Išimties tvarka Briuselyje, o ne Strasbūre surengtos ceremonijos metu EP pirmininkas David Sassoli premiją iškilmingai įteikė Baltarusijos Koordinavimo tarybos atstovėms S.Cichanouskajai ir V.Capkalai.
Įteikdamas premiją D.Sassoli pažymėjo: „Visas pasaulis žino, kas vyksta jūsų šalyje. Matome jūsų drąsą ir kančią. Matome moterų drąsą. Baltarusija rodo mums pavyzdį. Matome neapsakomo masto piktnaudžiavimus ir prievartą. Jūsų siekis ir ryžtas gyventi demokratinėje šalyje mus įkvepia. Mes jus remiame jūsų kovoje.“
Priimdama premiją, Baltarusijos opozicijos lyderė S.Cichanouskaya sakė: „Kiekvienas baltarusis, dalyvaujantis taikiame proteste prieš smurtą ir neteisėtumą, yra didvyris. Kiekvienas iš jų yra drąsos, atjautos ir orumo pavyzdys. <...> Baltarusiai nuo rugpjūčio 9 d. rinkimų protestuoja kiekvieną savaitę. Jie protestuoja dėl savo ir tų, kurie ten negali būti, ateities. Jie protestuoja už baltarusių, europiečių, jūsų ir mūsų laisvę bei orumą. Be laisvos Baltarusijos Europa nėra iki galo laisva. Prašome Europos ir viso pasaulio paremti Baltarusijos žmones.“
Demokratinei Baltarusijos opozicijai atstovauja Koordinavimo taryba – drąsių moterų iniciatyva, kuriai priklauso pagrindinė opozicijos kandidatė šalies prezidento rinkimuose Sviatlana Cichanouskaya, Nobelio premijos laureatė Svetlana Aleksijevič, muzikantė ir politinė aktyvistė Marija Kalesnikava bei politinės aktyvistės Volha Kavalkova ir Veranika Capkala. Demokratinei opozicijai taip pat atstovauja vaizdo tinklaraštininkas bei politinis kalinys Siarhei Cikhanouski, žmogaus teisių organizacijos „Viasna“ įkūrėjas Ales Bialiacki, darbininkų judėjimo lyderis Siarhei Dyleuski, „Telegram“ kanalo NEXTA įkūrėjas Stsiapan Putsila, politinis kalinys Mikola Statkevič ir kiti visuomenės veikėjai.
Siekdamas numatyti tolesnę paramą šios šalies demokratinei opozicijai, gruodžio 18–21 d. Europos Parlamentas rengia nuotolinę faktų paieškos misiją dėl Baltarusijos
Šių metų laureatą Parlamento politiniai lyderiai išrinko spalio 22 d. Premijos vertė – 50 tūkst. eurų.
„Džiaugiamės, kad mūsų siūlymas skirti Sacharovo premiją Baltarusijos opozicijai, kovojančiai už šalies nepriklausomybę, laisvus ir sąžiningus rinkimus, buvo išgirstas, ir visos Europos Parlamento politinės grupės jį parėmė“, – sako vieni iš premijos iniciatorių EP nariai A.Kubilius ir R.Juknevičienė, aktyviai remiantys baltarusių tautos kovą už demokratiją.
2020 m. rugpjūtį Baltarusijos demokratinė opozicija pradėjo beprecedentį visuomenės telkimo į taikius masinius protestus procesą: demokratijos reikalavo šalis, jau ilgai laikoma paskutiniąja diktatūra Europoje.
Protestus paskatino rinkimai, po kurių Aliaksandras Lukašenka pasiskelbė prezidentu šeštajai kadencijai, nors prezidentinę kovą temdė įtarimai masiniu rinkimų klastojimu. Jėgas suvienijusi opozicija primygtinai tvirtino, kad neabejotiną pergalę per pirmąjį turą iškovojo 60 proc. balsų surinkusi pagrindinė opozicijos kandidatė Sviatlana Cichanouskaja. Opozicija, raginusi Aliaksandrą Lukašenką pradėti derybas dėl valdžios perdavimo, šiuo tikslu įkūrė Koordinavimo tarybą.
Baltarusija krečiama politinės krizės nuo rugpjūčio 9 d. surengtų ginčijamų prezidento rinkimų, po kurių kilo protestai prieš Aliaksandro Lukašenkos režimą, o valdžia ėmė brutaliai susidoroti su protestuotojais, šeši žmonės žuvo, šimtai politinių kalinių, beveik 30 tūkst. protestuotojų įkalinta per pirmuosius tris mėnesius po rinkimų.
Kiti šių metų Sacharovo premijos finalininkai buvo Hondūro aplinkosaugos aktyvistai bei Mosulo (Irakas) arkivyskupas monsinjoras Nadžib Michael.
Prestižinę Sovietų Sąjungos disidento Andrejaus Sacharovo vardu pavadintą premiją už minties laisvę Europos Parlamentas skiria kasmet. Ji buvo įsteigta 1988-aisiais siekiant pagerbti asmenis ir organizacijas, ginančias žmogaus teises. Laureatus išrenka EP pirmininkas ir politinių frakcijų lyderiai (Pirmininkų sueiga). Premijos dydis – 50 tūkst. eurų. 2019 m. Sacharovo premija skirta Kinijoje kalinamam uigūrų aktyvistui Ilham Tohti.