2009 07 08

Biurokratinis klonas po ministerijos sparnu

Smulkiesiems verslininkams nuo biurokratų ginti Ūkio ministerija (ŪM) buria dar vieną biurokratinę įstaigą. Kam ji reikalinga, nelabai supranta ir patys valstybės tarnautojai.

Steigiamas smulkiojo ir vidutinio verslo ombudsmenas bus tarpininkas tarp verslą prižiūrinčių institucijų ir jų nuskriaustų verslininkų, nuo kitų metų nagrinėsiantis abiejų šalių ginčus.

Tačiau pagal numatytas funkcijas jis dubliuos jau nuo seno krašte veikiantį ombudsmeną - Seimo kontrolierių įstaigą (SKĮ). Per savo veiklos istoriją nė karto nebandę atsiremti į Seimo kontrolierių petį, verslininkai su viltimi laukia parlamentiniam ombudsmenui giminiškos įstaigos.

Ieškojimų keliu

Kol kas ŪM yra sukūrusi ombudsmeno viziją, o struktūros ir strategijos - dar ne. "Einame ieškojimų keliu, kol rasime veikiantį receptą", - teigė ūkio viceministras Rimantas Žylius. Jo žodžiais, iš pradžių ombudsmenas įsikurs iš esamų ŪM išteklių.

Smulkiojo verslo atstovai netikrina, ar valstybės institucijų sprendimai arba abejotinos išvados yra teisėtos.

Viceministro apibūdinimu, ombudsmenas būtų praktiškus reikalus tvarkanti organizacija, į kurią dėl konsultacijos laisvai galėtų kreiptis kiekvienas. "Kas dieną susiduriame su tikrove, kai nesilaikoma įstatymų nuostatų, todėl sukuriama problemų verslui. Smulkiojo verslo atstovai netikrina, ar valstybės institucijų sprendimai arba abejotinos išvados yra teisėtos. Ombudsmeno įstaiga būtų tarpininkė, pažįstanti institucijų koridorius ir galinti konsultuoti verslininkus", - sakė R.Žylius. Tačiau viceministras pripažino, kad ombudsmenas iš tiesų negalės atšaukti kitų institucijų sprendimų ir neturės tokių didelių įgaliojimų kaip SKĮ.

Kontrolierių dublikatas?

Tuo metu nemažus įgaliojimus turinčio parlamentinio ombudsmeno SKĮ vadovui Romui Valentukevičiui nesuprantama, kurių galų kuriama nauja institucija. "Nesuprantu, ką ŪM turi galvoje - juk ombudsmenas dubliuos Seimo kontrolierius. Mūsų funkcija - nagrinėti piliečių ir juridinių asmenų skundus", - kalbėjo R.Valentukevičius.

Jis atkreipė dėmesį, kad ombudsmeną įteisinantis Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatymo projektas - tarytum perrašytas Seimo kontrolierių įstatymas. "Nė vienoje Europos Sąjungos valstybėje nežinau tokio verslo ombudsmeno. Tai vadinčiau etatų didinimu užslėpta forma po gražia ombudsmeno iškabėle. Žinoma, jį įkūrus, mūsų darbas tik palengvės", - aiškino SKĮ vadovas.

Anot R.Valentukevičiaus, pernai Seimo kontrolieriai sėkmingai išnagrinėjo apie 80 verslininkų skundų. "Valstybės institucijos mūsų nemėgsta, nes miname joms ant nuospaudų", - užsiminė jis.

Dar vienas biurokratas?

Investuotojų forumo vadovė Rūta Skyrienė abejoja, ar šįmet - tinkamiausias laikas naujai institucijai kurti. "Kam reikia dar vienos įstaigos? Jeigu ombudsmenas turės tokias pat galias kaip, sakykim, Mokestinių ginčų komisija, tuomet - jokios naudos", - kuriamą naują darinį skeptiškai vertino R.Skyrienė.

Tačiau Kauno regiono smulkiųjų ir vidutinių verslininkų asociacijos pirmininkas Arturas Mackevičius aiškino ombudsmeno laukiantis jau ne vienus metus. "Jeigu įstaiga veiks normaliai, tikimės, kad ji bus verslo advokatė kontaktuojant su valstybės institucijomis", - sakė jis.

A.Mackevičiaus vertinimu, jau veikianti SKĮ neaprėpia visų verslininkų nusiskundimų. "Prie jų negali prieiti kiekviena smulki verslo įmonė. Būtų neįprasta, jei Seimo kontrolieriai būtų trukdomi dėl smulkių problemų", - mano verslininkų atstovas. Tačiau pašnekovas pripažino, kad jo vadovaujamos asociacijos nariai nė nebandė kreiptis į Seimo kontrolierius. "Per 10 metų veiklos neteko girdėti, kad kas būtų kreipęsis", - sakė A.Mackevičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai