Kaip rašo tvn24.pl, portalo redakciją pasiekė Didžiosios Lenkijos Gožuvo pareigūnams adresuotas Liubušo vaivadijos policijos vadovybės laiškas, kuriame nurodoma, kad remiantis sanitarijos inspektorių rekomendacijomis siūloma nutraukti masines vairuotojų blaivumo patikras, kurios buvo vykdomos reidų „Blaivus rytas“ ir „Blaivus vakaras“ metu.
Tikrins, bet ne bekontakčiais
Tiesa, tai nereiškia, kad vairuotojai gali vartoti alkoholį ir sėsti vairuoti. Lenkijos policija įspėja, kad nenaudojami bus tik momentiniai bekontakčiai alkotesteriai, kurie neturi vienkartinių nuolat keičiamų antgalių ir pastaruoju metu buvo itin plačiai naudojami.
Dėl grėsmės pareigūnams ir tikrinamiems asmenims užsikrėsti biologiniu užkratu naudojantis bekontakčiais alkotesteriais rekomenduoja sustabdyti akcijas, kurios jais vykdomos.
Kaip tik dėl jų policija ir yra gavusi Valstybinės sanitarijos inspekcijos raštą, kuriame teigiama: „Susipažinus su vykdomų tyrimų duomenimis, dėl grėsmės pareigūnams ir tikrinamiems asmenims užsikrėsti biologiniu užkratu naudojantis bekontakčiais alkotesteriais rekomenduojama sustabdyti akcijas, kurios vykdomos šiais prietaisais.“
Tvn24.pl teigimu, paradoksalu, nes Lenkijos policija tokius alkotesterius jau kelerius metus perka būtent dėl higienos – anksčiau naudoti daugiausia alkoholio matuokliai su vienkartiniais antgaliais, bet jie buvo ne tokie veiksmingi, o ir brangūs, nes nuolat tekdavo investuoti įsigyjant tuos antgalius.
Lenkijos policijos teigimu, būtent naudojantis momentiniais bekontakčiais alkotesteriais gerokai išaugo vairuotojų patikrinimų skaičius – tarkim, 2010 metais patikrina 1,6 mln. vairuotojų, o 2015-iaisiais jau net 7 mln.
Vis dėlto, kaip teigiama, važiuoti neblaivūs per Lenkiją tikrai net negalvokite – pareigūnai žada tikrinimus tęsti, tik naudodami alkotesterius su vienkartiniais antgaliais.
Lietuvos policija neplanuoja
Lietuvoje jokių pokyčių kol kas neplanuojama. Apie tokius Lenkijos planus išgirdęs Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis 15min sakė, kad Lietuvoje tokių planų kol kas neturima.
Vis dėlto Lenkijos policijos sprendimas nėra visiškai nepagrįstas. Daiva Razmuvienė, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė, teigė, kad konkrečiai tokių nuotolinių alkotesterių Lietuvoje niekas netyrė, tačiau neatmetama, kad jais besinaudojant užsikrėsti gripu, koronavirusu ar kita oro lašeliniu būdu plintančia infekcija tikrai galima.
Gripas, koronavirusas, kiti virusai plinta oro lašeliniu būdu, jie laikosi sekretuose, kuriuos iškvepiame, iškosime ar iščiaudome, – teigė D.Razmuvienė.
„Kalbant apie virusus apskritai, tai ir gripas, ir koronavirusas, ir kiti virusai plinta oro lašeliniu būdu, nes jie laikosi sekretuose, kuriuos mes iškvepiame, iškosime ar iščiaudome. (…) Todėl teorinė tikimybė tikrai yra. Jeigu asmuo serga bet kokia oro lašeliniu būdu plintančia infekcija, jam pučiant su seilių sekretais gali išlėkti ir ten esamas virusas, bakterija“, – teigė D.Razmuvienė.
Pasak specialistės, visi daugkartinio naudojimo prietaisai turi aprašus, kaip jie turėtų būti valomi ir dezinfekuojami, o tiek gripo virusas, tiek koronavirusas yra nepatvarūs, žūsta nuo paprasčiausių dezinfekcinių priemonių. Tad norint apsisaugoti, būtina dezinfekuoti. Tačiau policijos reidų metu, kai tikrinama vienas paskui kitą daug vairuotojų, to daryti nuolat nėra galimybių.
Naujausiais pirmadienio duomenimis, Lenkijoje nėra patvirtinto nė vieno susirgimo koronavirusu, tačiau ligoninėse guli 121 asmuo, 237 karantinuojami namuose.
Lietuvoje patvirtintas vienas koronaviruso atvejis.