„Pirmas Austrijos ambasadorius gėjus“, – žinutė tokiu pavadinimu pasirodė dienraščio „Der Standard“ tinklalapyje, kai J.Spitzeris praėjusią savaitę įteikė skiriamuosius raštus prezidentei Daliai Grybauskaitei. Ambasadoriumi diplomatas paskirtas pirmą kartą.
Vyras esą buvo pasirinktas kaip „tinkamiausias kandidatas“. Austrijos Užsienio reikalų ministerijos atstovo spaudai teigimu, 54-erių diplomato homoseksualumas Lietuvoje neturės reikšmės. Tiesa, jis pripažino, kad tai vis tik gali tapti iššūkiu. „Katalikų Bažnyčios pozicija ten yra tokia pat svarbi kaip Lenkijoje“, – teigė ministerijos atstovas.
Bet faktas, kad J.Spitzeris yra pirmas viešai netradicinę seksualinę orientaciją prisipažinęs ambasadorius, anot laikraščio, kalba už save: „Ačiū Dievui, kad dabar Austrijoje įmanoma tokia karjera.“ Mat Austrijoje homoseksualai dar visai neseniai turėjo aktyviai kovoti už savo teises.
Ambasadoriaus partneris – skandinavistikos specialistas vengras – vykdavo su juo, kur tik diplomatui tekdavo dirbti: Austrijos ambasadoje Danijoje, Vienoje, Stokholme. Tačiau vyras nebuvo oficialiai pripažintas ambasadoriaus partneriu, todėl negalėdavo naudotis diplomatų sutuoktinių privilegijomis, pavyzdžiui, kompensacija už medikų priežiūrą susirgus.
Nepatenkinti tokia situacija, partneriai pasiskundė Strasbūro teismui, kuris 2010 m. pripažino Austrijos kaltę ir įpareigojo ją sumokėti 25 tūkst. eurų kompensaciją.
Johanno Spitzerio ir jo partnerio pavardė Lietuvos užsienio reikalų ministerijos tinklalapyje |
Dabar pora įsikūrė Vilniuje. Užsienio reikalų ministerijai, atrodo, tokia situacija nepasirodė neįprasta – ambasadai skirtame puslapyje nurodytos abiejų vyrų pavardės (J.E. dr. J.Spitzeris ir ponas dr. Peteris Erno Baksy), nors homoseksualai mūsų šalyje negali nei tuoktis, nei įteisinti partnerystės.
J.Spitzeris gimė Aukštutinėje Austrijoje. Vienoje baigė Diplomatinę akademiją, mokėsi Zalcburgo universiteto Teisės fakultete. Diplomatas moka anglų, prancūzų, vokiečių ir vengrų kalbas.