Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2008 10 08

Biržų kapituliacija gesinama mažinant palūkanas

Vilniaus vertybinių popierių rinką trečiadienį sudrebino neregėto masto negandos akcijų kainoms toliau ritantis žemyn. Tokį nuopuolį lėmė iš Europos, JAV bei Azijos akcijų biržų atsklidusios prastos naujienos. Tačiau biržoms buvo mestas gelbėjimosi ratas – keli centriniai bankai sumažino bazines palūkanas.
Akcijų birža
Akcijų birža / „Scanpix“ nuotr.

Vilniaus vertybinių popierių birža (VVPB) vakar nenustojo raudonavusi ir išlaikė neigiamą akcijų kainų judėjimo kryptį. Anot „Finastos“, pesimizmas įsivyravo JAV Federalinio rezervų bankui pranešus, kad ekonomikos lėtėjimo rizika išaugo. Taip pat užsiminta apie ketinimus sumažinti bazinę palūkanų normą.

Labiausiai smuko finansų sektoriaus akcijų kursai, pavyzdžiui, „Bank of America“ akcijos pigo 26,2 proc. Azijos regiono biržų indeksai vakar krito daugiau kaip 6 proc. Didžiausios Azijos regione Tokijo vertybinių popierių biržos indeksas pikiravo žemyn 9,38 proc. Tai pats didžiausias Japonijos indekso vienos dienos kritimas per pastaruosius 21 metus.

„Investuotojai kapituliuoja – taip galima trumpai charakterizuoti tai, kas vakar pirmoje dienos pusėje vyko Europos biržose. Baimindamiesi pasaulio ekonominės krizės, investuotojai išsipardavinėjo savo vertybinius popierius“, – pranešė „Finasta“.

Per daug emocijų

Panašias nuojautas pasigavo ir Lietuvos investuotojai. VVPB likvidžiausios akcijos pigo itin sparčiai. Vakar bendra apyvarta biržoje buvo 9,1 mln. Lt, o sandorio skaičius viršijo pustrečio tūkstančio. SEB banko finansų makleris Arvydas Jacikevičius naujienų portalui vz.lt užsiminė, kad Vertybinių popierių komisija galėtų rimtai apsvarstyti galimybę stabdyti prekybą biržoje. Tačiau kiti rinkos žaidėjai tokių kalbų nepalaikė ir siūlė į viską pažvelgti blaivia galva ir nepanikuoti. Panikuoti turėjo Ūkio bankas, kurio akcijų kaina buvo priartėjusi prie 1 Lt. Tačiau Ūkio banko valdybos pirmininkė Edita Karpavičienė mano, kad visa tai, kas dabar vyksta Lietuvoje, yra pernelyg susiję su emocinėmis ir psichologinėmis reakcijomis.

„Realių, fundamentalių skaičių, kurie rodytų kažkokios didesnes krizės apraiškas, nėra. Yra tik bendra situacija pasaulio ekonomikoje ir finansuose, kuri paliečia ir Lietuvą. Paklauskime savęs, ar mes patiriame tai tiesiogiai ar per emocijas“, – aiškino E.Karpavičienė.

Investuotojai kapituliuoja – taip galima trumpai charakterizuoti tai, kas vakar pirmoje dienos pusėje vyko Europos biržose.

Uždarius, padėtis nepagerėtų

Pasklidusias kalbas apie VVPB žlugimą ir galimą akcijų prekybos uždarymą paneigė Vertybinių popierių komisija (VPK) ir pati birža. Vertybinių popierių komisija (VPK) vakar nesvarstė galimybės laikinai sustabdyti prekybą biržoje, kurioje jau trečią prekybos sesiją iš eilės tęsiasi masinis akcijų išpardavimas.

„Tokia galimybė nesvarstoma - toks sprendimas neištaisytų esamos padėties“, – sakė VPK pirmininkė Vilija Nausėdaitė.

Vertybinių popierių komisija mano, kad tai tik sukeltų neigiamas pasekmes kituose rinkos segmentuose, pavyzdžiui, fondams kiltų sunkumų apskaičiuojant portfelio vertę ir pan.

„Viešoje erdvėje egzistuojant skirtingoms nuomonėms dėl prekybos stabdymo būtinumo, asmenų komentarai turėtų būti vertinami itin atsargiai ir kritiškai, ypač tais atvejais, kai nėra atskleidžiami interesų konfliktai“, – tikino VPK.

Vakar po pietų, Lietuvoje pasibaigus prekybai akcijomis, JAV centrinis bankas, Europos centrinis bankas ir dar 4 centriniai bankai sumažino bazines palūkanų normas. Tikimasi, kad tai turėtų teigiamai paveikti rinkas ir padėti išlipti iš įsivyravusios krizės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos