Daugiausia asmenų, balsuosiančių iš namų, šįmet registruota Vilniaus rajono Mickūnų apylinkėje – 256, Juodšilių apylinkėje – 218, Radviliškio rajono Šeduvos apylinkėje – 188.
VRK duomenimis, penktadienį 16 val. iš namų buvo balsavę apie 9 tūkst. piliečių.
Namuose gali balsuoti apie 80 tūkst. gyventojų
„Prašymų balsuoti namuose mums yra pateikę apie 80 tūkst. piliečių [...]. Be jokios abejonės, skaičius galėtų mažesnis, bet sakyti, jog tik tie asmenys, kurie turi teisę balsuoti, balsuoja namuose, visi jie [ta teise] pasinaudoja, tikrai taip nėra“, – 15min komentavo VRK pirmininkė.
Balsuoti namuose turi teisę dėl ligos laikinai nedarbingi, 70-ies metų ir vyresni rinkėjai, dėl sveikatos būklės patys negalintys rinkimų dieną atvykti į rinkimų apylinkę, neįgalieji.
„Nemaža dalis neįgaliųjų, nors turi vienokią ar kitokią negalią, vis tiek apsilanko rinkimų apylinkėse, ir jiems maloniau atvykti į rinkimų apylinkes“, – kalbėjo L.Matjošaitytė.
Pas balsuojančius namuose su biuleteniais turi prisistatyti ne mažiau kaip 2 apylinkės rinkimų komisijos nariai ir stebėtojai.
Komisijų nariai nesidalija grafikais
Tiesa, stebėtojai ne visada žino, kur ir kada rinkėjai balsuos namuose, tad negali atlikti savo darbo. Anot organizacijos „Baltosios pirštinės“ vadovės Marijos Šaraitės, kai kurių savivaldybių rinkimų komisijų nariai nesidalija balsavimo namuose ar specialiuose punktuose grafikais.
„Buvo tokių, kurios nenorėjo dalintis ir teigė, kad atvykite sekmadienį, kam jūsų reikia čia išankstinio balsavimo metu“, – pasakojo ji.
Grafiko paviešinimas reiškia, kad atspausdinamas lapas ir pakabinamas ant apylinkės durų ar sienos.
„Vis dar gyvename XX a. – grafiko paviešinimas reiškia, kad atspausdinamas lapas ir pakabinamas ant apylinkės durų ar sienos“, – pridūrė M.Šaraitė, teigdama, kad organizacijai balsavimo grafikai reikalingi, norint, kad stebėtojai po balsavimo vietas pasiskirstytų racionaliai – nevyktų penki į vieną vietą.
„Baltųjų pirštinių“ vadovė tikino dėl situacijos kreipusis į VRK pirmininkę – ji esą padėjo.
„Šiandien jau šiek tiek kai kuriose savivaldybėse bendrauja kitaip negu vakar (ketvirtadienį – 15min)“, – pasakojo M.Šaraitė.
Balsavimas namuose panašus į išankstinį balsavimą
Pati L.Matjošaitytė teigė žinanti „Baltųjų pirštinių“ įvardytą problemą ir tikino, kad su ja bandoma dorotis.
„Sprendžiamos tos problemos, padedam tarpininkauti stebėtojams su komisijomis. Stebėtojai kartais iš karto kreipiasi į Vyriausiąją rinkimų komisiją nebandydami spręsti problemos vietoje“, – pažymėjo ji.
Kalbėdama apie balsavimą namuose, VRK pirmininkė pasakojo, kad jis primena balsavimą iš anksto savivaldybėje.
„Rinkėjas užpildo du biuletenius, įdeda į mažąjį voką. Mažąjį voką kartu su rinkėjo kortele deda į išorinį voką, užklijuojama. Viena išankstinio balsavimo žymos dalių lieka komisijai, o kita dalis lieka rinkėjui“, – pasakojo L.Matjošaitytė.
VRK: rinkėjas gali pasislėpti
Klausiama, kaip užtikrinamas rinkėjų balsavimo namuose slaptumas, ji atsakė: „Rinkėjas gali nueiti toliau nuo komisijos pažymėti biuletenį. Stebėtojai stebi procesą, jokiu būdu nežiūrima į tai, ką rinkėjas pažymi biuletenyje.“
Pranešimų apie pažeidimus dėl balsavimo namuose skaičius, anot L.Matjošaitytės, nėra išskirtinis, pavyzdžiui, lyginant su pranešimų dėl pažeidimų specialiose balsavimo vietose skaičiumi.
„Šiais metais nustebino nemažas pranešimų skaičius iš stebėtojų pusės, jog neįleidžiami stebėtojai stebėti proceso specialiuose balsavimo punktuose, tai yra, ligoninėse, gydymo įstaigose, globos įstaigose“, – dėstė VRK pirmininkė ir pridūrė, kad VRK prašo šiose vietose sudaryti sąlygas stebėti rinkimų procesą.
„Suprantame mes tuos dalykus: jeigu tai yra gydymo įstaiga ir palatos nėra didelės, gali į vieną palatą patekti ribotas asmenų skaičius, bet galbūt galima atidaryti duris, kad visi matytų procesą, kad viskas vyktų skaidriai“, – kalbėjo ji.
Balsavimas namuose – ir šeštadienį
„Niekas neturi išankstinio nusistatymo, kad kažkas vyksta blogai. Tiesiog stebėtojai turi teisę pamatyti, kaip viskas vyksta, įsitikinti, kad viskas tvarkoje.
Pačios komisijos ir komisijų nariai turėtų būti suinteresuoti turėti kuo daugiau stebėtojų.
Pačios komisijos ir komisijų nariai turėtų būti suinteresuoti turėti, tiek išankstinio balsavimo specialiuose punktuose, tiek balsavimo namuose metu, kuo daugiau stebėtojų. Jeigu kiltų ginčų, pasirodytų interpretacijų, jie galėtų apsiginti – mes buvome ne vieni, buvome su stebėtojais, stebėtojai nieko neužfiksavo, nieko nematė“, – aiškino L.Matjošaitytė.
Balsuoti namuose galima ir šeštadienį.
Savivaldos rinkimų diena – sekmadienis. Tądien balsavimas rinkimų apylinkėse vyks 7–20 valandomis.