„Kolegos parlamentarai, priklausantys skirtingoms politinėms jėgoms, mano, jog dėl neskaidrios ir neteisingos politinių partijų biudžetinio finansavimo sistemos susiklostė situacija, kai visus biudžeto asignavimus pasiskirsto septynios politinės partijos, kurių daugelis atstovų Seime trukdo priimti įstatymo pataisas ir pašalinti Konstitucijos pažeidimus. Mes kreipsimės į Konstitucinį Teismą dėl Politinių partijų įstatymo 21 straipsnio atitikimo Konstitucijai“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas Seimo LSDD frakcijos narys Juozas Bernatonis.
Anot jo, skundą pasirašę parlamentarai yra įsitikinę, jog „minėto straipsnio nuostatos, apriboja dalies politinių partijų teisę į valstybės biudžeto asignavimus, tų asignavimų paskirstymas ne pagal rinkimų rezultatus, o pagal kai kuriuose rinkimuose paduotus rinkėjų balsus prieštarauja Konstitucijai, konkrečiai – atviros pilietinės visuomenės, teisinės valstybės, teisėtų lūkesčių apsaugos, teisinio tikrumo ir aiškumo bei asmenų lygiateisiškumo konstituciniams principams. Mažesnės politinės partijos lieka už borto, ir tokiu būdu iš jų atimama teisė lygiai su kitomis partijomis konkuruoti, rengtis rinkimams ir tikėtis visuomenės palaikymo“.
Dabar valstybės dotacijos skiriamos partijoms, kurios yra gavusios ne mažiau kaip 3 proc. balsų per pastaruosius Seimo, savivaldybių tarybų bei Europos Parlamento rinkimus. Pinigai paskirstomi proporcingai visų surinktų balsų skaičiui.
„Didžiausias paradoksas, kad Lietuvos socialdemokratų partija, neturinti nė vieno vienmandatėse apygardose išrinkto Seimo nario, už rinkėjų balsus, gautus Seimo rinkimų vienmandatėse apygardose, kasmet apdovanojama 1/3 milijono eurų dotacija. Tuo tarpu keturios partijos, turinčios vienmandatėse apygardose išrinktus Seimo narius apskritai negauna lėšų iš valstybės biudžeto“, – dėstoma LSDD frakcijos išplatintame pranešime.
Birželio 30-ąją Seimas pradėjęs svarstyti socialdarbiečių siūlytus politinių partijų finansavimo pakeitimus, klausimo nebaigė. Opozicijos parlamentarai surinko reikiamus parašus, kad projektus įvertintų ekspertai.
Socialdarbiečių parengtame projekte siūlyta, kad suskilus parlamentinei frakcijai, jei įregistruojama nauja partija, turinti daugiau partijos narių-Seimo narių nei buvusi partija, valstybės dotacija už išrinktus Seimo narius padalinama tarp šių abiejų parlamentinių partijų pagal jų atstovų parlamente skaičių.
Nuo Socialdemokratų partijos atskilusių politikų įsteigta Socialdemokratų darbo partija šiuo metu kaip nedalyvavusi rinkimuose iš viso negauna dotacijos. Nauja tvarka jai atneštų netoli 300 tūkst. eurų, o Socialdemokratų partija prarastų beveik 400 tūkst. eurų per metus. Metinė socialdemokratų dotacija šiuo metu siekia apie milijoną eurų.
Taip pat Seimo teisininkų ir Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sukritikuotos pataisos nuo 2020 metų iš esmės keistų politinių partijų finansavimą – biudžeto dotaciją jos gautų ne pagal gautų balsų per rinkimus, o mandatų skaičių. Iš naujojo modelio eliminuojami europarlamentarų mandatai.
Svarstant komitete taip pat buvo pritarta valdančiųjų pasiūlymui, kad tautinėms mažumoms atstovaujančioms partijoms valstybės biudžeto asignavimai būtų didinami 1,5 karto.