„Valstybiniu lygiu mes nedirbame taip, kad padėtume žmonėms, kuriems reikia pagalbos. Atgavus nepriklausomybę, nebuvo skiriama pakankamai dėmesio ir teikiama informacijos ar mokymo visiems žmonėms. Dingo gebėjimas suvokti, kaip reikia dirbti, būti versliam, todėl didelė dalis žmonių skęsta skurdo liūne ir niekas jiems nepaduoda rankos“, – apie skurdo didėjimo ištakas pasakojo A. Svitojus.
Nedirbti yra naudinga
„Pasaulyje įprasta, kad piliečiai paprastai padeda vieni kitiems, bet šios savybės mūsų šalyje nėra taip išsivysčiusios. Žmonės nesijaučia atsakingi vieni už kitus. Tie, kurie skursta, nejaučia paramos, tad jiems tik belieka gauti išmokas. Tokie procesai lemia ir ateities problemas – tokios blogos elgsenos tradicijos perduodamos ir kitoms kartoms“, – sakė Baltijos labdaros fondo vadovas.
Didelė problema, pasak pašnekovo, yra ta, kad žmogus gaudamas paramą, yra atstumiamas nuo darbų. „Jei gauni išmoką, kad nedirbtum, pavyzdžiui, laukų, tai tu ir nedirbi ir dar bari vaikus, kurie to imasi, nes priešingu atveju jie negaus paramos. Susiformavo sistema, kad jei nedirbi, tai viskas gerai“, – tikino laidos svečias.
Trūksta valstybės atsakomybės
„Lietuvoje yra labai didelė atskirtis kai kuriuose rajonuose, o skirtumas tarp miesto ir kaimo vis didėja. Mieste dar gali rasti daugiau darbo, o kaime, jei nesiverti žemės ūkiu, veiklos surasti beveik neįmanoma“, – konstatuoja A.Svitojus. Pasak jo, ir kaimiškose vietovėse gali būti daug galimybių verslui, bet žmones reikia mokyti apie tai mąstyti ir tuo užsiimti.
Kaip vieną esminių problemų, lemiančių žmonių neigiamą požiūrį į verslumą, A.Svitojus įvardijo pastovumo nebuvimą ir valdžių kaitą, kartu ir besikeičiančius prioritetus: „Žmonės pasimetę. Jiems reikia žinoti, kur gauti informacijos, kaip ta informacija pasinaudoti. Kitose šalyse suteikiama finansinė pagalba vykdyti projektams yra valstybės rizikos prisiėmimas už žmogų, kuris imasi verslo. Tad kuo daugiau tokį verslą remsime, tuo daugiau atsiras žmonių, norinčių verslauti, konkuruoti. Tokiu atveju mažės ir skurdas, augs vidutinė klasė“.