Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2011 03 29

Beveik pusė Seimo narių turi įmonių akcijų

Bemaž pusė Seimo narių yra įvairių Lietuvoje ir užsienyje veikiančių įmonių akcininkai.
Seimo narys Andrius Šedžius
Seimo narys Andrius Šedžius / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Dešimtys Seimo narių savo Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai pateiktose viešųjų ir privačių interesų deklaracijose nurodo esantys vienos ar kelių įmonių dalininkai. Įstatymai neįpareigoja parlamentarų atsisakyti turimų akcijų, bet pasigirdo siūlymų, kad į politiką einantys verslininkai jas laikinai perleistų vadinamajam aklajam fondui, rašo „Lietuvos žinios“.

Dauguma dienraščio kalbintų Seimo narių sako, kad jeigu reiktų, akcijų nepatikėtų specialiam fondui ir kitiems esą nepatartų to daryti.

Seimo Darbo partijos frakcijoje dirbantis Mečislovas Zasčiurinskas savo viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje nurodo esantis kelių įmonių, bankų ir viešosios įstaigos „Socialiniai projektai“ dalininkas. Jo deklaracijoje minimi Snoro, Ūkio, Šiaulių bankai, taip pat ir bendrovė „Lietuvos energija“.

M.Zasčiurinskas sakė turintis tik labai mažą dalį akcijų.

„Be to, dar prieš ateidamas į Seimą, visus su mano turimomis akcijomis susijusius reikalus perdaviau kitam žmogui. Su juo sutarėme, kad jis nieko nedarys. Žinoma, dėl to turiu nuostolių“, – tvirtino parlamentaras. M.Zasčiurinsko nuomonė apie „akląjį fondą“ neigiama – esą tai būtų kvailystė.
Seimo narys „tvarkietis“ Vytautas Galvonas deklaracijoje nurodo, kad yra šešių įmonių, tarp jų – ir „Ogmios astra prekyba“ bei „Ogmios astra laikrodžiai“, akcininkas, taip pat viešosios įstaigos dalininkas.

Parlamentaras teigė niekuomet nesvarstęs galimybės kam nors perleisti turimas akcijas.

„Visi supranta, kad jei akcijų turintis Seimo narys jas perrašys žmonai, meilužei, broliui ar draugui, tai bus vaikiškas žaidimas. Aš nieko neslepiu: turiu akcijų ir tai deklaravau“, – tvirtino V.Galvonas.

Apie „akluosius fondus“ jis turi griežtą neigiamą nuomonę. Anot jo, norėdamas ką nors daryti gerai, turi tai daryti pats. Kol V.Galvonas nebuvo parlamentaras, įmonės, kurių akcininkas jis yra, esą gaudavo milijoninius dividendus.

„Kai tapau Seimo nariu ir jų nebekontroliuoju, bendrovės neišlenda iš „minuso“, – aiškino jis.

Seimo Jungtinės frakcijos narys Valdemaras Valkiūnas nurodo valdantis penkių bendrovių akcijas. Jo viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje nurodoma, kad jam priklauso bendrovių „Pajumte“, LNAC, „Serbenta“, „Voldemars“ ir „Valdo V“ dalis akcijų.

Anot Seimo nario, dirbti parlamente jam akcijų turėjimas netrukdo, mat šios įmonės veikia ne Lietuvoje. Jis tikina taip esąs apsaugotas nuo galimo viešųjų ir privačių interesų konflikto.

„Lietuvoje veikiančių bendrovių akcijų geriau neturėti. Tada rami galva“, – pabrėžė politikas.

Patikėti turimą turtą „aklajam fondui“ V.Valkiūnas neišdrįstų. Tokia idėja parlamentarui nekelia pasitikėjimo. „Atiduoti akcijas kažkam ir nežinoti, kas jas valdys... Niekam nepatarčiau taip elgtis“, – sakė Seimo narys.

Susisiekimo ministras Eligijus Masiulis drauge su žmona yra penkių tarptautinių įmonių akcininkas. Jo viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje minimi bankai „Bank of Georgia UK“ ir „First investment bank“, „SIFB Transilvania Brosov“, CCB, Ukrainos nekilnojamojo turto ir vystymo bendrovė „XXI Century Investment“. Jis taip pat nurodo, kad yra susijęs su įmone „Finasta“.

E.Masiulis pažymėjo, kad pinigus patikėjo fondui, kuris Lietuvoje neinvestuoja. Ministras teigė, jog sutiktų patikėti savo akcijas „akliesiems fondams“.

„Jeigu būtų susitarta, kad reikia laikinai perleisti akcijas, tikrai mielai pasinaudočiau tokia galimybe. Būtų ramu“, – sakė E.Masiulis.

Seimo nario socialdemokrato Broniaus Bradausko viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje įrašytos penkios bendrovės: „Aviaekspresas“, „DK Lamantinas“, „DK Lamantino partneriai“, „Bartžuvė“, „Donetas“.

Parlamentaras Vincas Babilius savo deklaracijoje nurodė esąs keturių įmonių akcininkas. Seimo Jungtinės frakcijos seniūnas Algis Čaplikas savo deklaracijoje taip pat nurodo turįs keturių įmonių – „Lietuvos energija“, Lietuvos dujos, „Teo LT“, LVKOM – akcijų.

Klausiamas, kaip elgiasi, kai Seime svarstomi su energetika susiję įstatymai, galintys turėti įtakos įmonių, kuriose jis turi akcijų, veiklai, A.Čaplikas teigė, jog elgiasi įvairiai.

„Nematau dėl to didelės problemos. Mano turimų akcijų kiekis yra toks mažas, kad supainioti viešuosius ir privačius interesus yra neįmanoma“, – tikino A.Čaplikas.

Konservatorius Kęstutis Masiulis savo viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje mini tris tarptautines bendroves: banką „Bank of Georgia UK“, nekilnojamojo turto įmonę „XXI Century Investment“ ir Turkijos parduotuvių tinklą „Boyner Buyuk Magazacilik“.

Seimo narys „darbietis“ Kęstutis Daukšys turi trijų įmonių – „Kilimai“, „Balticum grupė“, „Baltveda“ – akcijų. Šios bendrovės, anot parlamentaro, niekuomet nebandė pasinaudoti tuo, kad vienas jų akcininkų – Seimo narys. Esą įmonės nedalyvauja valstybės įstaigų skelbiamuose konkursuose, nesikreipė Europos Sąjungos paramos.

Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis Andrius Šedžius nurodo turintis bendrovių „Manukas“, „Lendseil“, „Landsale“, LT Nights LTD akcijų.

„Tvarkiečio“ Remigijaus Žemaitaičio deklaracijoje minimos bendrovės „Statyk pats“, „Dervira“, „Dervira ir partneriai“. Socialdemokratas Juozas Palionis ir jo sutuoktinė turi įmonių „Konsolė“, „Buitinė technika namams“, „Geri partneriai“, „Ginvesta“ akcijų. „Tvarkietis“ Rimas Ručys viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje nurodo įmones „Stumbras“, „Biofuture“ ir „Rusenta“. 
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?