Pranešime žiniasklaidai rašoma, kad parlamentarė kartu su nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicijos „Galiu gyventi“ advokacijos vadovu Girvydu Duobliu, Vilniaus apygardos teismo teisėju Audriumi Cininu ir atlikėju Vaidu Baumila aptarė būdus, kaip nustatyti proporcingą teisinį reguliavimą.
„Daugelis pažangių valstybių pripažįsta, kad į baudimą orientuota politika yra neefektyvi ir baudimais savo tikslo nepasiekia. Nėra įrodymų, kad griežtos bausmės skatina neleistinų medžiagų vartoti mažiau. Šiuo metu galiojančios baudos Lietuvoje yra absoliučiai neproporcingos. Asmeniui gali grėsti kalėjimas iki aštuonerių metų tik todėl, kad jis pasidalino suktine su draugu. Turime aiškiai atskirti atvejus, kai yra organizuotas platinimas, siekiant naudos sau, ir atsitiktinis proginis vartojimas“, – konferencijos metu sakė liberalė A.Armonaitė.
Seimo narė pabrėžė, kad pirmiausia reikia atskirti piktybinius nusikaltėlius ir tuos, kurie tai padarė vieną kartą. Diskusijos dalyviai sutarė, kad spręsti problemas reikia ne baudomis ir draudimais, bet siūlant kitas alternatyvas: konsultacijas, administracines baudas ar gydymą tiems, kurie serga priklausomybe.
Kad dabartinis narkotinių medžiagų nedidelio kiekio nustatymo reglamentavimas yra ydingas ir nesprendžiantis problemų iš esmės, pritarė ir koalicijos „Galiu gyventi“ advokacijos vadovas G.Duoblys.
„Dabartinis nedidelio kiekio nustatymo reglamentavimas yra ydingas ir nėra grįstas tarptautinėmis mokslo rekomendacijomis. Nedideliu kiekiu turėtų būti laikomas kiekis, atitinkantis kiekį asmeniniam vartojimui be tikslo platinti", - teigė G.Duoblys.
Jis pateikia Portugalijos ir Čekijos pavyzdžiui, kur kriminalizavimo mažinimas ne tik „ištraukia“ įvairias narkotines medžiagas vartojančius asmenis iš šešėlio ir sėkmingai nukreipia juos į gydymo programas, žymiai sumažina užkrečiamų ligų plitimą visuomenėje bei taupo mokesčių mokėtojų, pinigus.
Naujasis Baudžiamojo Kodekso įstatymas, kai teisėjai praranda galimybę atidėti bausmes kelia nerimą ir teisėjams – įkalinimo įstaigose nebetilps jaunuoliai, visuomenėje liks tik prižiūrėtojai ir nuteistieji, o jaunimo ateitis priklausys nuo teisėjų malonės.
„Įstatymas dabar sureguliuotas taip, kad jauniems žmonėms, kurie turi ateities planų ir tai tik vienkartinis jų veiksmas – gresia nuo 2 iki 8 metų nelaisvės. Ar turi vieną gramą žolės, ar veži visą kilogramą kokaino – bausmės grėsmė ir dydis tokios pat arba panašios. Teismai gūžčioja pečiais ir nežino, kaip tokį įstatymą taikyti. Dabar mes turėsime gražų būrį jaunimo, kuriems turėsime taikyti išimtis“, – sakė Vilniaus apygardos teismo teisėjas A.Cininas, tokius reguliavimus įvardinęs drakoniškais ir siūlantis diferencijuoti bausmes pagal nusižengimo dydį.
Atlikėjas Vaidas Baumila neslepia, kad pramogų pasaulyje lengvosios psichoaktyvios medžiagos yra vartojamos. Juk tarp jų – ir alkoholis, ir tabakas.
„Ir pramogų pasaulyje, tarp menininkų, dailininkų bei aktorių yra lengvųjų narkotikų, tarp jų juk galime įvardyti ir alkoholį, ir tabaką. Lietuvoje dažnas žmogus net nežino, kas yra kanapė. Kai kurie žmonės galvoja, kad ją reikia leistis, ar kad tai yra tabletės, kol nėra švietimo ir edukacijos, tol tarp mūsų bus gajūs pasakos ir mitai“, – kalbėjo dainininkas.
Net vienas gramas kanapių turėjimas ar suktinės pasidalijimas su draugu dabar prilyginamas sunkiam korupciniam nusikaltimui ir gresia panašiomis baudžiamosiomis sankcijomis, liberalai tokį įstatymą vertina kaip absurdišką ir neproporcingą. A.Armonaitė teiks įstatymo projektą, kuriuo sieks nustatyti proporcingą nedidelio kiekio psichoaktyvių medžiagų disponavimą.