„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 05 11

Be diskusijų finiše ir su ministro palaiminimu: štai, kaip buvo suteiktas leidimas medžioti lankais

Leidęs nuo 2022-ųjų medžioti lankais ir durklais, aplinkos ministras „valstietis“ Kęstutis Mažeika įžiebė kivirčą su nevyriausybininkais, premjeru bei kolegomis frakcijoje. Jie tokiam leidimui nepritaria. Ministras kratosi atsakomybės už pasirašytą įsakymą – esą sprendimus dėl priemonių priėmė ir apsvarstė patariamoji Medžioklės taryba. Tačiau jos nariai neigia, kad pastaruoju metu būta kokių nors pokalbių, ir tikina, kad medžioklė lankais aktuali tik siauram ratui žmonių. Nors K.Mažeika sako, kad nėra „už“ medžioklę lankais, prieš porą metų jis pats siūlė ją įteisinti.
Kęstutis Mažeika
Kęstutis Mažeika / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Medžioklės tvarkymo konsultacinė taryba, dalyvaujant ir K.Mažeikai, medžioklės lankais klausimą aptarė dar 2017-ųjų spalį. Tuomet iniciatyvą ją įteisinti pristatė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos ir miškų politikos grupės vadovas Donatas Dudutis.

Jis tikino, kad dėl medžioklės su lankais ministerija ne vienerius metus gauna medžiotojų organizacijų kreipimųsi, o ši idėja esą vertintina palankiai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Medžiotojų lankai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Medžiotojų lankai

„Bent jau mums, Aplinkos ministerijai, Gamtos apsaugos ir miškų departamentui, iš tiesų peršasi tokia nuomonė, kad tokią galimybę įteisinti galėtumėm svarstyti. Asmeniškai aš turėčiau nuomonę, kad jeigu taryba [...] tam pritartų, galėtumėm imtis įsipareigojimų parengti atitinkamas tvarkas ir metodikas, kaip įteisinti medžioklę lankais.

Suvokiam, kad tai nėra vien galimybė tiesiog medžioti. Turi būti numatyta aiški atestavimo, egzaminavimo šaudymo lanku tvarka, periodiškumas tam egzaminavimui, atitinkami reikalavimai lankui bei strėlei, kad minimalizuoti sužeistų gyvūnų skaičių ir užtikrintų maksimalų efektyvumą. Ir tik tam tikriems medžioklės būdams – toli gražu ne visiems“, – posėdžio metu dėstė D.Dudutis ir teiravosi dalyvių, ar idėją įteisinti medžioklę lankais išvis verta svarstyti.

Iniciatyvos užuomazgos 2017-aisiais

Tuometis Medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Bronius Bradauskas teigė esantis ne prieš.

„Mes ne prieš, kad būtų šitas įteisinta. Juolab kad daugumoje užsienio valstybių tai yra, užsieniečiai atvažiuoja ir jie nori medžioti“, – sakė jis.

Prisistatęs, kad kalba Sūduvos medžiotojų sąjungos ir medžiotojų sąjungos „Gamta“ vardu, medžiotojas Paulius Uleckas siūlymui įteisinti medžioklę lankais taip pat išsakė palaikymą.

Tai tiesiog ginklas, koks skirtumas, koks tas ginklas.

„Manom, kad nereikėtų labai sureikšminti kaip atskiros kažkokios rūšies. Tai tiesiog ginklas, koks skirtumas, koks tas ginklas – ar vienoks, ar kitoks ginklas“, – dėstė jis.

Į diskusiją įsitraukęs tuometis Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas K.Mažeika siūlymui dėl medžioklės lankais ragino pritarti:„Tai pritariam bendru sutarimu.“

Tačiau Aplinkosaugos koalicijos pirmininkė Lina Paškevičiūtė iniciatyvai nedrąsiai paprieštaravo ir pastebėjo, kad medžioklės taryboje atstovaujami tik medžiotojai: „Ko ministerijoje kol kas nėra, tai nėra atstovavimo, pavyzdžiui, laukinių gyvūnų gerovės [...]. Iš principo nėra etiška bet kokio skausmo ar streso gyvai būtybei suteikimas dėl pramoginių tikslų. Dėl to ką naujo įvedant aš tikrai prašyčiau, skatinčiau pradėti naują vertinimo būdą žiūrint, kas tai yra iš principo.“

