Šį mėnesį keli skirtingi šaltiniai patvirtino, kad NATO jau parengė Baltijos šalių gynybos planus. Prezidentės Dalios Grybauskaitės komanda juos pristato ir kaip Lietuvos vadovės pergalę, nes ji aktyviai kėlė šį klausimą.
„Pagaliau, praėjus šešeriems su puse metų po įstojimo į NATO, turime realią narystę, o ne formalią narystę, narystę su visomis saugumo garantijomis. Tai prezidentės politinių pastangų rezultatas“, – pirmadienį BNS sakė prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys.
Pasak jo, penktadienį ir šeštadienį Lisabonoje vyksiančiame susitikime ketinamoje paskelbti naujoje NATO strateginėje koncepcijoje bus patvirtintos saugumo garantijos visoms šalims.
Pareigūnai apginamumo planus komentuoti atsisako, tačiau kai kurias slaptų Lenkijos ir Baltijos šalių gynybos planų detales šį mėnesį paviešino Lenkijos dienraštis „Gazeta Wyborcza“.
Dienraštis pranešė, kad Lenkijos užpuolimo atveju NATO planuoja sutelkti devynias divizijas: keturias iš Lenkijos, kitas – iš Vakarų Europos šalių, tarp jų Didžiosios Britanijos, Vokietijos ir JAV dalinius. Neoficialiais duomenimis, Lenkijos ir Baltijos šalių gynybos operacijas koordinuotų NATO Jungtinių pajėgų štabas, įsikūręs Nyderlandų mieste Brunsume.
Jungtinių Valstijų nuolatinis atstovas prie NATO Ivo Daalderis pirmadienį BNS tvirtino, kad per viršūnių susitikimą bus patvirtinti gynybos įsipareigojimai visoms Aljanso narėms, tačiau karinius planus komentuoti atsisakė.
„Nekomentuojame karinio planavimo detalių NATO. Tai įslaptintos diskusijos“, – telefonu sakė JAV pareigūnas, paklaustas apie Baltijos šalių gynybos planus.
„Galiu pasakyti, kad strateginė koncepcija ir Aljansas kaip toks lieka pilnai ir visiškai įsipareigojęs Šiaurės Atlanto sutarties 5–ajam straipsniui (...). NATO aljansas įsipareigojęs traktuoti užpuolimą prieš vieną kaip užpuolimą prieš visus, ir atitinkamai atsakyti. Strateginė koncepcija tai aiškiai patvirtins, patvirtins kiekvienai valstybei, visiems 28 sąjungininkams, įskaitanti ir Baltijos šalis“, – BNS sakė I.Daalderis.
D.Grybauskaitė lapkričio 4 dieną pareiškė, kad Baltijos šalių gynybos planų rengimo procesas NATO yra „politiškai baigtas“.
Pareigūnų teigimu, planai ilgą laiką nebuvo rengiami, Vakarų sąjungininkams vengiant aštrinti santykius su Rusija.