2010 02 02

B.Lubys: Vyriausybės kovą su biurokratija vertinčiau dvejetu su pliusu

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Bronislovas Lubys antradienį pažėrė kritikos šalies Vyriausybei – esą kova su biurokratija vyksta pernelyg lėtai. Tuo tarpu premjero patarėjas, Saulėlydžio komisijos pirmininkas Valentinas Milaknis ir teisingumo ministras Remigijus Šimašius atkerta, kad komisijos pasiūlymai stringa Seime.
Bronislovas Lubys.
B.Lubio teigimu, viešasis sektorius Lietuvoje pertvarkomas pernelyg lėtai. / Redo Vilimo/BFL nuotr.

LPK prezidentas žurnalistams sakė, kad ministrų kabineto ir Saulėlydžio komisijos darbą kovojant su biurokratija vertintų dvejetu su pliusu. Jis tikino suprantantis, kad valstybės valdymas skiriasi nuo vadovavimo bendrovei, tačiau pabrėžė manantis, jog viešojo sektoriaus pertvarka pernelyg vangi.

„Su visa pagarba, man atrodo, per daug analizuojama visuma ir labai tolimos perspektyvos. Tarkime, seniai buvo žinoma apie 6 000 tuščių etatų. Tai gal reikėjo ne analizuoti, ar jie reikalingi, ar nereikalingi, o paprasčiausia nubraukti, jeigu jie jau buvo neužimti kelerius metus, iki ateinant naujam Seimui?“ – svarstė B.Lubys.

Tačiau premjero patarėjas, Saulėlydžio komisijos pirmininkas V.Milaknis tvirtino priešingai. Jo teigimu, Saulėlydžio komisija įdėjo daug darbo ir nemažai pasiekė naikindama tuščius etatus – esą per praėjusius metus valdininkų skaičius buvo sumažintas apie 3 400.

Pirmininkas taip pat pabrėžė, kad už konkrečios įstaigos ar ministerijos darbuotojų skaičiaus mažinimą atsakinga ne Saulėlydžio komisija, o pati ministerijos ar įstaiga. „Iš esmės manome, kad skaičiai mažėja. Bet esmė yra atleisti ne žmogų, kuris reikalingas, o atsisakyti nereikalingos funkcijos“, – aiškino V.Milaknis.

Trukdo interesai ir Seimo prioritetai?

Paklaustas, ką gero nuveikė Saulėlydžio komisija praėjusiais metais, B.Lubys negalėjo įvardyti nė vieno gero darbo. Anot jo, pagrindinė problema yra ta, kad Saulėlydžio komisija savarankiškai negali priimti jokių sprendimų. „Jie tik teikia pasiūlymus sprendimus priimančioms institucijoms“, – sakė jis ir pabrėžė, kad būtent todėl sprendimai priimami labai lėtai.

Tuo tarpu teisingumo ministras Remigijus Šimašius aiškino, kad vykdyti pertvarkas trukdo inercija, žmonių nenoras ką nors keisti ir patogumas gyventi taip, kaip gyvename šiandien. Vis dėlto, anot jo, tai nėra pasiteisinimas nei Vyriausybei, nei valdančiajai koalicijai. „Mes privalome rasti sprendimą, kaip tai įveikti“, – sakė ministras.

Jo teigimu, per praėjusius metus Vyriausybė pateikė Seimui apie 200 projektų, iš kurių buvo priimta tik apie 100. „Pagrindinis akcentas yra tas, kad Saulėlydžio komisija, Vyriausybė apsvarstė ir priėmė tam tikrus sprendimus, kurie padėtų sutaupyti mokesčių mokėtojų lėšų, padėtų efektyviau vykdyti vieną ar kitą funkciją“, – sakė R.Šimašius.

Ministras pridūrė, kad tokie sprendimai dažnai būna nepalankūs vienos ar kitos institucijos vadovams. „Nei V.Milaknis, nei R.Šimašius, nei kuris kitas ministras ar ministras pirmininkas neturi tiek galimybių bendrauti su Seimo nariais ir parodyti visus niuansus, kiek gali vienos ar kitos likviduojamos institucijos vadovas. Suveikia žmogiškasis faktorius ir sprendimai, kurie sistemiškai atrodo tvarkingi, užkliūva už nedidelių interesų akmenėlių“, – aiškino ministras.

V.Milaknis teigė manantis, kad priimti Saulėlydžio komisijos siūlymus vėluojama todėl, kad Seimas nesugeba sudėlioti prioritetų. „Seime guli pasiūlymų paketai, tačiau jis užverstas įstatymų projektais. Problema yra prioritetai. Juos reikia išskirti ir tą susidariusį kamštį Seime reikia sutvarkyti“, – sakė V.Milaknis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų