Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 10 01

Bausmę atliekantis vyras dėl neišlaikyto egzamino VGTU apkaltino Lukiškių kalėjimo vadovus

Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime (TIK) dienas leidžiantis vyras sumanė baigti universitetą. Tačiau jam nepavyko išlaikyti egzamino – kaip jis pats teigė skunde Seimo kontrolieriui, dėl Lukiškių TIK vadovų kaltės, nes jie nepratęsė leidimo naudotis kompiuteriu ilgiau nei 3 valandas per parą. Tačiau kalėjimo vadovybė tvirtina, kad priežastis buvusi kita – vyras egzamino negalėjo laikyti, nes prieš tai neapgynė kursinio darbo.
Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas
Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Įvairiose Lietuvos įkalinimo vietose dienas leidžiantys nuteistieji mėgsta skųstis dėl įvairių dalykų. Tarkim, Seimo kontrolierių įstaiga dažniausiais gauna skundų dėl netinkamai užtikrinamos ar neužtikrinamos teisės susitikti su artimaisiais. Dar Seimo kontrolieriai tiria skundus dėl teisės gauti informaciją pažeidimų, dėl netinkamo skundų ir prašymų nagrinėjimo, kalinimo sąlygų, sveikatos priežiūros paslaugų neprieinamumo.

Apskundė dėl kompiuterio

Tačiau pasitaiko ir kitokių nusiskundimų. Štai A.B. pasiskundė, kad Lukiškių TIK vadovybė sutrukdė jam mokytis aukštojoje mokykloje. 2013 metais jis įstojo į Vilniaus Gedimino technikos universitetą studijuoti verslo vadybos. Pernai lapkritį Lukiškių TIK vadovybė gavo prašymą asmeniniu kompiuteriu jam leisti naudotis 6 valandas per parą. A.B. tą leidimą gavo – jis suteiktas pusmečiui iki šių metų birželio 9 dienos.

Kaip paaiškėjo, tiek laiko studentui iš įkalinimo vietos neužteko išlaikyti visus egzaminus. Todėl gegužės 30-ąją jis paprašė leidimą pratęsti iki birželio 22-osios.

Lukiškių TIK prašymo nesvarstė, motyvas – dar tebegalioja išduotas pirmasis leidimas, tad kreiptis reikėtų, kai jo galiojimo laikas pasibaigs.

„Dėl sutrumpinto naudojimosi kompiuteriu laiko pareiškėjas egzamino neišlaikė, todėl buvo išbrauktas iš studentų sąrašų“, – nurodyta skunde.

Skundas – pagrįstas

Seimo kontrolierius A.B. skundą dėl Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo pareigūnų veiksmų, išduodant leidimą naudotis kompiuteriu ilgiau nei 3 valandas per parą, pripažino pagrįstu.

Kaip 15min.lt informavo Seimo kontrolierių įstaigos atstovas viešiesiems ryšiams Vytautas Valentinavičius, tirdamas skundą Seimo kontrolierius Augustinas Normantas nustatė, kad nors nuteistasis leidimą naudotis kompiuteriu 6 valandas per parą buvo prašęs išduoti iki mokslo metų ir egzaminų sesijos pabaigos, tačiau leidimą gavo kiek trumpesniam laikui.

Kontrolieriui kilo abejonių, dėl kokių priežasčių Lukiškių TIK administracija neatsižvelgė į pareiškėjo prašymą ir iš karto neišdavė leidimo naudotis kompiuteriu 6 valandas per parą septyniems mėnesiams, kai leidimas naudotis asmeniniu kompiuteriu ilgiau nei 3 valandas per parą pagal galiojančią tvarką gali būti išduodamas ne ilgesniam nei vienerių metų laikotarpiui.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Lukiškių kalėjimas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Lukiškių kalėjimas

Pripažįstama, kad išduoti ar neišduoti leidimą kompiuteriu naudotis ilgiau nei tris valandas per parą yra laisvės atėmimo įstaigos teisė, o ne pareiga, tačiau vis dėlto pasigendama sprendimo motyvų. Kaip tik apie motyvus ir rekomenduota pagalvoti priimant panašius sprendimus ateityje.

Neišlaikė, nes nelaikė?

Tačiau Lukiškių TIK vadovybė turi savo poziciją dėl susidariusios situacijos ir skundo. Įstaigos direktoriaus pavaduotojo Romo Ostanavičiaus teigimu, suimtieji kompiuteriais naudojasi ne ilgiau kaip 3 valandas per parą Kalėjimų departamento direktoriaus nustatyta tvarka, o ilgesniam naudojimui reikalingas Lukiškių TIK leidimas. Jis A.B. ir buvo išduotas – lygiai pusmečiui.

Pareiškėjui buvo sudarytos visos sąlygos mokytis, laikyti egzaminus ir ginti kursinį darbą. Mūsų žiniomis, pareiškėjas sėkmingai įstojo į magistratūros studijas ir šiuo metu mokosi. Jam suteiktas leidimas naudotis asmeniniu kompiuteriu 6 valandas per parą, – teigė R.Ostanavičius.

„Atsižvelgiant į tai, kad pareiškėjo studijos turėjo pasibaigti šiek tiek vėliau, negu buvo nustatytas naudojimosi asmeniniu kompiuteriu terminas, Lukiškių TIK pareigūnai informavo, kad pasibaigus ankstesniam leidimo galiojimui pareiškėjas gali kreiptis į įstaigos administraciją su prašymu ir minėtas terminas bus pratęstas.

Pareiškėjas 2014 05 30 pakartotinai kreipėsi į Lukiškių TIK administraciją, prašydamas pratęsti naudojimosi asmeniniu kompiuteriu terminą.

Lukiškių TIK administracija pranešė pareiškėjui, kad jis turėtų prašyti suteikti leidimą naudotis asmeniniu kompiuteriu tada, kai baigs galioti turimas ir galiojantis leidimas (galiojo iki 2014 06 09 imtinai). Tačiau pareiškėjas dėl leidimo pratęsimo į Lukiškių TIK nesikreipė“, – rašoma Lukiškių TIK atsakyme.

R.Ostanavičius teigia, kad nors skunde A.B. nurodė, jog dėl sutrumpinto naudojimosi kompiuteriu laiko jis neišlaikė egzamino ir todėl buvo išbrauktas iš studentų sąrašų, Lukiškių TIK turima informacija rodo kai ką kita. Pasirodo, pareiškėjas birželio 3 d. neapsigynė kursinio darbo, todėl jam nebuvo leista laikyti egzamino. Pakartotinai kursinį darbą jis mėgino apsiginti ir birželio 26-ąją, bet taip pat nesėkmingai.

Tuo metu A.B. turėjo galimybę kompiuteriu naudotis ir mokytis 3 valandas per parą.

Anot R.Ostanavičiaus, nuotoliniu būdu studijuojantys asmenys savarankiškai turi sąlygas mokytis kamerose iš konspektų, knygų, užrašų, naudotis asmeniniams kompiuteryje esančia informacija bei įstaigos biblioteka.

„Egzaminus jie laiko mūsų įstaigoje įrengtose mokyklos patalpose, kuriose yra interneto ryšys, skirtas susisiekti su universitetu. Tad pareiškėjui buvo sudarytos visos sąlygos mokytis, laikyti egzaminus ir ginti kursinį darbą. Mūsų žiniomis, pareiškėjas sėkmingai įstojo į magistratūros studijas ir šiuo metu mokosi. Jam suteiktas leidimas naudotis asmeniniu kompiuteriu 6 valandas per parą“, – teigė R.Ostanavičius.

Lukiškių TIK šiuo metu aukštojo mokslo siekia du kaliniai, leidimą naudotis kompiuteriu ilgiau nei 3 valandas per parą turi 27 asmenys. 

2013 metais Seimo kontrolieriai gavo 490 skundų dėl įkalinimo įstaigų pareigūnų veiksmų, tačiau pagrįstais pripažinti tik 12 proc. Dažniausiai pagrįstais pripažįstami skundai dėl Laisvės atėmimo vietų ligoninės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?