Į tai atsakydamas, K.Mažeika pareiškė, kad ateityje Medžioklės tarybos pavadinimas turėtų keistis į „gyvūnų gerovės“, o aplinkos viceministras Martynas Norbutas diskusiją apibendrino: „Labai ačiū, prieštaravimų, kaip matau, nėra, pritariam ir dirbam šiuo klausimu.“

Teikė siūlymą Seime

Medžioklės lankais iniciatyva 2018-aisiais pasiekė Seimą. Tuometis Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas „valstietis“ K.Mažeika kartu su šešiais parlamentarais iš pozicijos ir opozicijos registravo Medžioklės įstatymo pataisą. Seimo nariai siūlė leisti medžioklėje naudoti lankus, o medžiojant šernus ir plėšrūnus – ginklus su optiniais taikikliais ir prožektoriais.

Galiausiai po diskusijų komitete ir balsavimo Seime apsispręsta nieko nekeisti – draudžiamus ir leidžiamus medžioklės būdus bei įrankius ir toliau patikėta reglamentuoti ministrui įsakymu.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kęstutis Mažeika
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kęstutis Mažeika

„Dėl lankų buvo daugiausia diskusijų, ir aš noriu pagarsinti, kad šiame įstatymo projekte tikrai nėra jokios grėsmės, kad galės laisvai disponuoti lankais ar kažkokiais panašiais templiniais ginklais“, – Medžioklės įstatymo priėmimo procedūros metu ramino Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas K.Mažeika.

Tapęs ministru jis pakeitė medžioklės taisykles – rado kitą būdą, kaip nuo 2022-ųjų įteisinti medžioklę lankais ir durklais, išplėtė ratą gyvūnų, kada juos medžiojant leidžiama naudoti prie šautuvo pritaisytus prožektorius.

Pirmadienį po susitikimo su premjeru Sauliumi Skverneliu aplinkos ministras tikino, kad diskusijose dėl medžioklės lankais pats net nedalyvavo, kad tikrai nėra „už“ medžioklę lankais, o sprendimą ją įteisinti esą lėmė diskusijos Medžioklės taryboje.

Tikina, kad derinimo nebuvo

Tačiau Medžioklės tarybos nariai 15min neigė, kad paskutinis įsakymo projektas taryboje buvo derintas.

Paskutinis tarybos posėdis, pasak Aplinkosaugos koalicijos pirmininkės Linos Paškevičiūtės, įvyko praėjusių metų rugsėjį. Tada esą sutarta, kad medžiotojai iki lapkričio 15-osios suformuotų bendrą poziciją ir ją pristatytų kitame tarybos posėdyje.

Buvo sutarta, kad bus kitas konsultacinės tarybos posėdis, kurio metu bus svarstomi medžiotojų pasiūlymai. Ir po to tas konsultacinės tarybos posėdis neįvyko. Ministras dabar ciniškai meluoja, kad įsakymas buvo suderintas“, – tikino L.Paškevičiūtė.

Ministras dabar ciniškai meluoja, kad įsakymas buvo suderintas.

Nevyriausybininkė pažymėjo, kad medžioklės lankais ar kitomis priemonėmis klausimas į politikų darbotvarkę grįžta nuolat ir darė prielaidą, kad tai susiję su K.Mažeikos interesais.

„Tai yra nuolat sugrįžtantis klausimas. Matyt, ministras yra pasižadėjęs savo medžiotojų bendruomenei, kad tai galų gale bus legalizuota, ir dėl to jis sugrįžta ir sugrįžta, ir kažkaip įsprūdo į Medžioklės taisyklių įsakymą“, – svarstė ji.

Medžiotojų sąjungos „Gamta“ prezidentas Raimondas Ribačiauskas taip pat patikino, kad K.Mažeikos atnaujintos Medžioklės Lietuvoje taisyklės Medžioklės tarybos posėdyje aptartos nebuvo.

