2022 05 19

Baltijos jūroje vykstančioje operacijoje aptiktos minos, raketa ir nuskendęs laivas

Baltijos jūroje vykdant amunicijos paieškas ir jų nukenksminimą operacijoje „Open Spirit 2022“ („Atvira dvasia 2022“) aptiktos aštuonios minos, raketa ir nuskendęs laivas.
Baltijos jūra ties Liepoja, Latvija
Baltijos jūra ties Liepoja, Latvija / 123RF.com nuotr.

Tokius duomenis ketvirtadienį spaudos konferencijoje pateikė Karinių jūrų pajėgų karininkas, operacijos ir pratybų vadas Andrius Širvys.

„Šiais metais mes „Open Spirit“ operacijoje išvalėme apie 170 kv. jūrmylių jūros dugno. Operacijos metu buvo rastos trys vokiškos minos, viena sovietinių laikų priešlaivinė raketa ir rastas dar niekur neatžymėtas ant jūrlapio nuskendęs laivas. Pagal pradinius spėjimus, tai gali būti vokiečių minų traluotojas, kuris rastas būtent ant to minų lauko“, – sakė A.Širvys.

Kaip skelbia Karinės jūrų pajėgos, operacijos metu aptikti 147 minų inkarai, o įvairių jūrinių minų – aštuonios. Sprogmenys sunaikinti radimo vietoje.

Kiek sprogmenų gali gulėti Baltijos jūros dugne, nežinoma. Anot A.Širvio, informaciją apie sprogmenis yra paviešinusi tik Vokietija.

„Sprogmenų žinomi skaičiai pagrinde iš vokiečių archyvų, tie duomenys prieinami, skaičius žinome. Bendrai paėmus grubiai apie 80 tonų minų per du pasaulinius karus padėta jūroje. Deja, duomenų, kiek sovietinių minų pastatyta ir kur tiksliai duomenų gauti negalime“, – sakė karininkas.

Operacija „Open spirit“ Baltijos jūroje rotaciniu principu trijose Baltijos šalyse, Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, vyksta nuo 1997 metų. Per šį laiką vien Lietuvos vandenyse buvo aptikta daugiau kaip 200 minų, aviacinių bombų, torpedų, taip pat 17 nuskendusių laivų ir dviejų lėktuvų liekanos.

Pasak A.Širvio, šios operacijos tikslas – saugus jūros dugnas.

„Visi minų laukai tiek Pirmojo, tiek Antrojo pasaulinio karo metais buvo pastatyti ant pagrindinių laivybos kelių. Tuose rajonuose vykdoma aktyvi žvejyba. Žvejybinis laivas traluodamas, gaudydamas žuvį palei dugną, lengvai gali pagauti miną“, – sakė operacijos vadas.

Pasak A.Širvio, populiarėjant rekreaciniam nardymui minos taip pat kelia pavojų.

„Tos minos iki pat šiol yra su pilnai detonuojančiais sprogmenimis, kelia realų pavojų“, – sakė karininkas.

A.Širvio žiniomis, incidentas dėl Baltijos jūros dugne esančių minų pastarąjį kartą užfiksuotas 1984 metais.

Lietuvos karinės jūrų pajėgos kartu su NATO sąjungininkais Tarptautinėje nesprogusios amunicijos paieškos ir jų nukenksminimo operacijoje „Open Spirit 2022“ bei narų išminuotojų pratybose „EODEX-2022” dalyvauja nuo gegužės 9 iki 20 dienos.

Tarptautinėje operacijoje ir pratybose dalyvauja 12 karinių laivų, devynios narų-išminuotojų komandos ir kiti specialistai iš 14 NATO šalių.

Pirmojo ir Antrojo pasaulinio karo metais dabartiniuose Lietuvos teritoriniuose vandenyse ir išskirtinėje ekonominėje zonoje Baltijos jūroje buvo išdėstyta 15 jūrinių minų laukų su daugiau kaip 1600 jūrinių minų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų