15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
2018 03 24

Baltuoju maru užsikrėsti gali kiekvienas: 40 faktų apie tuberkuliozę, kuriuos būtina žinoti

Šeštadienį minima Pasaulinė tuberkuliozės diena. Tuberkuliozė – tai plačiausiai pasaulyje paplitusi infekcinė liga. Dažniausiai ja suserga besivystančių kraštų žmonės, bet šios ligos atvejų vis dar tūkstančiais registruojama ir Lietuvoje. Negydoma tuberkuliozė gali baigtis sunkiomis komplikacijomis ar net mirtimi.
Romainių tuberkuliozės ligoninė
Romainių tuberkuliozės ligoninė / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Portalas 15min kviečia susipažinti su 40 įdomių ir svarbių faktų apie tuberkuliozę. Jie susiję tiek su ligos priežastimis, tiek su prevencija, tiek su istorija.

VIDEO: Kas yra tuberkuliozė ir kodėl ja užsikrėsti gali kiekvienas?

1. Tuberkuliozę sukelia per orą plintanti tuberkuliozės bakterija. Maždaug kas trečias žmogus pasaulyje yra užsikrėtęs tuberkulioze.

2. Kasmet nuo tuberkuliozės pasaulyje miršta daugiau negu milijonas žmonių. Daugiau negu 100 tūkst. jų – vaikai.

123RF.com nuotr./Vaiko sveikatos patikrinimas
123RF.com nuotr./Vaiko sveikatos patikrinimas

3. Lietuvoje, Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, 2015 m. nuo tuberkuliozės mirė 230 žmonių. Mirtingumas nuo tuberkuliozės Lietuvoje yra vienas didžiausių Europos Sąjungoje.

4. Tuberkuliozė būna aktyvi ir pasyvi (latentinė). Aktyvia tuberkulioze suserga apie 5–10 proc. tuberkuliozės bakterija užsikrėtusių žmonių.

5. Dažniausiai aktyvia tuberkulioze suserga žmonės, kurių imuninė sistema yra nusilpusi. Taip pat ši tuberkuliozės forma dažniau pasireiškia ŽIV užsikrėtusiems žmonėms, sergantiems diabetu žmonėms bei rūkantiems.

6. Likusių žmonių organizmuose bakterijos išlieka pasyvios. Tokie žmonės yra infekuoti, bet jokių ligos požymių nejunta. Jie dažnai net nežino, kad yra užsikrėtę tuberkulioze.

7. Tuberkuliozės bakterija plinta aktyvia tuberkulioze sergančiam žmogui čiaudant, kosint arba kalbant. Pasyvia tuberkulioze sergantys žmonės kitų žmonių užkrėsti negali.

Flickr.com/Kosulys
Flickr.com/Kosulys

8. Ore, priklausomai nuo aplinkos sąlygų, tuberkuliozės bakterijos gali išlikti kelias valandas. Įkvėpęs tuberkuliozės bakterijomis užteršto oro, sveikas žmogus gali užsikrėsti.

9. Kartais manoma, kad tuberkulioze užsikrečia tik nevalyvi žmonės, bet sergantis žmogus užkrėsti kitą gali ir, pavyzdžiui, viešajame transporte.

10. Pagrindiniai aktyvios tuberkuliozės simptomai – tris ar daugiau savaičių trunkantis sunkus kosulys, skausmas krūtinėje, skreplių ar kraujo atkosėjimas.

11. Kiti tuberkuliozės požymiai – silpnumas ar nuovargis, svorio kritimas, apetito stoka, drebulys, karščiavimas, prakaitavimas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniaus Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninė

12. Tuberkuliozė dažnai painiojama su plaučių uždegimu. Bet plaučių uždegimas pasireiškia greitai, o tuberkuliozė gali pasireikšti po truputį arba likti pasyvi ilgus metus.

13. Tuberkuliozė gydoma antibiotikais. Laiku ją diagnozavus, beveik visi ligoniai pasveiksta.

14. Ypač dažnai aktyvia tuberkulioze suserga kūdikiai ir vaikai iki 5 metų. Maždaug 40 proc. šio amžiaus vaikų ir kūdikių, kurie užsikrečia tuberkulioze, suserga aktyvia jos forma.

15. Dažniausiai tuberkulioze užsikrečia žmonės, artimai bendraujantys su sergančiais – jų šeimos nariai, bendramoksliai, bendradarbiai.

16. Skaičiuojama, kad vienas aktyvia tuberkulioze susirgęs žmogus, iki sužinodamas, kad serga, gali užkrėsti apie 10–15 sveikų žmonių.

17. Įtarus, kad įvyko kontaktas su tuberkulioze sergančiu žmogumi, rekomenduojama nedelsiant atvykti pas gydytoją ir išsitirti. Tuomet gydytojas gali skirti vaistus ir tuberkuliozė bus išgydyta nespėjusi tapti aktyvia.

Tuberkuliozės bakteriologijos laboratorijoje
Tuberkuliozės bakteriologijos laboratorijoje

18. Taip pat išsitirti būtina, jei kamuoja neaiškios kilmės kosulys, žmogus be aiškios priežasties silpsta, šiek tiek karščiuoja.

19. Bet kurio užsikrėtusio žmogaus pasyvi tuberkuliozė gali tapti aktyvia, jei jo imuninė sistema nusilps. Tačiau, vartojant vaistus, pasyvią tuberkuliozę galima išgydyti. Bet šiuos vaistus reikia vartoti ilgai – apie pusę metų.

20. Visi sveiki naujagimiai yra skiepijami BCG vakcina nuo tuberkuliozės, bet nuo ligos ši vakcina visiškai neapsaugo. Ji apsaugo kūdikius tik nuo itin sunkių tuberkuliozės formų, o kai kurios šalys skiepijimo šia vakcina išvis atsisako.