„Paskutinių visokių variantų derinimo nebuvo. Derinimas buvo tik praeitais metais rudenį, man atrodo, rugsėjo mėnesį: buvo prašymas medžiotojus vienijančių visuomeninių organizacijų pateikti bendrą poziciją dėl medžioklės taisyklių. Mes turėjom įsipareigojimą pateikti tai iki Kalėdų, mes tą padarėm ir dėl tolimesnių veiksmų mums neramu. [...] Išlindo tokios medžioklės taisyklės, kurios kažkokiu būdu sakoma, kad derinta... Aš nesutinku su tuo“, – nurodė R.Ribačiauskas ir teigė nežinantis, kas darė įtaką naujų taisyklių turiniui.

Patenkino ne visus medžiotojų siūlymus

Jo įsitikinimu, priiminėjant naujas medžioklės taisykles buvo bandoma išvengti visuomenės dėmesio: „Visos derinimo procedūros buvo labai įdomios, ėjo ne per ministeriją [...], taip stengiantis išvengti visuomenės dėmesio, ir, ko gero, nesudarant visos galimybės visuomenei su tuo susipažinti.“

Kad tarybos nariai neturėjo galimybės pasisakyti dėl paskutinio medžioklės taisyklių projekto varianto, patvirtino ir Ginklų pirklių asociacijos atstovas Gytis Misiukevičius. Jis teigė, kad ministerijoje nebuvo ir jokio atskiro pasitarimo su medžiotojų organizacijomis.

„Bent jau mūsų niekas nekvietė“, – teigė atstovas.

Medžiotojams atstovaujančios organizacijos, anot G.Misiukevičiaus, praėjusių metų rudenį pasiūlė, kaip turėtų keistis medžioklės taisyklės. Jos esą siūlė įteisinti medžioklę lankais. Visgi ne viskas, pasak atstovo, surašyta į taisykles.

„Tai, ką bent jau dabar ministras priėmė įsakymu, nėra vien mūsų [siūlymai]. Ten yra daug daugiau – vienų mūsų siūlymų nepatenkino, kitur yra kitaip negu mes prašėm“, – pasakojo G.Misiukevičius.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gytis Misiukevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gytis Misiukevičius

Galimybė medžioti lankais, jo teigimu, nėra aktuali plačiam medžiotojų ratui: „Niekas tokiais lankais, kaip mes įsivaizduojam, neleis medžioti ir negalima. Antras dalykas, lanko šūvis yra nuo 10 iki 20 kartų brangesnis negu šautuvo – tai jau yra prabanga didžiulė. Trečias dalykas iš šautuvo žvėrį aš galiu sumedžioti 500 metrų atstumu, 300 metrų atstumu. Iš lanko žvėrį galiu tik 30 metrų atstumu. Tai turi būti žiauriai pasiruošęs, šito dalyko entuziastas, labai norėti. Kad čia apskritai bus tų medžiotojų, mes apskritai netikim. Netikim, kad Lietuvoje bus daugiau nei dešimt.“

Kas nulėmė galutinį sprendimą, neaišku

15min turėjo galimybę susipažinti su medžiotojų organizacijų parengtu Medžioklės taisyklių projektu. Jame siūloma ne tik įteisinti medžioklę lankais ar durklais, bet ir medžiojant leisti naudoti naktinius taikiklius, šūvio garso slopintuvus. Beje, pastarieji siūlymai į įsakymą neįtraukti.

Aplinkos ministras K.Mažeika atnaujintas Medžioklės Lietuvos teritorijoje taisykles patvirtino gegužės 8-ąją.

Projekto derinimas su suinteresuotomis valstybės institucijomis vyko balandžio 10–17 dienomis. Jame jau šmėžavo siūlymas įteisinti medžioklę durklais, tačiau apie lankus neužsimenama.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Medžioklės trofėjų ekspozicija
Luko Balandžio / 15min nuotr./Medžioklės trofėjų ekspozicija

Iš viešai prieinamos informacijos matyti, kad balandžio 21 dieną savo siūlymus projektui pateikė tik Aplinkos apsaugos departamentas. Tačiau institucija jokių pastabų dėl medžioklės įrankių naudojimo neturėjo. Tad kas nulėmė galutinį ministro apsisprendimą įteisinti medžioklę lankais, nėra aišku.

K.Mažeika – ir pats medžiotojas, priklauso Sūduvos medžiotojų sąjungos medžiotojų klubui „Karkliniai“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“