2020 12 17

Baltarusiai Lietuvoje rado saugumą, bet pandemija kelia finansinių ir emocinių iššūkių

Nuo represijų tėvynėje į Lietuvą pasitraukę baltarusiai susiduria su finansinėmis ir psichologinėmis problemomis, o koronaviruso pandemija bei dėl jos įvestas karantinas jų padėtį tik apsunkina.
Žmonės prie Baltarusijos ambasados Vilniuje
Žmonės prie Baltarusijos ambasados Vilniuje / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

20 metų Saša Filipenko iš Minsko birželį baigė studijas, ir, kaip pati sako, gyveno įprastą paauglės gyvenimą. Dirbo su žirgais, laisvą laiką leisdavo su draugais ir šeima.

Iki šio birželio ji nesidomėjo politika. Tačiau pamačiusi, kad režimas įkalina opozicionierius, siekiančius dalyvauti prezidento rinkimuose, ji sako nebegalėjusi tylėti.

Todėl rugpjūčio 9-osios naktį paskelbus, neva daugiau nei 80 proc. balsų surinko ir prezidentu buvo perrinktas ilgametis autokratas Aliaksandras Lukašenka, S.Filipenko, kaip ir tūkstančiai baltarusių įvairiuose šalies miestuose, išėjo į gatves.

Pareigūnams ėmusis smurto, vienas jų gumine kulka pataikė S.Filipenko į koją. Mergina atsidūrė ligoninėje.

„Ėjau tolyn nuo riaušių policijos. Nemėčiau į juos akmenų ar panašiai – jie tiesiog tyčia šaudė į žmones“, – 15min pasakojo S.Filipenko.

Iš ligoninės paleista jau kitą dieną, S.Filipenko sužinojo, kad ja domisi pareigūnai, gresia įkalinimas.

„Mergina, kurią rinkimų naktį sutikau ligoninėje, buvo įkalinta – jai iškėlė baudžiamąją bylą. Supratau, kad ateis ir manęs. Taip ir nutiko. Atėjo pas mano motiną manęs ieškodami. Nusprendžiau, kad turiu išvykti iš šalies“, – prisimena S.Filipenko.

Taip mergina atsidūrė Vilniuje, kuriame sako besijaučianti saugi. Tačiau ji, kaip ir dešimtys kitų nuo represijų į Lietuvą pabėgusių baltarusių, susiduria su finansiniais sunkumais. Darbo paieškas ir emocinę būklę dar labiau apsunkina koronaviruso pandemija bei dėl jos paskelbtas karantinas.

VIDEO: 15/15: Iš pirmų lūpų – protestai Baltarusijoje, įkalinimas perpildytose areštinėse

Karantinas kaip iššūkis

Pagalbos baltarusiams Lietuvoje fondo „Razam“ vienas iš organizatorių Michailas Prokudinas tikina, kad baltarusiams kyla iššūkių gauti vizą, susirasti trumpalaikę ir ilgalaikę gyvenamąsias vietas, darbą. Ir, žinoma, jie susiduria su finansiniais sunkumais.

„Karantinas – pirmasis iššūkis atvykus į Lietuvą. Atvykusiesiems reikia izoliuotis, surasti tam tinkamą, nelabai brangią gyvenamąją vietą.

Baltarusiai nėra pratę prie tokių griežtų taisyklių, kokios dabar galioja Lietuvoje. Jie ne tik pabėgo iš Baltarusijos, bet ir yra izoliuoti visuomenės. Įsigaliojus naujiems ribojimams, kyla klausimų, kaip šie žmonės susiras darbą“, – 15min sakė M.Prokudinas.

Pasak M.Prokudino, daug atvykusių baltarusių iš pradžių būna suirzę, prislėgti.

„Jiems sunku suvokti dabartinę situaciją, tačiau per mėnesį dažniausiai nusiramina. Svarbu suprasti, kad jie paliko savo šeimą, vaikus, namus, mylimuosius, draugus, planus ir, staiga atvykę į naują šalį, turi viską pradėti nuo nulio. Dažnai sulaukiame užklausų ir dėl psichologinės pagalbos“, – sakė jis.

