonines steigti lovas koronaviruso pacientams: tikėkimės, kad baigsis atsikalbinėjimai

Netrukus visoje Lietuvoje įsigalios karantinas. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad ne nuotoliniu būdu besimokysiantys vyresni kaip 6 metų moksleiviai klasėse privalės sėdėti su kaukėmis. Anot jo, svarstoma peržiūrėti testavimo strategiją galbūt atsisakant profilaktinio testavimo. Taip pat ketinama ligoninėms nurodyti, kiek lovų jos turi parengti COVID-19 ligoniams, nes kai kurios gydymo įstaigos esą visaip bando išvengti koronaviruso ligonių.

Lietuvoje – dar vienas COVID-19 rekordas: per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 1656 koronaviruso atvejai.

„Galiu dar kartą pakartoti, kad turime eksponentinį augimą, virusas plinta labai greitai, šia prasme, jis nėra valdomas, dėl to įvedamas karantinas“, – paklaustas, ar situacija yra valdoma, penktadienį sakė ministras.

Kodėl nesutampa skaičiai?

Teigiamų ir pakartotinių atvejų skaičius yra mažesnis, už paskelbtų atvejų skaičių. Aiškindama, kodėl taip yra, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė sakė, kad niekada nereikėtų siekti vakar dienos susirgimų skaičiaus su vakar dienos testų, pateiktų iš laboratorijų, skaičiumi.

„Kai gaunami testų atsakymai, juos pirmiausiai reikia susieti su atvejais. Jeigu tie testai, sakykime, neatitinka vakar dienos susirgimų skaičiaus, jie buvo gauti ankstesnėmis dienomis. Atvejo susiejimas su tyrimo rezultatu užima nemažą laiko dalį, norint tam žmogui skirtą teigiamą jo rezultatą. Čia tikrai nėra jokios apgavystės, vakar dienos duomenys yra tai, ką ir sakiau – 1563, o tyrimo rezultatai galėjo būti ir užvakar. Nes tie atvejai, be abejonės, nesusirgo vakar visi“, – kalbėjo ji.

D.Razmuvienė kalbėjo, kad neteisinga galvoti, kad teigiamas atvejis yra viso labo tik laboratorinis atsakymas.

„Laboratoriniai atsakymai teikiami iš beveik 20 laboratorijų, ten yra ir pakartotinų atvejų – tam pačiam asmeniui atliktas antras, trečias, ketvirtas testas. Atvejai, kuriuos mes skelbiame, yra unikalūs, ta yra pirmą kartą susirgusių. Bet mums reikia surasti į e.sveikatą įkritusį būtent jo laboratorinį atvejį“, – paaiškino specialistė.

Privers ligonines priimti COVID-19 pacientus

Kaip ministras A.Veryga vertina penktadienį ekspertų tarybos paskelbtas rekomendacijas visose savivaldybėse steigti karščiavimo klinikas, įsteigti daugiau kaip 1,1 tūkst. lovų, aprūpinti karščiavimo klinikas greitaisiais antigeniniais testais, daugiau galių suteikti atraminių ligoninių vadovams, įsteigti medikų brigadas, kurios galėtų vykti į vietą? Ar jos įgyvendinamos?

„Pirmiausiai – dėl lovų (...) Čia kalbama ne apie papildomas lovas, kalbama kiek apskritai koronaviruso pacientams gali reikėti. Sistema pagal šitas prognozes turėtų būti pajėgi susitvarkyti su šiuo iššūkiu, tik tiek, kad tas virš 1 tūkst. lovų tai reiškia, kad kiti skyriai bus verčiami koronaviruso skyriais, ten nebus galima guldyti pacientų, tai bus iššūkis sistemai, patiems medikams reikia persitvarkyti“, – paklaustas, ką mano apie ekspertų siūlymą, kalbėjo jis.

Jo teigimu, bus imperatyvūs nurodymai konkrečioms gydymo įstaigoms, nurodant, kiek lovų turi būti įsteigta koronaviruso pacientams.

„Tuos nurodymus turės įgyvendinti įstaigų vadovai, jie turės organizuoti darbą. Tikėkimės kad baigsis atsikalbinėjimai ir bandymai išvengti koronaviruso pacientų. Suprantu, kad tiems, kurie neteko dirbti, tikrai yra baisu ir neramu“, – sakė ministras.

Anot jo, tiek SAM specialistai, tiek atraminės ligoninės tokioms gydymo įstaigoms padės patarimais.

Siūlymą dėl greitųjų testų A.Veryga sakė svarstysiantis.

