1989 m. 620 kilometrų ilgio magistralės atkarpoje susijungę žmonės pasiuntė aiškią žinią – Baltijos šalys nori tapti laisvos ir atsiskirti nuo okupanto. Renginyje dalyvavo apie 2 mln. žmonių, jis yra įtrauktas į Guinesso rekordų knygą, Baltijos kelią liudijančių dokumentų kolekcija taip pat įtraukta į UNESCO tarptautinės programos registrą „Pasaulio atmintis“.
Būtų gražu, kad ten stovėję žmonės atvyktų su šeimomis, Baltijos kelio atmintį perduotų iš kartos į kartą.
Kelias ėjo ruožu Vilnius–Ukmergė–Panevėžys–Pasvalys–Bauskė–Ryga–Cėsys–Valmiera–Rūjiena–Viljandis–Tiūris–Rapla–Talinas.
Lietuvoje šiai progai paminėti 2014 m. buvo suorganizuota „Baltijos kelio sąšauka“, kuria pagerbti tie, kurie iš visų Lietuvos kampelių įveikė dešimtis ar net šimtus kilometrų ir susirinko į Baltijos kelią.
Sąšaukos organizatoriai 2014 m. miestų ir rajonų gyventojus kvietė atvykti į nurodytus kelio ruožus, daugiausia prie atminimo ženklų.
Dar kartą susikibs rankomis
Viena iš Baltijos kelio pagrindinių organizatorių, šiuo metu Lietuvos Seimo Parlamentarizmo tyrimo ir atminimo įamžinimo skyriaus vedėja Angonita Rupšytė tada prieš minėjimą 15min.lt sakė, kad kiekvienais metais Lietuvoje Baltijos kelias prisimenamas vis kitaip. Kadangi 2014 m. buvusi 25-mečio sukaktis – solidi, jos teigimu, buvo nuspręsta atkartoti Baltijos kelią, leisti dar kartą pajusti vienybės dvasią.
„Prisiminkime, kad užaugo nauja karta. Baltijos kelyje stovėjo ir besilaukiančios moterys, jas dabar kviečiame atvykti su vaikais. Būtų gražu, kad ten stovėję žmonės atvyktų su šeimomis, Baltijos kelio atmintį perduotų iš kartos į kartą. Kiekvienais metais paminėdami šią progą žmonės atvažiuodavo pastovėti prie vieno ar kito paminklo, tačiau šiemet į atkarpas, kuriose stovėjo prieš 25 metus, atvyks daugybė žmonių“, – sakė ji.
Be grandiozinės „Baltijos kelio sąšaukos“, Lietuvoje šiai progai paminėti buvo organizuota daugybė renginių. Vilniaus arkikatedroje bazilikoje 9 valandą ryto prasidėjo mišios, Katedros aikštėje visi norintieji galėjo parašyti palinkėjimą Lietuvai specialioje knygoje.
Vakare Katedros aikštėje skambės trijų Baltijos valstybių prezidentų sveikinimai, praskries NATO oro policijos misiją vykdančių pajėgų naikintuvai.
Prie Baltojo tilto Vilniuje vyko Lietuvos moksleivių sąjungos pilietinių iniciatyvų diena, koncertas, buvo išskleista Lietuvos vėliava. Vakare Katedros aikštėje skambėjo trijų Baltijos valstybių prezidentų sveikinimai, praskriejo NATO oro policijos misiją vykdančių pajėgų naikintuvai, dainavo žinomi atlikėjai.
Lietuvos ir Latvijos pasienyje, Saločiuose, buvo atidengtas paminklas, vyko vakaronė.
Kaip tada teigė A.Rupšytė, Latvijoje ir Estijoje šiai sukakčiai paminėti 2014 m. buvo organizuojami atskiri renginiai, tačiau atkartoti Baltijos kelio šiose šalyse tąmet neketinta.
Latviai ir estai šėls koncertuose
Latvijoje Baltijos kelio 25 metų proga vyko parodos, koncertai. Rygoje vyko Baltijos šalių vienybei skirtas grandiozinis koncertas „Už laisvę“. Jame dalyvavo muzikantai ir dirigentai iš trijų Baltijos šalių – Maris Sirmaisas, Paulas Meggis ir Modestas Pitrėnas.
Latvijos nacionalinė UNESCO komisija (LNK) šią progą paminėti siūlė stojant į virtualią žmonių grandinę. Komisija kvietė pasakoti tai, kas patirta Baltijos kelyje www.thebalticway.eu ir pažymėti save vietoje, kur tą dieną stovėjote. Jei Baltijos kelyje nebuvote, ji ragino pažymėti vietą, kur stovėtumėte šiandien.
Estijoje šiai progai paminėti buvo rodomas Toomo Leppo filmas apie Baltijos kelią, vyko konferencija, didelis koncertas „Bunda jau Baltija“, kiti renginiai.
BALTIJOS KELIO 25 METŲ MINĖJIMO RENGINIAI LIETUVOJE
9 val. vyko šv. Mišios Vilniaus arkikatedroje bazilikoje.
10 val. Katedros aikštėje Vilniuje vyko „Baltijos kelio sąšaukos“ delegacijos palydėtuvės į susitikimus Baltijos kelyje.
11 val. vyko „Baltijos kelio sąšauka“: susitikimai su miestų ir miestelių atstovais Baltijos kelyje, numatytose vietose.
12 val. vyko ąžuoliuko, skirto Baltijos kelio 25-mečiui atminti, sodinimas prie Seimo.
12 val. vyko Lietuvos moksleivių sąjungos pilietinių iniciatyvų diena prie Baltojo tilto Vilniuje.
16 val. vyko Pilietinės jaunimo akcijos „Vėliavos kelias“ pradžia. Prie Baltijo tilto vyko 1000 metrų simbolinės Lietuvos trispalvės išskleidimo ceremonija.
18 val. nuo Baltojo tilto iki Gedimino pilies ėjo pilietinė jaunimo eisena „Lietuvos vėliavos kelias“.
19 val. vyko trijų Baltijos valstybių prezidentų sveikinimai ir iškilminga vėliavų pakėlimo ceremonija Katedros aikštėje Vilniuje.
19.03 val. virš Katedros aikštės praskrido NATO oro policijos misiją vykdančių pajėgų naikintuvai.
19.30 val. Meninė instaliacija ant Gedimino pilies bokšto „Laisvės spalvos“.
19. 35 val. Katedros aikštėje vyko koncertas „Koks aš ir tu tokia ir Lietuva“: dalyvauja Lietuvos , Estijos ir Latvijos jaunimo grupės.
20.45 val. Lietuvos ir Latvijos pasienyje Saločiuose vyko paminklo, skirto Baltijos kelio 25-mečiui, atidengimo ceremonija ir vakaronė.