S.Filipenko istorija – ne išimtis. Sužinojusi, kad jos ieško policija, mergina slėpėsi kitame Baltarusijos mieste. Netrukus ji gavo vizą, tačiau laukė streso kupina kelionė.

„Naktį prieš kirsdama sieną drebėjau, verkiau, nes nenorėjau išvykti. Bijojau, kad pasienyje mane sustabdys ir sulaikys, tačiau jie klausimų neturėjo“, – prisimena S.Filipenko.

Ji tikina, kad didžiausias baltarusiams kylantis iššūkis yra finansinis.

VIDEO: Vaizdai iš Baltarusijos: protestuotojai talžomi milicininkų lazdomis, gatvėse aidi kurtinamosios granatos

„Neturime darbų. Taip pat jaučiamės vieniši, atrodo, kad šioje šalyje nėra mums vietos“, – sakė S.Filipenko ir pridūrė, kad Vilniuje gyvenantys baltarusiai bando vieni kitiems padėti, tačiau „visi turi savo gyvenimus, savų problemų“.

Mergina tikina ieškanti auklės, mokytojos darbo – ji studijavo anglų kalbą.

„Sunkiausia yra tai, kad nemoku lietuvių kalbos, neturiu darbo patirties, nes ką tik baigiau aukštąją mokyklą. Dabar karantinas, mažai laisvų darbo vietų“, – dar prieš sugriežtinant ribojimus 15min tikino S.Filipenko.

Pasak M.Prokudino iš „Razam“, į Vilnių atvykę baltarusiai ieško pačių įvairiausių darbų, jiems svarbu, kad būtų legaliai įdarbinti.

„Yra daug nekvalifikuotų darbininkų ir aukštos kvalifikacijos specialistų įvairiose srityse. Džiugu, kad dalis žmonių neprarado darbų ir toliau dirba nuotoliniu būdu“, – tikino jis.

M.Prokudinas mano, kad lietuviai atvykusiems baltarusiams gali padėti juos įdarbindami.

„Dar nesutikome žmogaus, kuris nenorėtų dirbti. Tačiau procesas sulėtėja dėl biurokratijos. Svarbi ir tiesioginė finansinė paramą tiems, kurie atvyksta būdami labai sudėtingoje finansinėje padėtyje“, – sakė vienas iš „Razam“ organizatorių.

72 pasiprašė prieglobsčio

Dėl humanitarinių priežasčių į Lietuvą jau leista atvykti 721 Baltarusijos piliečiui, pirmadienį pranešė Vidaus reikalų ministerija. Jos duomenimis, 307 Baltarusijos piliečiai jau yra Lietuvoje, 72 pasiprašė prieglobsčio.

Tokie leidimai išduodami nukentėjusiems nuo režimo ir represijų ar persekiojamiems Baltarusijos piliečiams, aktyviems opozicijos atstovams.

Rugpjūčio 9-ąją prasidėjus masiniams protestams, prasidėjo ir represijos. Nuo demonstracijų pradžios jau buvo sulaikyta apie 30 tūkst. žmonių, iškelta šimtai baudžiamųjų bylų.

Pirmosiomis protestų dienomis pasaulį pasiekė žinios apie sulaikytųjų kankinimus: jie izoliatoriuose mušami, moterys teigė buvusios žeminamos jas išrengiant ir grasinant išprievartauti. Sulaikytieji pasakoja ir apie atvejus, kai vyrai buvo prievartaujami guminėmis lazdomis.

Demonstracijų dalyviai pareigūnų smurtą fiksuoja tiesiog gatvėse: į protestuotojus šaudoma guminėmis kulkomis, naudojamos kurtinamosios granatos, jie talžomi guminėmis lazdomis, brutaliai sulaikomi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai