„Žmona prieš bėgimą nieko neturi, bet prieš didelius projektus vis klausia: kam to reikia? Atsakau: kada nors, sėdėdamas prie židinio ar netoli čiurlenančio vandens, nenoriu galvoti, kad, jei grąžinčiau laiką atgal, būčiau pasielgęs kitai“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje prisipažino tris dešimtmečius bėgiojantis A.Ardzijauskas.
Kartu bėgs ambasadorius
Jo maršrutas nusidrieks per 9 valstybes, kurių krantus skalauja Baltijos jūra, iš viso – apie 3250 km. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovai sako neradę duomenų, kad kažkas anksčiau jau būtų įvykdęs tokį žygį.
PAGD nuotr./Aidas Ardzijauskas |
Bėgimą savo gyvenimo būdu vadinantis A.Ardzijauskas ne tik mes iššūkį žmogaus galimybėms, bet ir nori pagarsinti Lietuvos vardą pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai metu, taip pat – populiarinti ugniagesio profesiją, kurią pasirinko prieš du dešimtmečius. Vyras žada pakeliui bendrauti su kolegomis, domėtis jų darbo sąlygomis, fiziniu ir psichologiniu pasiruošimu, santykiais su artimaisiais, laisvalaikiu, savanorystės principu.
A.Ardzijauskas: „Žinau, kad tai galiu padaryti.“
Rugpjūčio 1-ąją startavęs Klaipėdoje, Teatro aikštėje, jis žada į tą pačią vietą sugrįžti rugsėjo 14-ąją. Planuojama, kad Lietuvoje maršrutas drieksis 102 km, Latvijoje – 456 km, Estijoje – 400 km, Rusijoje – 499 km, Suomijoje – 352 km, Švedijoje – 784 km, Danijoje – 191 km, Vokietijoje – 172 km ir Lenkijoje – 472 km.
Vienuolika kartų A.Ardzijauskas ketina surengti spaudos konferencijas, taip pat planuojami susitikimai su bėgikais ir ugniagesiais. Kiekvienoje šalyje bėgimo mėgėjai galės ne tik bėgti kartu, bet ir savanoriauti projekte. Latvijoje ir Estijoje lietuvį žada palydėti vietos ultrabėgikai, Vokietijoje – lietuvių bendruomenės atstovai, o Švedijoje – pats ambasadorius Eitvydas Bajarūnas.
Poilsio dienų ugniagesys nenumato, tik kartais bėgs po pusdienį. Kasdien jis numato įveikti apie 80 km – po pusę šio atstumo ryte ir vakare, arba per valandą – po 10-12 km.
Biudžetas - apie 60 tūkst. litų
A.Ardzijauskas kol kas svarsto penkis variantus, kaip vyks projektas „ECHO Lifestyle: Running The Baltic Seaside 3500 km“: bėgs vienas; bėgs su kiekvienos šalies bėgikų ir ugniagesių palyda; bėgs su keletu savanorių, bus lydimas komandos ir namelio ant ratų, kad turėtų nakvynės ir maisto ruošimo vietą; bus lydimas komandos, kurioje būtų ir masažuotoja, medikas.
PAGD nuotr./Aidas Ardzijauskas |
Labiausiai jam norėtųsi pastarojo. „Mes tarnyboje pratę apsvarstyti blogiausią variantą, dabar geriname sąlygas ir siekiame geriausio“, – kalbėjo bėgikas, nors nusiteikęs viskam.
Dabar į lydinčią komandą įtraukta 12 žmonių, bet jie lydės tik po 13-20 dienų, mat žmonėms prisijungti ilgesniam laikui nėra galimybių. Preliminarus projekto biudžetas – apie 60 tūkst. litų. Vien namelio ant ratų pusantro mėnesio nuomos kaina – 9 tūkst. litų. Savo lėšų skyręs bėgikas taip pat sulaukė departamento ir privačių rėmėjų paramos, bet netrukus specialiame tinklalapyje bus sudaryta galimybė paaukoti kiekvienam norinčiajam. Kartu bus renkamos lėšos fondui žuvusių ugniagesių šeimoms ir nukentėjusiesiems per gaisrus paremti.
Kai kurie vairuotojai stumia nuo kelio
Pernai A.Ardzijauskas visoje Lietuvoje išgarsėjo, kai per 24 dienas nubėgo beveik 1200 km aplink Lietuvą. Jis yra apibėgęs ir Vatikaną bei Gibraltarą, keturis kartus – Balatono ežerą Vengrijoje, tris kartus nubėgęs iš Vilniaus iki Talino, įveikęs 17 klasikinių maratonų (geriausias laikas – 2 val. 48 min. 2 s). 24 valandų bėgime vyras įveikė 218,823 km, septynis kartus dalyvavo daugiadieniuose bėgimuose, aštuonis kartus dalyvavo 100 km bėgimuose, šešis kartus – 101 kilometro, triskart – 50 km, dukart – 6 valandų, per 24 dienas įveikė 1182 km.
Sunkiausios būna antra, 14-a, 28-a ir 40-a dienos.
„Žinau, kad tai galiu padaryti“, – spaudos konferencijoje Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ugniagesys-gelbėtojas buvo užtikrintas savo sėkme.
Jo žodžiais, sunkiausios būna antra, 14-a, 28-a ir 40-a dienos. Pirmą dieną kūnas gauna tiek adrenalino, kad nejunti nuovargio, o antrą viskas nuslūgsta ir tampa sunku grįžti į grafiką. Panašiai būna ir su šuoliais parašiutu – pirmą kartą iššokti lengviau nei antrą. Per porą savaičių pavargsti psichologiškai, po mėnesio pradedi skaičiuoti likusį laiką, o 40-ą dieną sunku susitaikyti su mintimi, kad namai – jau ranka pasiekiami, bet dar reikia bėgti.
Dar vienas keblumas – bėgimo trasa. Pavyzdžiui, greitkeliais bėgti negalima, todėl teks rinktis kitus kelius. Nuo Klaipėdos iki Būtingės ugniagesys žada bėgti dviračių takais, kaip ir Latvijoje bei Estijoje. Jis pasiskundė nemandagiais vairuotojais – dalis esą specialiai stumia nuo kelio, kiti važiuoja palei pat baltą juostą ir tik dalis pasitraukia.
Paklaustas, apie ką galvoja be pertraukos bėgdamas dešimtis kilometrų, A.Ardzijauskas pirmiausiai paminėjo vaikus, ir patikino neturintis jokio talismano. Anot jo, tokiuose projektuose labai svarbu komanda: šįkart pagrindinis uždavinys – gera nuotaika ir šypsena veide.
„Bėgant aplink Lietuvą, jei būdavo sunku, pasitikdavo besišypsantis veidas ir viskas pasimiršdavo. Būna pykčio proveržių, maistas ne tuo metu paduotas. Vyras būna piktas, kai būna alkanas. Bet, jei po ilgo bėgimo komanda viską sugeria ir priima su šypsena, nebegalvoji.“
PAGD nuotr./Aidas Ardzijauskas |