Peržiūrės testavimo strategiją

Anot A.Verygos, dabar svarstoma galimybė peržiūrėti testavimo strategiją, sprendžiama, ką reikėtų testuoti, o ko ne, nes laboratorijų apimtys ribotos.

„Iki tokio lygio išaugus testavimo apimtims turime persvarstyti, ko galbūt privalome atsisakyti. Profilaktinis testavimas yra viena iš tokių sričių, kur galima mažinti apimtis, norint patenkinti poreikius tų, kurie yra simptominiai“, – svarstė jis, bet pabrėžė, kad sprendimas dėl to dar nėra priimtas.

Kai kur planinių paslaugų jau dabar mažėja

Santaros klinikų atstovė Aušra Bilotienė Motiejūnienė ketvirtadienį kalbėdama Seime įspėjo, kad šiuo metu galima tikėtis tik 150 papildomų lovų Vilniaus regione, tai reiškia, kad jų pakaks savaitei. Ji sakė, kad nors dabar labai stengiamasi to išvengti, bet kai kurias planines paslaugas esą gali tekti stabdyti.

„Ne tik kad gali tekti stabdyti paslaugos, jos kai kur ir stabdomos, nes perorganizavus lovas kitokie ligoniai į jas nebeguldomi“, – apie tai paklaustas penktadienį kalbėjo A.Veryga.

Jis sakė, kad planinių paslaugų sumažėję jau vien dėl to, kad plečiamas lovų skaičius koronaviruso ligoniams.

„Jei pasieksime ribą, kad Vilniuje dėl kokių nors priežasčių negalės priimti pacientų, tai vis ieškoma sprendimų kitose ligoninėse, aplinkui esančiose. Bet Vilniuje yra ne viena ligoninė, kuri galėtų ir turės perorientuoti į paslaugas dalį padalinių ar skyrių“, – teigė ministras.

A.Veryga patikino, kad dabar labai nuogąstauti dar nereikėtų.

Vyresni kaip 6 metų moksleiviai – su kaukėmis

A.Veryga penktadienį patikino, kad mokiniai, kurie mokysis ne nuotoliniu būdu, turės dėvėti kaukes – šeštadienį įsigaliosianti karantino tvarka numato, kad viešose vietose su kaukėmis privalės būti vyresni kaip 6 metų asmenys.

„Ikimokyklinis ir pradinis ugdymas vyks įprastu būdu, laikantis visų nustatytų rekomendacijų, pagrindinis, vidurinis ir neformalus ugdymas – nuotoliniu arba daliniu nuotoliniu būdu. Kaukės bus privalomos visiems ugdymo įstaigose esantiems vaikams“, – teigė jis.

Ministras negalėjo atsakyti, kiek kaukių per dieną reikės vienam vaikui, pabrėždamas, jog ant pačių kaukių parašyta, kiek laiko jas galima dėvėti.

D.Razmuvienė: serga 1,2 tūkstančiai medikų

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė sakė, kad ir vėl daugiausiai atvejų Kauno apskrityje.

„Protrūkiai nesibaigė per inkubacinį periodą – 14 dienų. Vienas Jurbarko ligoninėje, šiandien čia yra 72 atvejai. Šilalės ligoninėje šiandien yra 50 atvejų“, – teigė ji pabrėžusi, kad pirmieji atvejai šiose ligoninėse buvo fiksuoti spalio pabaigoje.

Plungės rajone židinys – globos namuose, ten fiksuota 100 ligos atvejų.

Lietuvos ligoninėse dėl COVID-19 gydomi 785 žmonės, 64 iš jų – reanimacijoje.

Šiuo metu serga apie 1,2 tūkst. medikų.

Rekordinis atvejų skaičius

Iš per praėjusią parą patvirtintų atvejų 307 registruoti Kauno, 284 – Vilniaus, 200 – Šiaulių, 126 – Klaipėdos, 112 – Telšių, 52 – Panevėžio. Dar 41 atvejis registruotas Tauragės, 34 – Marijampolės, 32 – Alytaus ir 12 – Utenos apskrityse.

Apie ligos židinius plačiau skaitykite čia.

Lietuvoje pradėjo veikti atstumą su sergančiuoju fiksuojanti programėlė „KoronaStopLT“. Programėlė, sukurta Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu, įspėja naudotojus apie tai, kad jie per 14 dienų buvo labai arti ir ilgiau nei 15 min. šalia kito programėlės naudotojo, savanoriškai pranešusio apie užsikrėtimą koronavirusu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai