Ekskursiją po antrąją Vilniaus termofikacinę elektrinę surengę sostinės vicemeras Romas Adomavičius ir „Vilniaus energijos“ atstovai neslėpė, kad jų tikslas – sulaukti Vilniaus tarybos pritarimo ir pradėti dar vieno elektrinės katilo rekonstrukciją, po kurios jame degs nebe dujos, o biokuras.
Planuojama 2013 metų pabaigoje įrengti 48 MW galios biokuro katilą. Tuomet bendras šilumos energijos kiekis, pagaminamas deginant biokurą, sostinėje siektų 28 proc. Šiuo metu Vilnius turi du biokuro katilus: Naujojoje Vilnioje (16 MW) ir Vilniaus termofikacinėje elektrinėje Nr. 2 (60 MW).
„Nauda bus tokia, kad pigs šiluma, skaičiuojame, jog šiluma galėtų visame mieste atpigti 2 ct/kWh. Ir labai svarbus dalykas yra išspręsti 2016 metais įsigaliojančią naujų ekologinių normų problemą. Taip pat pirksime mažiau dujų, naudosime vietinį kurą – daugiausia miško atliekas, šiaudus ir durpes“, – teigė R.Adomavičius.
Vicemeras tvirtino, kad jam norėtųsi, jog būtų rekonstruotas ne tik šis katilas, bet visas sostinės šilumos gamybos ūkis. Tam ketinama vasaros pabaigoje paskelbti konkursą ir ieškoti investuotojų. Tuomet deginant biokurą galima būtų pagaminti apie 60–70 proc. sostinei reikalingos šilumos.
Katilo rekonstrukcijos projekto vertė yra apie 91 mln. Lt, tiesa, galutinė kaina paaiškės po konkurso. Investuoti, anot R.Adomavičiaus, turėtų šilumos ūkio nuomininkė „Dalkia“. „Katilas pradėtų veikti 2013 metų pabaigoje, tad dvejus metus veiktų ir atsipirktų, kol baigsis šilumos ūkio nuomos sutartis. Tačiau atsipirkimo trukmė yra 16 metų, tad likutinę vertę tektų išpirkti savivaldybei. Bet mes svarstome, kaip tai padaryti su kuo mažesniais nuostoliais“, – teigė R.Adomavičius.
Vilniečiams teks mokėti už šią investiciją, tik vicemeras kol kas negalėjo pasakyti, kiek. Tai esą bus įskaičiuota į bendrą šilumos kainą. „Mes dvejus metus bandėme nesėkmingai surasti būdų, kreipėmės į Vyriausybę, kad būtų paskirta Europos Sąjungos parama. Tada būtume galėję vos paleidę katilą sumažinti šilumos kainą miestiečiams iki 30 proc. Bet tai nepavyko padaryti ir atsirado šis sprendimas“, – tvirtino vicemeras.
Šiuo metu, vicemero teigimu, biokuras kainuoja trigubai pigiau nei dujos, kurios vien pernai brango 40 proc. Esą biokuro kaina neišaugs ir išaugus paklausai, nes šioje rinkoje yra konkurencija, biokuro galima atsivežti net iš tokių šalių kaip Kanada, ir iš kitų valstybių.