21. Visuomenės apklausos rodo, kad didžioji dalis tėvų nežino, kaip ir kada vaikai yra skiepijami nuo tuberkuliozės, daugelis žmonių taip pat niekada nesitikrina patys.

22. Asmenys, dirbantys maisto tvarkymo įmonėse, sveikatos priežiūros įstaigose, vaikų ugdymo įstaigose, teikiantys paslaugas gyventojams, privalo pasitikrinti, ar neserga tuberkulioze.

23, Tuberkuliozė yra viena dažniausių užsikrėtusiųjų ŽIV mirties priežasčių: kas trečias ŽIV užsikrėtęs miršta nuo tuberkuliozės.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Minint pasaulinę AIDS dieną politikai tikrinosi dėl ŽIV
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Minint pasaulinę AIDS dieną politikai tikrinosi dėl ŽIV

24. Nuo 2000 m. sergamumas tuberkulioze pasaulyje sumažėjo maždaug 20 proc., o mirtingumas – beveik 50 proc. Dėl laiku diagnozuotos ligos pasaulyje išgelbėta per 40 mln. gyvybių.

25. Vienas didžiausių iššūkių kovoje su tuberkulioze – augantis tuberkuliozės bakterijų atsparumas vaistams. Nedrausmingiems pacientams neteisingai vartojant vaistus, jų bakterijos gali tapti atsparios tuberkuliozei.

26. Kasmet Lietuvoje atvira plaučių tuberkulioze suserga apie tūkstantį žmonių.

27. 2014 m. duomenimis, Lietuva ir Rumunija yra vienintelės ES šalys, kuriose sergančių aktyvia tuberkulioze žmonių skaičius viršija 50 žmonių šimtui tūkstančių gyventojų.

28. Kasmet 7 metų vaikams, taip pat rizikos grupėse esantiems vaikams atliekamas testas nuo tuberkuliozės, nors juo pasitikrina ne visi: štai 2017 m. patikrinta tik apie 65 proc. vaikų, kurie turėjo būti patikrinti.

29. Pastaraisiais metais Lietuvoje daugėja tuberkulioze sergančių vaikų. 2017 m. Lietuvoje registruotas 71 tuberkulioze sergantis vaikas, 2016 metais jų buvo 69, 2015 metais – 58, 2014 metais – 38. Penkiems vaikams 2017 m. buvo diagnozuota itin sunki atvira plaučių tuberkuliozės forma.

Wikimedia.org nuotr./Tuberkuliozės mikrobakterija
Wikimedia.org nuotr./Tuberkuliozės mikrobakterija

30. Užsikrėtusių pasyvia tuberkulioze vaikų – dar daugiau. Pavyzdžiui, 2015 m. patikrinus apie 30 tūkst. vaikų, paaiškėjo, kad pasyvia tuberkulioze užsikrėtę apie 4 tūkst. jų.

31. Konkretus ir nesenas pavyzdys: 2018 m. sausį atviros tuberkuliozės atvejis buvo nustatytas Jurbarko moksleivei. Sveikatą pasitikrinti turėjo per 150 su ja artimą salytį turėjusių žmonių. 2017 m. pabaigoje panašus atvejis nutiko Kaune.

32. Tuberkuliozė – labai seniai egzistuojanti liga. Tuberkuliozės pėdsakų rasta jau Egipto mumijose.

33. Anksčiau tuberkuliozė buvo dažnai siejama su vampyrais. Kadangi nuo tuberkuliozės mirus vienam šeimos nariui dažnai kitų sveikata suprastėdavo tik po kiek laiko, buvo tikima, kad pirmasis miręs šeimos narys ir po mirties „čiulpia“ gyvųjų energiją.

34. Lietuvoje tuberkuliozė vadinta „baltuoju maru“. Manoma, kad ji buvo maždaug penktadalio mirčių priežastis.

35. Tik XIX a. nustatyta, kad tuberkuliozė yra atskira liga. Žodį „tuberkuliozė“ 1839 m. sugalvojo vokietis medikas Johanas Lukas Schonleinas. Senasis lietuviškas žodis pavadinti tuberkuliozei yra džiova.

36. Anksčiau tuberkuliozė dažnai buvo laikoma skurstančių inteligentų liga – būtent tokių asmenų imuninė sistema dažnai nusilpdavo dėl netinkamos mitybos. Ja sirgo lietuvių klasikai Vincas Kudirka, Jonas Biliūnas, Pranas Vaičaitis ir kiti.

infoanyksciai.lt nuotr./„Laimės žiburys“ – Jono Biliūno kapas
infoanyksciai.lt nuotr./„Laimės žiburys“ – Jono Biliūno kapas

37. Pasaulyje tuberkuliozė dažnai buvo siejama su poetiniais ir meniniais sugebėjimais. Ja sirgo tokie rašytojai kaip Fiodoras Dostojevskis, Charlotte Bronte, Thomas Mannas, Robertas Louisas Stevensonas, Edgaras Allanas Poe, Percy Bysshle Shelley, Honore de Balzacas ir kiti.

38. XIX a. Anglijoje sirgti tuberkulioze dėl jos sąsajų su romantika ir poezija netgi buvo madinga. Kai kurie sveiki žmonės tyčia apsimesdavo sergantys tuberkulioze.

39. Tarpukario Lietuvoje netgi egzistavo Draugija kovai su tuberkulioze. Jos pirmininkas buvo buvęs Lietuvos prezidentas Kazys Grinius.

40. Robertas Kochas 1905 m. už tuberkuliozę sukeliančios bakterijos atradimą gavo medicinos Nobelio premiją.

Parengta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro bei kitų internetinių šaltinių duomenis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų